7950TL'ye Gigabyte RX 6600 XT Gaming OC alınır mı?

6700XT, 3070'le yarışan bir kart. GDDR6X bellekli 3060 Ti'lara bakabilirsin. Ama bütçeni bir tık aşabilir. 3070'ler zaten 12-13K'dan başlıyor.
O bütçeye çıkamam. 6700XT sanırım alabileceğim en yüksek kart. 6650XT ile aralarında ne kadar fark var?
Almışken iyisini almanın zararı olmaz hocam, bakarsın hiç planda yokken 2k ya geçiş yaparsın kart yenilemek zorunda kalmazsın. 3050 den uzak durun zaten bu bütçeyle. 3060 da düşük vram var iken yine o paraya alınmaz. Bütçeyi aşmasın derseniz 6700 alın, bana kalırsa 500 daha ekleyip XFX SPEEDSTER SWFT 309 RX 6700 XT CORE RX-67XTYJFDV 192 Bit GDDR6 12 GB Ekran Kartı alın.
XFX'i RX580-590 serisinden biliyorum ısı problemleri oluyordu marka bu modelde sorunları çözmüş mü? Yoksa Sapphire Nitro+ gibi markalara yönelmek daha mı mantıklı olur?

O bütçeye çıkamam. 6700XT sanırım alabileceğim en yüksek kart. 6650XT ile aralarında ne kadar fark var?

XFX'i RX580-590 serisinden biliyorum ısı problemleri oluyordu marka bu modelde sorunları çözmüş mü? Yoksa Sapphire Nitro+ gibi markalara yönelmek daha mı mantıklı olur?
RX 6700 XT'yi 2K çözünürlükte bile rahat kullanabilirsin. 6650 XT için aynı şeyi söyleyemem. Oyunlarda kayda değer bir FPS farkı var. Fiyatı fazla dersen RX 6700 var. Hem 6650 XT'den daha ucuz hem daha performanslı.

RX 6700 XT'yi 2K çözünürlükte bile rahat kullanabilirsin. 6650 XT için aynı şeyi söyleyemem. Oyunlarda kayda değer bir FPS farkı var. Fiyatı fazla dersen RX 6700 var. Hem 6650 XT'den daha ucuz hem daha performanslı.
Ben 1080P oyuncusuyum 2K çıkmayı düşünmüyorum. Aklımda R5 5600, 6700XT'li bir sistem var. Buna kaç W PSU yeterli olur? Ek olarak 6700XT bu fiyat bandında alınabilecek en mantıklı seçim değil mi? Bir de;
XFX'i RX580-590 serisinden biliyorum ısı problemleri oluyordu marka bu modelde sorunları çözmüş mü?

Yoksa Sapphire Nitro+ gibi markalara yönelmek daha mı mantıklı olur?

Ben 1080P oyuncusuyum 2K çıkmayı düşünmüyorum. Aklımda R5 5600, 6700XT'li bir sistem var. Buna kaç W PSU yeterli olur? Ek olarak 6700XT bu fiyat bandında alınabilecek en mantıklı seçim değil mi? Bir de;
Sapphire nitro iyi bir soğutmaya sahip öte yandan asus tuf da bu konuda iyi. İyi bir 650 watt psu yeterli olur. Fiyat bandında en mantıklı seçim.

Sapphire Nitro iyi bir soğutmaya sahip öte yandan ASUS TUF da bu konuda iyi. İyi bir 650 watt PSU yeterli olur. Fiyat bandında en mantıklı seçim.

Nitro olanın soğutması iyi fakat coil whine sorunu var (olma ihtimali yüksek) . Normal modeller arasında ise XFX'in soğutması furmadk testine göre 5 derece daha sıcak. Ben olsam düz XFX tercih ederdim. Bu arada RX 6600'ün test videosunu baz aldım 6700XT veya başka modellere Sapphire daha soğuk çalışıyor olabilir.

Nitro olanın soğutması iyi fakat coil whine sorunu var (olma ihtimali yüksek) . Normal modeller arasında ise XFX'in soğutması furmadk testine göre 5 derece daha sıcak. Ben olsam düz XFX tercih ederdim. Bu arada RX 6600'ün test videosunu baz aldım 6700XT veya başka modellere Sapphire daha soğuk çalışıyor olabilir.
Coil whine her model ve markada denk gelebilir, nitro modelde coil whine oranı daha yüksek diye bir şey duymadım görmedim, bilmediğim bir inceleme haber vesaire var ise birşey diyemeyeceğim. Xfx modellerini kullanmadığım için yorum yapmadım kullanıp bildiğim modellerden yorum yaptım. Bilgilendirme için teşekkürler araştıracağım.

Coil whine her model ve markada denk gelebilir, nitro modelde coil whine oranı daha yüksek diye bir şey duymadım görmedim, bilmediğim bir inceleme haber vesaire var ise birşey diyemeyeceğim. Xfx modellerini kullanmadığım için yorum yapmadım kullanıp bildiğim modellerden yorum yaptım. Bilgilendirme için teşekkürler araştıracağım.
Öyle bir sorun var mı araştırıp bana da bilgi verebilirsen sevinirim 🙏

Bende bakıyorum, forumda 2 kişi şikayet edince hemen genelleme yaptım :D muhtemelen kronik bir sorun değildir.
@CS Relboron hocamın dediği gibi cw her cihazda olabilir. Sizin şansınıza kalmış.

Coil whine ekran kartı çalıştığı zaman ki bu genelde yük altına girincede olabiliyor, ekran kartından ses geliyor. Bobin vınlaması diyebiliriz. Fakat buna bir sorun gözüyle bakılmıyor, markalar bazen değişim bile yapmıyor sorun olarak görmedikleri için, performansa etki eden veya ekran kartına zarar veren bir durum değil. Her marka veya model ekran kartında çıkma durumu var şans işi yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı