7950X işlemci BIOS'ta 60-70 derece

melandre

Hectopat
Daha fazla  
İşlemci: 7950X
Anakart: MSI X670E Carbon
Sıvı soğutucu: Arctic Freezer II 360

Merhaba.
Yukarıdaki sistemi bugün kurdum. Sistemi açtım BIOS'a girdim. İşlemci sıcaklığı direk 55 dereceyi gösteriyordu. Bu arada BIOS güncellemesi yaptım. Şu an 1 saattir filan sadece BIOS ekranı açık. Ama işlemci sıcaklığım 60-70 derece arası değişiyor.

Sıvı soğutmanın fanları dönüyor, pompanın fanı da dönüyor. Çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım? Sorun ne olabilir?

Dostum sorunun cevabı cok basit işlemciye tam oturmamış soğutucun :) iyice oturt DDR5'lerde ufak milim dahi oynasa sıcaklık yükselir.

Bende o sorunu yaşıyordum sonradan fark ettim ufak hatamı.

anlıcağın şekilde söylim noctua nhd15 soğutucumu vidayı 5 kez döndürdüğümde oturuyor diğerini 3 kere cevirdiğimde oturdugunu sanıyom megersem milim boşluk oluyor o yüzden ısınıyor. bir biosun her zaman güncel olsun.

Dostum sorunun cevabı cok basit işlemciye tam oturmamış soğutucun :) iyice oturt DDR5'lerde ufak milim dahi oynasa sıcaklık yükselir.

Bende o sorunu yaşıyordum sonradan fark ettim ufak hatamı.

anlıcağın şekilde söylim noctua nhd15 soğutucumu vidayı 5 kez döndürdüğümde oturuyor diğerini 3 kere cevirdiğimde oturdugunu sanıyom megersem milim boşluk oluyor o yüzden ısınıyor. bir biosun her zaman güncel olsun.
hocam pompanın ağzına en başta vidaladığımız sabitleyicinin vidasını tam sıkamamıştım. meğer ondanmış. baştan iyi bi vidalayıp tekrar taktım, sıcaklık değeri düzeldi. cidden minicik bi temassızlık bayağı sıcaklığı yüksek tutuyomus

sıcaklık yüksek tutar çünkü 16 çekirdek işlemci o aşırı ısınıyor 5.3ghz ye aldığım fırın resmen ama soğutucunun performansı iyi olduğu icin 82 ve 87 derece arası gidip geliyorum şuan 20 inci gün hala kapatmadım dehşet ötesi :))

ha bu arada ai tweaker bölümünde performans bias var ona tıklayın (Cinebench r23) R23 seçin daha iyi performans verir ve sıcaklık yükselmez.

birde senden ricam ai tweaker bölümünde dram timing bölümüne gir altlarda memory expench diye bir secenek var onu enable yapın 2 kere pc yenden başlatıcak sonra sisteminiz 12 saniyede daha hızlı açılacaktır.

aklınıza takılan 7950X ve ASUS ROG STRIX anakartlar için yardım için hiç çekinmeden yazınız destek olurum. Müşteri hizmetleri tırsık bir boh bildikleri yok. :)

Son düzenleme:
Sıcaklık yüksek tutar çünkü 16 çekirdek işlemci o aşırı ısınıyor 5.3GHz'ye aldığım fırın resmen ama soğutucunun performansı iyi olduğu icin 82 ve 87 derece arası gidip geliyorum şu an 20 inci gün hala kapatmadım dehşet ötesi :))

Ha bu arada AI tweaker bölümünde performans bias var ona tıklayın (Cinebench R23) R23 seçin daha iyi performans verir ve sıcaklık yükselmez.

Bir de senden ricam AI tweaker bölümünde DRAM timing bölümüne gir altlarda Memory expench diye bir secenek var onu enable yapın 2 kere PC yenden başlatacak sonra sisteminiz 12 saniyede daha hızlı açılacaktır.

Aklınıza takılan 7950X ve ASUS ROG STRIX anakartlar için yardım için hiç çekinmeden yazınız destek olurum. Müşteri hizmetleri tırsık bir boh bildikleri yok. :)

Hocam cok teşekkür ederim. Dediğin gibi işlemci hayvan gibi yerinde durmuyor.

Şimdi ben 3D render işleri için topladım sistemi. Render programımı da kurdum. Rendera başlar başlamaz aniden 95 dereceye fırlıyor. Cinebench testini yapmaya başladığımda da birden 95'i vuruyor.

Biraz araştırdım, Ryzen Master'ı indirip işlemciyi eco Mode'a çektim. Sistemi yeniden başlatmam gerekiyordu. Yeniden başlat dedim ama sistem açılmadı. Anakartta DRAM ve CPU ışıkları yanıp A6 hatası verdi. Sistemi fişten çekip anakart arkasındaki clear BIOS'a basıp tekrar açtım. Tamam normal çalıştı. Render almaya başladığımda da evet frekans minicik düşüyor ama sıcaklık 80 derecelere filan geldi renderlarda. Ama tabii en başta hata verip sistem açılmadığı için gidip Ryzen Master'dan tekrar işlemciyi defaulta çektim.

