7700k, MSI Z270 G5 Oyuna Girince Bilgisayarın Yeniden Başlama Sorunu

Reiz

Hectopat
Daha fazla  
Herkese selamlar. Neredeyse son 1 yılda yenilediğim bilgisayarımda son günlerde sürekli oyuna girdiğimde bilgisayarımın kendini yeniden başlatması nedeniyle PSU arızalı olabilir diye gidip yeni bir PSU aldım. Fakat, sorunumu çözmediğim gibi ben hala sorunun kaynağını da bulabilmiş değilim. Bu yüzden sizlerden bu konuda yardım talep ediyorum.

Sistemim;

• Intel Core i7 7700K Soket 1151 4.2GHz 8MB Önbellek 14nm İşlemci
  • MSI Z270 GAMING M5 Intel Z270 Soket 1151 DDR4 3866MHz(O.C.) USB 3.1 Anakart
  • GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Kırmızı DDR4 3000MHz CL15 1.35V Dual Kit Ram
  • GIGABYTE GTX970 WindForce 3X G1 GDDR5 4GB 256Bit Nvidia GeForce DX12 Ekran Kartı
  • Samsung 250GB 850 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD
  • CORSAIR BUILDER VS SERİSİ 650W GÜÇ KAYNAĞI
  • Corsair Graphite 230T Compact Siyah ATX Kasa
  • XIGMATEK SCYLLA 120 EN8620 240MM SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ
Sorunum:

• Bilgisayarımın hız, performans ya da FPS sorunları yok. Yaşadığım sorun bilgisayar normal kullanımda yani oyun harici diğer uygulamalarda sorunsuz çalışabiliyor. Uzun süren indirmeler yaptım neredeyse 2 gün, hiç yeniden başlamadı. 3 gün bilerek boşta bıraktım, yeniden başlamadı. Kendim bizzat uzun süreli kullandım, yine bilgisayar yeniden başlamadı. Ama bunları yaptıktan sonra ne zaman ki oyuna giriyorum (PUBG, FIFA18) bilgisayarım kendini kısa bir süre içerisinde resetliyor. Reset attıktan sonra kasa içerisini kontrol ettiğimde anakart üzerinde bulunan ledler, ekran kartı üzerinde bulunan ledler ve ledli fanlar sürekli yanıp sönüyor. Bu her resette artıp azalabiliyor. Mesela ilk yaptığında 3 kez yapıyorsa bu işlemi arka arkaya sonrakinde 10 kez yapabiliyor. Sonrasında bilgisayar kasası üzerindeki ışıklar yanıp sönmeyi bıraktığında güç geliyor ve siyah ekranda "F1 run SETUP" "F2 continue" "ALT+F1 load Overclok profile 1" gibi uyarılar alıyorum. F1 bastığımda bios, F2 bastığımda normal açılış yapmaya çalışıyor. Ancak bu kez açılırken ilk anakart logosu geliyor sonra siyah ekrana geçiyor sonra tekrar anakart logosu ekranı gelip sonrasında açılıyor. Daha öncesinde direk açılırdı. Oyuna girmediğiniz de sıkıntı yok, fakat oyuna girdiğinizde direk bu sorunu alıyorsunuz. Anakart üzerinde bu işlemler olduğunda da A2 ve A9 kodları görünüyor sadece.
Çözümüm:
  • Tüm parçalarımı Vatan Bilgisayar mağaza ve internet sitesinden temin ettim. Bu yüzden özellikle vatan bilgisayar üzerinde bulunan isimlerini ekledim. Şu anda ekran kartı haricinde diğer tüm parçaların garantileri devam ediyor. Çözüm için temiz bir kurulum yaptım SSD sıfırlayıp tekrar kurdum. Akabinde Ramleri test ettim windows 10 üzerinden hata bulamadı. PSU değiştirdim.
Sonuç olarak, sorunu bulamadığım için herhangi bir müdahalede de bulunamıyorum. Sizce sorun nerede? Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi forumlar.

Test Sonuçları:
  • HDD ve SSD test sonuçları hddsddtest.jpg
  • Ram test sonuçları ramtest1.jpg ramtest2.jpg

Son düzenleme:
Oyun esnasında sıcaklık değerleriniz nasıl? Aşırı sıcaktan kapanıyor olabilir mi? MSI Afterburner ile sıcaklık değeri paylaşabilirseniz iyi olur.

Oyun esnasında sıcaklık değerleriniz nasıl? Aşırı sıcaktan kapanıyor olabilir mi? MSI Afterburner ile sıcaklık değeri paylaşabilirseniz iyi olur.
Tabiki ama ben kendim kontrol ettiğimde %99 kullanım 45-60 derece arası ekran kartı 45-70 derece arası da işlemci oluyor PUBG gibi optimizasyonu bozuk bir oyunda. Yalnız benim merak ettiğim ve şimdi karşılaştığım olay şaşırtıcı. Sisteme Aida64 programı üzerinden Sistem Stability Test yapmak istediğimde 5 dakika geçtikten sonra yine bilgisayar kapandı. Bende ekran kartını çıkarıp onboard ekran kartı üzerinden tekrar test yaptım ve 10 dakika oldu kapanmadı. FIFA18 girdim 1 online maç attım yine kapanmadı. Şimdi PUBG üzerinden eğer FPS müsaade ederse deneme yapacağım. Lakin bu durum bana ekran kartında bir sorun olduğu şüphesini uyandırdı. Acaba yanılıyor muyum?

Evet ekran kartında sıkıntı olabilir. Eğer ısı değerleri dediğiniz gibiyse kendini kapatacak kadar yüksek değil tabi MSI Afterburner ile görmek iyi olur. Ancak dediğiniz gibi 45-60 derece arasındaysa oyundayken ekran kartında sıkıntı olduğunu söyleyebiliriz.

Evet ekran kartında sıkıntı olabilir. Eğer ısı değerleri dediğiniz gibiyse kendini kapatacak kadar yüksek değil tabi MSI Afterburner ile görmek iyi olur. Ancak dediğiniz gibi 45-60 derece arasındaysa oyundayken ekran kartında sıkıntı olduğunu söyleyebiliriz.

Sanırım sorun ekran kartında değil. Ekran kartını çıkarıp başka bir bilgisayarda denediğimde bilgisayar yeniden başlamadı. Ve sonuç olarak an itibariyle;
Psu değiştirdim.
Ekran kartını denedim.
Ram'leri test ettim.
Harddisk ve SSD üzerinde testleri sonuçlandırdım. Geriye kalan parçalarda sorunun hangisinde olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı