7700X + 7900XTX sistem tavsiyesi

53K tutuyor.
Bu kasa genişlik olarak ne kadar büyük acaba? İleride çıkacak olması muhtemel dev ekran kartları buna sığar mı? Daha geniş kasa alternatifleri var mı? Birde akakçe'de gözükmüyor ama pckolik sitesinde XFX Merc modeli 26k, Sapphire ile çok farkı yok herhalde doğru mudur?

Benimde kaçınmak istediğim durum bu işte, anakarta örneğin 18k vermeyi çok gerekli bulmuyorum, 8-9k gibi fiyatlara x670e'ler varken. B650 bile olabilir yani ama çok da anlamıyorum anakartlardan ne yalan söyliyim. Aynı şekilde Ram ve işlemcinizde çok üst seviye, verilen ekstra paraya alacağım performansa değeceğini düşünmüyorum.

B serisi ev kullanıcıları ve oyuncular için her zaman en mantıklı anakartlar olmuştur. @hidayet eker topladığı sistem oldukça hoş, ekonomik ve kaliteli duruyor.

Bu kasa genişlik olarak ne kadar büyük acaba? İleride çıkacak olması muhtemel dev ekran kartları buna sığar mı? Daha geniş kasa alternatifleri var mı? Birde akakçe'de gözükmüyor ama pckolik sitesinde XFX Merc modeli 26k, Sapphire ile çok farkı yok herhalde doğru mudur?
Aynı kasa bende var. ATX bi kasa ve kocaman. Hava akışı da mükemmel. Kendi sitesinde ölçüleri vardı bu arada. DarkFlash DLX21 yazarsanız görürsünüz hocam. Edit:
Specifications
Case Name:DLX21 Mesh EATX PC Case
Case Size:448*233*493mm
Packing Size:557*302*540mm
Material:0.8mm SECC
Color:Black/ White/ Pink/ Neo Mint
Motherboard:E-ATX, ATX, M-ATX, ITX
HDD/SSD:2 or 1 / 3 or 2
Expansion Slots:7 Slots
Max. VGA Length:400mm
Max. CPU Height:180mm
Power Supply:Bottom, 235mm

Radiator System:
Top : 120/ 240/ 280/ 360mm
Front : 240/ 280/ 360mm
Side : 240mm

Fan Support:
Top 120mm*3/ 140mm*2
Front 120mm*3/ 140mm*3
Rear 120mm*1/ 140mm*1
Side 120mm*2
Bottom 120mm*2 (without HDD bay)

I/O:Type-C (option) / USB 3.0 / 2.0 / HD Audio / Power / Reset
Front Panel:Metal + Plastic
Left Panel:Tempered Glass

53K tutuyor. Sizin isteğinize göre mantıklı bir sistem oluşturmaya çalıştım.
Birde 8.5-9k fiyatlarında ASUS'un X670E anakartları var birkaç tane, onların bununla ne gibi farkları var acaba? Daha mantıklı olacaksa alırken bir tık iyisini alabilirim.

Bu anakartın VRM leri hakkında bilgi bulamadım. İlerde işlemci yükseltmek isterse sorun yaşamaz mı?

Bu kasa genişlik olarak ne kadar büyük acaba? İleride çıkacak olması muhtemel dev ekran kartları buna sığar mı? Daha geniş kasa alternatifleri var mı? Bir de Akakçe'de gözükmüyor ama pckolik sitesinde XFX merc modeli 26k, Sapphire ile çok farkı yok herhalde doğru mudur?

Bunlarada bakabilirsin kasa olarak. Evet hocam soğutmaları dışında bir farkları yok.

Bir de 8.5-9k fiyatlarında ASUS'un X670e anakartları var birkaç tane, onların bununla ne gibi farkları var acaba? Daha mantıklı olacaksa alırken bir tık iyisini alabilirim.

X670 anakart daha iyi bir anakart tabii ama B650'de işinizi görecektir bütçe sınırınız yoksa tabii karar size kalmış.

8500-9000 civarındaydı şu anakart fiyatına göre kağıt üzerindeki özellikleri iyi bir anakarta benziyor.

2022-12-18 02_23_58-Window.png

Gigabyte ama pek önerilmiyordu galiba diğer markalardaki muadillerine de bakılabilir.

Bunlarada bakabilirsin kasa olarak. Evet hocam soğutmaları dışında bir farkları yok.

X670 anakart daha iyi bir anakart tabii ama B650'de işinizi görecektir bütçe sınırınız yoksa tabii karar size kalmış.
Kasanın görünüşüne önem vermiyorum ama bu XPG çok rezalet duruyor ne yalan söyliyim :)
PSU'yu 1000W gibi almak ne kadar mantıklı olur ileriye dönüklük açısından? 1000W ne önerirsiniz?
Ankakart işte çok anlamadığım için sizlere soruyorum aslında, ne kadar faydalı olur X670 almak, ne tarz artıları olur bana?
Bu arada herkese teşekkür ederim şimdiden, bu saatte bu kadar destek alabileceğimi düşünmemiştim.

Kasanın görünüşüne önem vermiyorum ama bu XPG çok rezalet duruyor ne yalan söyleyeyim :)
PSU'yu 1000W gibi almak ne kadar mantıklı olur ileriye dönüklük açısından? 1000W ne önerirsiniz?
Ankakart işte çok anlamadığım için sizlere soruyorum aslında, ne kadar faydalı olur X670 almak, ne tarz artıları olur bana?

X670 alırsanız daha geleceğe yönelik olur diye düşünüyorum çünkü PCI-e 4.0 ve PCI-e 5.0 destekliyor.
Güç kaynağı olarak daha güçlü bir güç kaynağı almanız gelecekte daha iyi olur 1000W olarak bunu alabilirsiniz.

Benimde kaçınmak istediğim durum bu işte, anakarta örneğin 18k vermeyi çok gerekli bulmuyorum, 8-9k gibi fiyatlara x670e'ler varken. B650 bile olabilir yani ama çok da anlamıyorum anakartlardan ne yalan söyliyim. Aynı şekilde Ram ve işlemcinizde çok üst seviye, verilen ekstra para ile alacağım performansa değeceğini düşünmüyorum. O RAM'lere verilecek fiyat farkı (izlediğim testlere göre yaklaşık %2 fps civarı oynuyordu) daha iyi bir işlemciye yatırılıp daha iyi performans alınabilir mesela, ama gerek yok.
Evet benim sistem biraz fantezi oldu dediğiniz gibi =)

RAM konusuna gelince, şuan EXPO ramler ve anakartlarda optimizasyon problemleri var, ileride güncelleme geldikçe performans oranları artacak Ryzen 5000 serisinde nasıl 3800 Mhz sweetspot ise 7000 serisi içinde 6000 Mhz olacak diyorlar, ben o yüzden biraz yüksek tuttum Mhz değerini.

Birde 8.5-9k fiyatlarında ASUS'un X670E anakartları var birkaç tane, onların bununla ne gibi farkları var acaba? Daha mantıklı olacaksa alırken bir tık iyisini alabilirim.

Anakart VRM soğutması, RGB, ekstra USB giriş miktardı, desteklediği Ram frekansı ve OC potansiyeli gibi fazı farklar var. X760 AM5 platformu diğer modelleri de en az 2025 senesine kadar destekleyecek diyor AMD.

Sizin için zannedersem en iyi model bu:

7900 XTX ve 4090 serisi eğer bir ekran kartı düşünüyorsanız mutlaka en az 1000W almanızı tavsiye ederim, malum güç adaptörü yanma problemleri yüzünden düzgün bir şey alın. Şuan Türkiye'de maalesef kendiliğinden 16 pin olan ve PCI-e 5.0 destekleyen güç kaynakları yok ama buraya bir liste bıraktım çıktığında bakabilirsiniz. Onun dışında önerilen FSP 1000W 80+ Platinum gayet güzel bir tercih.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı