7800x3D sistem boşta 55-60 derece

serkanngfb

Hectopat
Merhaba.
Aralik ayinda bir sistem topladim islemci 7800x3D ve DeepCool LS720SE 360mm sivi sogutucu ile kullanıyorum. Ilk aylarda bosta 35-40 derece idi.
Genelde oyun oynarken kullanıyorum bu sistemi onun disinda kapali, bir sistemim daha var cunku is icin falan.

Sorun su sistem bosta 60 derecede falan calisiyor, zaten fan RPM 1600-1800'lerde dolasiyor. En son 1100-1300 RPM'di bostayken.

Virus girecegini sanmiyorum ama tarama yapmadim, acaba mining tarzi bir şey mj yapiyor sistem virus tarzi. Ya da termal macun mu degismek gerekiyor? Cunku sivi sogutucunun kendi termal macunuyla montajini yapmistim. Elimde termal grizzy Kryonaut var, bosuna da degistirmek istemiyorum sistemsel bir şey ise.

Uzun tuttum biraz. Okuyan cevaplarsa sevinirim, fikir yuruturuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim cpu fan 1300rpm bende 7800x3d var 240mm soğutucu ile benimde boşta 50-60 derece hocam. Ben bios güncellemeden önce boşta 35-40 dereceydi.

Herhalde herkeste farklı sonuçlar oluyor, 420mm sıvı soğutma ile boşta 40-45 derece görüyorum sistemi kurduğum ilk günden bu yana hala da öyle, BIOS güncellemesi de yaptım yeniden format atmak zorunda da kaldım ama hep aynı, sizin aldığınız bu değerler termal macundan olabilir diye düşünüyorum en yakın ihtimal.

Herhalde herkeste farklı sonuçlar oluyor, 420mm sıvı soğutma ile boşta 40-45 derece görüyorum sistemi kurduğum ilk günden bu yana hala da öyle, BIOS güncellemesi de yaptım yeniden format atmak zorunda da kaldım ama hep aynı, sizin aldığınız bu değerler termal macundan olabilir diye düşünüyorum en yakın ihtimal.
Bilmiyorum benim aldığım değerler 45-60 arasında boşta oyunlarda da 60-70 arası 240mm ile

Hatta şu an fc 24 oynuyorum ekran kartı menü de 75 derece maç içi 66-68 derece işlemci de 65-70 genelde 68 derece tabi havalarda ısınmaya başladı

Son düzenleme:
B650 Gaming Plus anakart var bende, sorun bios güncellemesi değilmiş. Msi Center programını gümcelledikten sonra fark etmiştim ben bu durumu.
O programdan da şüphelenmiştim çünkü açar açmaz fanlar 1800 rpm e çıkıyordu bir anda. Kapatınca 1080-1200 rpm arasında boşta 35-40 arasında geziyor.
Kısacası sorun msi center varsa sizde o yüzden, yoksa da benzeri bir programdan olabilir.
Başka bir sebep de olabilir tabi ki, ama ben hwi, hardware monitor gibi programlardan baktığımda hiçbir sorun yok
1716889894740.png

%100 yükteykenki sıcaklıklar
1716889902125.png

Sistemi ilk kurduğunuzdan bu yana ise ve eğer soğutucu üzerinde fabrikasyon termal macunsa o da bir sebep olabilir. Ya da montaj, tabii ki değerleriniz yüksek değil bence sizin yine gayet ideal. Benim yaşadığım 60 derece sorun gibi de değil :D

B650 Gaming Plus anakart var bende, sorun bios güncellemesi değilmiş. Msi Center programını gümcelledikten sonra fark etmiştim ben bu durumu.
O programdan da şüphelenmiştim çünkü açar açmaz fanlar 1800 rpm e çıkıyordu bir anda. Kapatınca 1080-1200 rpm arasında boşta 35-40 arasında geziyor.
Kısacası sorun msi center varsa sizde o yüzden, yoksa da benzeri bir programdan olabilir.
Başka bir sebep de olabilir tabi ki, ama ben hwi, hardware monitor gibi programlardan baktığımda hiçbir sorun yok
Eki Görüntüle 2206726
%100 yükteykenki sıcaklıklar
Eki Görüntüle 2206727

Sistemi ilk kurduğunuzdan bu yana ise ve eğer soğutucu üzerinde fabrikasyon termal macunsa o da bir sebep olabilir. Ya da montaj, tabii ki değerleriniz yüksek değil bence sizin yine gayet ideal. Benim yaşadığım 60 derece sorun gibi de değil :D
Large test yaptığında genelde bellek kontrolcüsü ve PHY arayüzünü kullanıyor. İşlemci çekirdeklerine yeterli güç kalmıyor, OCCT data set small testi yapman gerekiyor.

@serkanngfb

Boşta 37 derece gayet iyi, ben 40 derecenin altına düştüğümü hatırlamıyorum. Termal macun olarak sistemi ilk kurduğum günden yana hep Arctic MX6 kullandım ve undervolt olmasına rağmen totalde 40-45 derece tabii buna istinaden çekirdek sıcaklıklarım düşük.

ad 92.png

Large test yaptığında genelde bellek kontrolcüsü ve PHY arayüzünü kullanıyor. İşlemci çekirdeklerine yeterli güç kalmıyor, OCCT data set small testi yapman gerekiyor.
Deneyecegim tesekkurler.

@serkanngfb

Boşta 37 derece gayet iyi, ben 40 derecenin altına düştüğümü hatırlamıyorum. Termal macun olarak sistemi ilk kurduğum günden yana hep Arctic MX6 kullandım ve undervolt olmasına rağmen Total'de 40-45 derece tabii buna istinaden çekirdek sıcaklıklarım düşük.

Eki Görüntüle 2206947

Su anda DeepCool'un fabrikasyon termal macunu surulu, vakti geldiginde Kryonaut uygulayacagim. Deneyebilirsiniz aslinda bunu. Fakat MX-6 da gayet iyi bir macun.
Cekirdek sicakliklariniz daha dusukmus, undervolttan kaynakli sanirim.

Son düzenleme:
Deneyecegim tesekkurler.

Su anda DeepCool'un fabrikasyon termal macunu surulu, vakti geldiginde Kryonaut uygulayacagim. Deneyebilirsiniz aslinda bunu. Fakat MX-6 da gayet iyi bir macun.
Cekirdek sicakliklariniz daha dusukmus, undervolttan kaynakli sanirim.
Sıvı soğutmanın yüzeyi tam olarak işlemcinin üzerine gelmiyor bu yüzden bir tık aslında değerlerim yüksek buna da ileride çözüm bulacağım, Thermalright'ın AM5 braketini almayı düşünüyorum, sıvı soğutmanın stok aparatlarına göre daha iyi diyorlar işlemcinin yüzeyi ile sıvı soğutmanın yüzeyinin temasında.

Termal macun olarak memnunum işimi görüyor, tabii overclok potansiyeli olan bir işlemci olsaydı sıvı metal kullanmak gibi bir niyetim de olurdu.

Geri
Yukarı