Çözüldü 7800x3D bilgisayar çok geç açılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

rtradaer

Hectopat
Yeni bir sistem topladım. Bilgisayar açılırken anakarttaki CPU ve DRAM ışıkları yanıyor ve Debug LED 15 sayısını gösteriyor bir süre. Açılması bazen 1 bazen 2 dakikayı buluyor. Kılavuzda 15'in anlamı "pre-Memory System agent initialization is started" olarak geçiyor. Sistemin parçaları şu şekilde;

7800x3D.
MPG X670e Carbon Wi-Fi
G.Skill 64 GB (2x32 GB) Trident Z5 Neo (F5-6000J3238G32GX2-TZ5nr)
MSI CoreLiquid E360.
MSI RX 7900 XTX Gaming Trio classic.

Bilgisayar açıldıktan sonra hiçbir sorun yaşamıyorum. Gün boyunca sorunsuz bir şekilde oyun da oynadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
RAM'in EXPO hızları açık mı? Açık ise onu kapatıp bak normal bir süredemi açılıyor. Eğer EXPO olmadan kısa sürüyor ise BIOS'tan Memory context restore ayarını açmayı dene(Memory context açtığında eğer kapalı ise Power down enable ayarınıda açmanını öneririm).
İlk aldığımda benim de 2 dakikaları buluyordu şu an 10 saniye civarlarına düşürebildim. Memory context disabled, powerdown enable şeklinde kullanıyorum. Tek sıkıntısı bazen güç tuşuna basıp açmaya çalıştığınızda anakartta boot ışığı yanıyor. Reset tuşuna bastığınızda düzeliyor.

Erken açılması geç açılmasına nazaran kötü bir şey değil hocam düşürünce iyi bir şey olmuyor.

2 dakika gibi süreler neredeyse beni bütlere sokacaktı hocam :D elektrik gidip geldiğinde, sınavın son 7-8 dakikasıydı. O vakte kadar kaydederek ilerlemiştim. Eğer 1 dakika geç göndersem büte girecektim ama erken açıldığı için hızlıca gönderip bitirdim. Yoksa tabii ki isterse 5 dakikada açılsın benim için problem değil :D

Geri
Yukarı