Oyunlarda düşük TDP değeri

Inpextor

Femtopat
Daha fazla  
Kullandığım RTX 3060 (95W) ve Ryzen 5 5600H işlemcili Victus 16 modelinde yer yer düşük GPU watt çekimi problemleri yaşıyorum.
Bazen de GPU kullanımı düşük oluyor. Bundan kaynaklı da FPS'im çok düşüyor. Ne denediysem düzeltemedim; sorun cihazdan mı kaynaklı yoksa oyun optimizaysonundan mı kaynaklı anlayamadım.

Şu anlık Deadloop ve Hogwarts Legacy'de büyük sıkıntı yaşıyorum. 70-75 Watt civarı çekiyor cihaz ortalama. Resident Evil Village'da da benzer bir problem yaşamıştım ama köy bölümlerinden sonra değerlerim düzelmişti. O yüzden çok takmadım, Deadloop'da optimisayson sıkıntısı olduğu için neyse dedim (oyunun başlarında bir sıkıntı yoktu şehre gelene kadar) ama bu son sıkıntıdan sonra şüphe etmeye başladım.
Keza Hogwarts Legacy'nin Prolouge kısımlarında cihaz çok güzel değerler veriyordu (Ultra DLSS quality+ RTX medium) ama Hogwarts'a ve Hogsmeade'e gelince FPS iyice düşmeye başladı.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    2,9 MB · Görüntüleme: 50
  • Ekran Görüntüsü (2).png
    Ekran Görüntüsü (2).png
    3,1 MB · Görüntüleme: 55
  • Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    3,4 MB · Görüntüleme: 52
  • Ekran Görüntüsü (6).png
    Ekran Görüntüsü (6).png
    3,2 MB · Görüntüleme: 54
Son düzenleyen: Moderatör:
Kalabalık yerlerde CPU'nun çektiği güç arttığı için Dynamic Boost değerini vermiyor muhtemelen, bu sebeple de TDP düşüyor. Cihazda herhangi bir sorun yok, sıcaklık olarak gayet iyi ve yer yer 90 wattları zaten görüyor.

Hocam yani sıkıntı oyunun optimizasyonundan mı kaynaklanıyor Red Dead ve Cyberpunkda böyle bi sıkıntı yoktu. Ayarları recommended a getirsem bile düzelmiyor bu sıkıntı.

Biraz da ondan, Hogwarts Legacy'nin de optimizasyonu pek iyi değil, ve dediğim gibi kalabalık yerlerde CPU güç çektiği için db değerlerinden kısabilir.

Peki oyananabilir olması için bildiğiniz yapılması gereken bir ayar falan var mı( grafik ayarları mediuma bile çeksem devam ediyor) yoksa patch mı beklemem gerekiyo ?

Evet, nvidia control paneldan da maximum performansı tercih ettim hatta control panel için ayarları da düzenledim ama fayda etmedi

Yardım edecek kimse yok mu ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı