7700HQ TDP Değeri

OkanOzcan

Hectopat
Daha fazla  
İşlemcim aşırı ısındığı için termal macununu yeniledim. Önceden 38w'ı geçmeyen güç tüketimi termal macunu yeniledikten sonra fabrika çıkışı 45w olmasına rağmen 47w'ları görüyor. Bu bir sorun teşkil eder mi ?

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır. İşlemcinize voltaj verilmesi demek hızının aşırtıldığının bir işareti. Bunu ısıya göre otomatik yapabilir.

Hayır. İşlemcinize voltaj verilmesi demek hızının aşırtıldığının bir işareti. Bunu ısıya göre otomatik yapabilir.

Hızını düşürüyor diye termal macunu yeniledim. şimdi de çok soğuk geldi diye voltajmı veriyor. Böyle olunca 86 dereceye ulaşıyor işlemci o zaman yine 2.6ghz'e düşürüyor frekansı. Vallahi ben bu işten bi cacık anlamadım kardeşim.

Hızını düşürüyor diye termal macunu yeniledim. şimdi de çok soğuk geldi diye voltajmı veriyor. Böyle olunca 86 dereceye ulaşıyor işlemci o zaman yine 2.6ghz'e düşürüyor frekansı. Vallahi ben bu işten bi cacık anlamadım kardeşim.

7.nesil Core i7'lerde var böyle durum. Isınma sorunuyla meşhurdur kendileri.

TDP, Termal Design Power, güç tüketimi değil, bileşenin çalışması sırasında yarattığı ısıdır. Buna en güzel örnek FX 8350 125 TDP değerine sahip olmasına rağmen 90 W civarı bir güç çekmektedir... Belirtilen TDP değerinde güç çekecek diye bir tanı söz konusu değildir. Ayrıca frekans düşmesi ise, sıcaklıklardan dolayıdır. Zira bileşenin daha fazla ısınmasını engellemek için otomatik frekans düşürmektedir...

Geri
Yukarı