7950x3D BIOS'ta 4.2 GHz fakat Windows'a girince 2.4 GHz'de sabitleniyor

Görkem Umut

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
RAM
Corsair Vengeance CL 36 6000MHZ 8x16GB
SSD veya HDD modeli
WD Black SN750
Ekran kartı
XFX 6900XT
Anakart
ASUS ROG STRIX X670E-F
İşlemci
AMD Ryzen 9 7950x3D
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle sistemim 7950x3D, ASUS ROG STRIX X670E-F, Corsair 32 GB 6000MHz CL36, Corsair RM850W, XFX 6900XT.

Anakart, RAM ve CPU yeni kuruldu. Kurarken yanımda 2 adet 8 pin CPU güç bağlantısı kablosu olmadığı için sadece bir tanesini taktım ve bilgisayar sorunsuz bir şekilde çalışıyordu. BIOS'ta 4.2GHz gözüküyor, Windows'da da 4.8GHz'de sabit takılıyordu. Birkaç saat kullandıktan sonra bilgisayarı kapattım ve ertesi gün açtığımda işlemci doğrudan 2.4GHz sabit bir şekilde çalışmaya başladı. Ne düşüyor ne üstüne çıkıyor, civarlarda geziyor güç olarak. Bunun hemen ardından BIOS sıfırladım ve düzeldi.

Ertesi gün bilgisayarı yeniden kapattığımda yeniden 2.4GHz'e düştü. Kapattım açtım yine kendine kendine olması gereken hıza yükseldi. Tek 2x8 pin CPU güç bağlantısıyla 90W'a kadar problemsiz çalışıyor. Cinebench ve bazı farklı stres testlerini yaptım. 90W sabit problemsiz bir şekilde 4.8GHz veriyor fakat bilgisayar açılıp kapandığında bir şeyler oluyor ve 2.4GHz'e sabitleniyor. İkinci 2x8 pin CPU güç bağlantı kablosuna şimdilik erişimim yok. Önümüzdeki ay takabileceğim ama beni anlamadığım bazen çalışıp bazen çalışmaması, Windows'da doğrudan 2.4'e düşmesi fakat BIOS'ta 4.2 olarak gözükmesi ve hiçbir problem yokmuş gibi gözükmesi.

ThrottleStop denedim fakat işlemci desteklenmiyor hatası alıyorum. Bu yüzden bu seçenek eleniyor. Darboğaz da değil çünkü işlemci 65-70 dereceyi geçmiyor ki zaten en fazla 90W çekebiliyor 1x8 pin işlemci güç kablosu takılı olduğu için. Normalde 2x8 pin işlemci güç kablosu gerekiyor ve soğutucum Noctua NHD-15.

İşlemci sıcaklığında hiçbir problem yok. 65-70 dereceyi geçmiyor bu yüzden darboğaz seçeneği doğrudan eleniyor. Sizce burada problem nedir? Ne yapabilirim? İnternette böyle bir probleme denk gelmediğim için başkasının bulduğu bir çözümü deneyemedim. Yardımcı olursanız, aklınıza bir şey geliyorsa ve benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
AM5 sistemler bazen çok saçma stabilizasyon sıkıntıları çıkarabiliyor. Daha oturmadı Anakartlar. Yani çok mantık aramayın kablo sıkıntısını çözene kadar.

Mantıksız demişsin ya bir çalışıp bir çalışmaması. Ben de diyorum ki kablo gelene kadar çok bir şey yapamayabilirsin.
Öyle bir şey söylemedim. Kabloyla ilgili fikir için teşekkürler. :D

Merhaba arkadaşlar. Üst mesajlarda yaşadığım problemi yazdım fakat şimdi 2xCPU güç kablosunu takmama rağmen hala 2.4GHZ'de çalışıyor işlemcim. Bunla ilgili bir çözüm var mıdır? Daha önceden 1 kablo eksik diye düşünüyordum ama artık onla alakalı olmadığını anladım.

Yeni konular

Geri
Yukarı