Sana şunu soracağım: Soğutmak için eco mod ya da Curve Optimizer moduna al diyorlar. Sen bunları yaptın mı? Bunları yapmak zararlı mı? Geri dönülmeyecek bir sonuçlara sebep olur mu?

Yani 5,5 GHz de çalışıp 95 derecelerde gezeceğine 4,9 - 5,1 GHz'lerde gezsin ama 85 derecelerde takılsın isterim açıkçası. Performansından minik bir ödün verse de olur.

Her ne kadar bu 95 derece bu işlemci normal bir şey olmaz deselerde benim içim rahat etmiyor işte

Sen mayyaksın mayyak 🤣

5.5 GHz nabıcan yahu bak ben hava soğutucu kullanıyorum 20 günden fazla bilgisayarım açık ilk gün kac derece alıyorsam şimdi de onu alıyorum. Sen sıvı soğutucu kullanıyorsun sıvı soğutucu tam yükde birkaç saat sonra performans düşer ve takılmalar yaşarsın. Eğer uzun saatler kullanmayı düşünüyorsan Noctua nhd15 16Cm'lik fanları 15 cm soğutucusunu al. NHD15-SE modeli 16cm fanları 14 cm bulasma buna.

Yok uzun saatler kullanmıyorum diyorsan 5.3GHz'ye yükselt hızı performance biasdan C23 seç. Advanced bölümüne gir CPU common bölümüne gir altlarda AVX512'yi enabled yap.

Fanları pmw seç sessiz modu seç.

Hadi geçmiş olsun yüksek performans düşük sıcaklık

Ha Ryzen Master'e bulasma beş para etmez dandik bir program Ryzen 12 ve 16 çekirdekli işlemciler için 95 derece sıcaklıklar normal bir şey olmaz ama bizim gibi kullanıcıların amacı 90 altı sıcaklıklar.

AI tweakerden performance biasdan C23 seçtim sonra Advanced bölümüne girip CPU common bölümünde en altlarda AVX512 enable yaptım. Bak şu an 5.3GHz kullanıyorum 74 dereceyi geçmiyor :)

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    27,5 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Ryzen 7950x bende de vardı. Kullandım aynıı senin gibi renderi açar açmaz 95 dereceyi görüyordum. Anakart As Rock x670 Pro RS. İş bence burada soğutuculuk, anakartlık diyil. Hatta bu yakınlarda öyrendim ki, B650 anakartla da sıkıntı olmuyor.

Bu işlemcinin baba soğutucusu Noctua nhd15'dir sıvı soğutucu falan hikaye belirli saatten sonra içindeki sıvı ısınıp performans düsüklüğü yapıyor. Bak bilgisayarım kaç gündür açık 5 gün 8 saattirdir hiç kapatmadım Full render yapıyorum. 8 trebayt film renderledim şu ana kadar. 5.3 ghz yüksek performans alıyorum miss gibi

Ryzen 7950X bende de vardı. Kullandım aynıı senin gibi renderi açar açmaz 95 dereceyi görüyordum. Anakart As Rock X670 Pro RS. İş bence burada soğutuculuk, anakartlık değil. Hatta bu yakınlarda öyrendim ki, B650 anakartla da sıkıntı olmuyor.

Tahminimce soğutucun 1 tırnak atmıştır anında 95'e çıkmıştır. Kontrol et bence. Anakart seçimin kötüymüş. Bu işlemcinin en iyi anakartı ROG STRIX ve Crosshair'dir. keşke gücüm olsa crosshair alsam

Dosya Ekleri

• Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    81,7 KB · Görüntüleme: 16
Bu işlemcinin baba soğutucusu Noctua nhd15'dir sıvı soğutucu falan hikaye belirli saatten sonra içindeki sıvı ısınıp performans düsüklüğü yapıyor. Bak bilgisayarım kaç gündür açık 5 gün 8 saattirdir hiç kapatmadım Full render yapıyorum. 8 trebayt film renderledim şu ana kadar. 5.3 ghz yüksek performans alıyorum miss gibi

Tahminimce soğutucun 1 tırnak atmıştır anında 95'e çıkmıştır. Kontrol et bence. Anakart seçimin kötüymüş. Bu işlemcinin en iyi anakartı ROG STRIX ve Crosshair'dir. keşke gücüm olsa crosshair alsam
valla aynı frekansta ben de günlerdir render alıyorum 75-80 leri vurmuş max. sıvı soğutucu kullanıyorum :D Sıvı soğutucunun da iyisi olunca gayet güzel soğutuyor.

Vallahi aynı frekansta ben de günlerdir render alıyorum 75-80leri vurmuş Max. Sıvı soğutucu kullanıyorum :D Sıvı soğutucunun da iyisi olunca gayet güzel soğutuyor.

Eğer 1 hafta boyunca 7x24 PC kapatmadan aynı sıcaklıkları alırsan performans düsmezse o sıvı soğutucu başımın tacıdır aynısını alırım kacırmam... Hem işime gelir CPU yüksekliğinden kurtulmus olurum :)

Geri
Yukarı