7800X3D için soğutma önerisi

• Konuyu başlatan CC76
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 939

CC76

Kilopat
Merhaba, 7800x3D bir sistem toplayacağım. Bu işlemci için soğutma konusunda kararsız kaldım. Daha önce hiç sıvı soğutma kullanmadım o yüzden biraz tereddütlerim var. Hava soğutma olarak Noctua NH-D15, sıvı soğutma olarak da Arctic Liquid Freezer II 360 / Corsair H150 arasında kaldım. Açıkçası Arctic'e daha yakınım ama sızıntı durumunda zarar gören diğer parçaları karşılamadığını okumuştum bir yerde. Corsair ise diğer zarar gören ürünleri de karşılıyor diye biliyorum. Ayrıca Türkiye'de Arctic'in nasıl bir garantisi var bilmiyorum. Hava soğutma da bu işlemciyi soğutabilir mi emin değilim. Hem sızıntı konusunda garanti, hem de soğutucu olarak tavsiyelerinize açığım. Teşekkür ederim.

Bence sıvı soğutma tak ileride takviye yaparsan soğutma almana gerek kalmaz

Son düzenleme:
Bu saatten sonra NH-D15 alınmaz. Alacaksan NH-U12A al. 7800X3D'den testlerde aşırı ısınan bir işlemci olarak bahsedilmemiş. Sıvı soğutmaya güvenmeyenlerdensen İyi bir hava soğutma tercih edebilirsin. Arctic iyidir hoştur ama radyatörü bildiğin takoz gibidir, kasa seçer. Daha ince radyatörle aynı performansı veren başka soğutucular olduğu için kullanan birisi olarak önermem.

Ben olsam Peerless Assassin alır yurt dışından kalan paraya da daha iyi bir hava akışı yakalamak için kasayı fanlarla çevrelerdim.

Sıvı soğutma olarak ise Arctic kalın bir radyatöre sahip ve her kasaya olmuyor ama tercih edecek olsam onu seçerim herhalde.

Bak burda Noctua NH-U14S ile test edilmiş yükte ve oyunda diye. Sürekli yük altında olmayacağı için arkadaşların önerdiği hava soğutmalara bakabilirsin.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-04-09 214920.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-04-09 214920.jpg
    169,1 KB · Görüntüleme: 77
D15 yerine aynı performansta, soğutucu ve RAM yüksekliği sorunu olmayan DeepCool AK620 alın.
Bence sıvı soğutma tak ileride takviye yaparsan soğutma almana gerek kalmaz

Hava soğutmaya karar vermeden başka testleri de bekleyebilirim. İşlemci normalde 6 Nisan'da çıktı ama ülkemizde nedense daha satışa sunulmadı. Bu hafta içerisinde satışa sunulacak diye biliyorum.

Bu saatten sonra NH-D15 alınmaz. Alacaksan NH-U12A al. 7800X3D'den testlerde aşırı ısınan bir işlemci olarak bahsedilmemiş. Sıvı soğutmaya güvenmeyenlerdensen İyi bir hava soğutma tercih edebilirsin. Arctic iyidir hoştur ama radyatörü bildiğin takoz gibidir, kasa seçer. Daha ince radyatörle aynı performansı veren başka soğutucular olduğu için kullanan birisi olarak önermem.

Kasa olarak GT501, 5000D Airflow gibi kasalar düşünüyorum. Bu modeller radyatör için sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. Siz Arctic'den memnun musunuz? Garanti konusunda ve herhangi bir sızıntı konusun da Corsair gibi diğer ürünleri de karşılayıp-karşılamadığını biliyor musunuz acaba?

Ben olsam Peerless Assassin alır yurt dışından kalan paraya da daha iyi bir hava akışı yakalamak için kasayı fanlarla çevrelerdim.

Sıvı soğutma olarak ise Arctic kalın bir radyatöre sahip ve her kasaya olmuyor ama tercih edecek olsam onu seçerim herhalde.

GT501, 5000D Airflow gibi kasalar da radyatör sıkıntı açmaz diye düşünüyorum.

Bak burda Noctua NH-U14S ile test edilmiş yükte ve oyunda diye. Sürekli yük altında olmayacağı için arkadaşların önerdiği hava soğutmalara bakabilirsin.

Isılar oyun için fena durmuyor ama başka kullanıcı testlerini de bekleyebilirim sanırım.

Kasa olarak GT501, 5000D Airflow gibi kasalar düşünüyorum. Bu modeller radyatör için sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. Siz Arctic'den memnun musunuz? Garanti konusunda ve herhangi bir sızıntı konusun da Corsair gibi diğer ürünleri de karşılayıp-karşılamadığını biliyor musunuz acaba?
Memnunum ama benim açımdan güven kırıcı bir olay oldu. Soğutucuyu geçen sene almıştım ve benim aldığım soğutucu üretim esnasında kullanılan conta sebebiyle geri çağırılanlar arasındaydı. Almanya'dan Arctic bana içinde işlemciye temas eden bakır plaka, conta, soğutucu sıvısı ve vidalar olan bir servis kiti gönderdi. İşlemciye temas eden bakır kısmı söküp kitle gelenle değiştirip kullanmaya devam ettim ama işlemciye temas eden bakır kısım sökülüp takıldığı için aklımda hep acaba oradan sıvı akar mı gibi bir soru işareti mevcut. Sızdırma durumu olsa ilk götüreceği parça RTX 4090 olacak. 😁 O sebeple yakın zamanda satmayı düşünüyorum elimde ekstra olarak NH-D15 var ondan devam edeceğim. Geçen sene amazon germany satıcısından 1500 liraya almıştım. O zamana göre bile çok ucuzdu. Çok ucuza aldığım için bir yandan satmak da istemiyorum ama sıvı soğutucuların böyle bir handikapı var.

Özellikle son 2 sayfadaki verileri inceleyin, sıvı veya hava soğutmaya karar verin.

Benim en büyük çekincem kule tipi soğutucuların ağırlığı, anakarta zarar verme durumu olur mu? Özellikle AK620 D15 gibi yüksek TDP değeri beklenen soğutucuların kullanımı sonucu.

Yeni konular

Geri
Yukarı