7600X için Gigabyte B650M DS3H BIOS güncellemesi gerekli mi?

Evet en iyi ve sorunsuz yol bu.
Kurulumu yaptım bios updateden sonra expo çalıştı.

İşlemci için ise precision boostu enabled(negative) yaptım. Doğru mudur?

Saha sorma curve ayarlarıma girip all cores yapıp negative yapıp 20 değer verdim.

Tdp limit ve watt limitine dokunmadım çünkü boşta 26 derecede çalışıyor işlemcim

Kurulumu yaptım bios updateden sonra expo çalıştı.

İşlemci için ise precision boostu enabled(negative) yaptım. Doğru mudur?

Saha sorma curve ayarlarıma girip all cores yapıp negative yapıp 20 değer verdim.

Tdp limit ve watt limitine dokunmadım çünkü boşta 26 derecede çalışıyor işlemcim
Precision boost'tan kastın CPU Boost Override ise ve performans artışı istiyorsan Enabled (positive) olması gerek çünkü positif yönde artış istiyorsun saat hızında. Max CPU Boost Clock Override ise boost frekansını kaç mhz artırmak istediğini giriyorsun.

Benim kendi ayarlarım:

Core Performance Boost: auto
Precision Boost Overdrive: advanced
PBO Limits: Motherboard
Precision Boost Overdrive Scalar: Auto
CPU Boost Override: Enabled (Positive)
Max CPU Boost Clock Override: 200
Curve Optimizer: All Core -30

OCCT, Prime95 veya Aida64 gibi stabilite testlerini yaparak test et ayarlarını. Hepsini aynı anda yapma, hangisinin stabiliteyi bozduğunu fark edemezsin. Zaman ve uğraş isteyen bir durum.

B650M DS3H anakart aldım 7600X işlemci için ve henüz ürünler elime geçmedi. Sürekli elektriğin gittiği bir bölgede olduğum için BIOS güncellemesi yapmam gerekiyorsa elektriğin gitmediği bir yere kasayı taşıyıp güncelleme yapacağım ancak güncellemem gerekli midir? Yoksa 7600X i takıp çalıştırıp AMD expo ile RAM OC yapabilir miyim BIOS güncellemesi yapmadan?
aynı anakarttan elimde var arkada bios için özel usb girişi ve tuşu var q flash ile biosun bozulsa bilse yenisen yazdırmak çok basit

Arkadaşlar merhaba.

7600x cpu ve 7900xtx beraber 2k monitörle kullanan var mı?

Sistem özelliklerim şu şekilde

Gigabyte b650m ds3h

G Skill trident z5 neo 6000 mhz cl32

7600x işlemci

Deepcool Ls520 sıvı soğutma

Xfx merc 7900 xtx black ekran kartı

Lancool 216 kasa

Şöyle bir sorunum var.

1- Oyunlarda cpu clock sabit değil ve cpu tdp değeri düşük.

Örneğin videodaki benzer sistemde warzone 2 de aynı ayarlarda (2k ultra) videoda cpu clock hızı 5.450 sabit, cpu gücü 75w, gpu kullanımı 99 ve fps de 180-190

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ancak aynı sisteme sahip olmama rağmen bende cpu gücü 30-35w cpu clock değeri 4.7-5.4 arası değişken ve gpu kullanımı 70-75 fps ise 130-140.

Benzer durum bf2042”de de var. Cpu gücü (tdp)40-50w arası , çekirdek hızı da sabit 5.4 değil 4.7-5.4 arasında.

İşlemciyi Geekbench r23 multicore testine soktuğum zaman işlemci tdp değeri 75-76 wat arasında değişiyor ve işlemci 5.2-5.3 arasında değişiyor.

Sizce bendeki sorun ne olabilir ? Benim aklıma 2 ihtimal geliyor.

1.si Ben parçaları bilgisayarcıya toplattım ve işlemci termal macununu vb o değiştirdi. Acaba düzgün sürmediği için cpu düzgün soğutma sağlayamıyor ve işlemci de bu sebeple tdp(cpu Watt değeri) değerini mi düşüyor?

2.si Biosü hiç güncellemedim. Bundan olabilir mi acaba.

Teşekkür ederim şimdiden.

Hocam ses ayarlarında geliştirmeler sekmesi var mı? Bir de gigabyte control center kullanıyor musunuz ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı