7950x3D işlemci yükte 89 derece oluyor

Jeblion

Picopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar,
Ocak ayı gibi 7950x3D işlemcili bir bilgisayar topladım. Fakat bir yerde yanlışlık mı yaptım bulamadım da, işlemci sıcaklığı boştayken 51 derecenin altına inmiyor, yük altında ise 72 dereceyi buluyor. Oyunlarda ise 89 dereceyi gördüm... Bu dereceler normal değil gibi geldi bana, çözümü de bulamadım, thermal macun değiştirdim gene aynı.

İlk macun Thermal Grizzly - Kryonaut termal.
Bugün değiştirdiğim macun ise Thermalright TF7 2G termal macun.
2 macunda da sonuç aynı...

Anakart: ASUS ROG STRIX X670E-E
CPU: 7950x3D.
Soğutma: Corsair H150i Elite Capellix 320mm.
RAM: 2X Corsair dominator Platinum 6200MHz.
Ekran kartı ASUS ROG STRIX RTX 4080 OC.
Kasa: Corsair iCUE 5000X.
HWMonitor2'deki değerler aşağıdaki gibi;

1716826965805.png

Düzgün montaj yapıldı mı?

Hocam montaj aşağıdaki şekilde. Düzgün olduğunu düşünüyorum

1716828108180.png

Sanki sisteminiz öndeki panelden ötürü fazla hava alamıyor gibi. Ön paneli söküp deneyin. Sorun çözülüyorsa kasanın sınırlamasından kaynaklı diyebiliriz.
Kasanın ön panelindeki camı çıkartıp, yan camınıda açıp dener misin?

Yan ve önü söktüm boştaykenki derecesi 1 derece düştü. Tekrardan yük altında test edip yazıyor olacağım.

Ortalama değerler burada önemli evet 89 derece kritik bir değer ama bazı programlar anlık kullanım veya oyunlar açılış ya da oyun içi grafiklerin yüklenmesi esnasında işlemciyi anlık olarak yüke bindirdiği için sıcaklık artışı olabilir.

Kendi işlemcim 7800X3D ve 420mm sıvı soğutma ile kullanıyorum, örnek olarak PUBG için konuşacak olur isem mesela oyun içi maksimum 60-65 dereceyi görürüm o da oyunun farklı noktaları için geçerli ki onun dışında ortalama 55 derece görüyorum oyun için de ama oyunun açılış kısmında 80 dereceyi görüyorum ki bu anlık bir değer, sizin de öyle olmuş olabilir diye düşünüyorum, buna istinaden kasa içi havalandırma da önemli bir etken ama bunu uzun vadede sonuçlarını hissederiz.

Selam arkadaşlar,
Ocak ayı gibi 7950x3D işlemcili bir bilgisayar topladım. Fakat bir yerde yanlışlık mı yaptım bulamadım da, işlemci sıcaklığı boştayken 51 derecenin altına inmiyor, yük altında ise 72 dereceyi buluyor. Oyunlarda ise 89 dereceyi gördüm... Bu dereceler normal değil gibi geldi bana, çözümü de bulamadım, thermal macun değiştirdim gene aynı.

İlk macun Thermal Grizzly - Kryonaut termal.
Bugün değiştirdiğim macun ise Thermalright TF7 2G termal macun.
2 macunda da sonuç aynı...

Anakart: ASUS ROG STRIX X670E-E
CPU: 7950x3D.
Soğutma: Corsair H150i Elite Capellix 320mm.
RAM: 2X Corsair dominator Platinum 6200MHz.
Ekran kartı ASUS ROG STRIX RTX 4080 OC.
Kasa: Corsair iCUE 5000X.
HWMonitor2'deki değerler aşağıdaki gibi;

Eki Görüntüle 2206278
89'a kaçtan atlıyor? Bir anlık 89 olmuştur sürekli olamaz bu soğutucuyla düzgün bir ortam ve uygun montaj yapıldıysa tabii. Lag spike gibi bir şey yani.

Ortalama değerler burada önemli evet 89 derece kritik bir değer ama bazı programlar anlık kullanım veya oyunlar açılış ya da oyun içi grafiklerin yüklenmesi esnasında işlemciyi anlık olarak yüke bindirdiği için sıcaklık artışı olabilir.

Kendi işlemcim 7800X3D ve 420mm sıvı soğutma ile kullanıyorum, örnek olarak PUBG için konuşacak olur isem mesela oyun içi maksimum 60-65 dereceyi görürüm o da oyunun farklı noktaları için geçerli ki onun dışında ortalama 55 derece görüyorum oyun için de ama oyunun açılış kısmında 80 dereceyi görüyorum ki bu anlık bir değer, sizin de öyle olmuş olabilir diye düşünüyorum, buna istinaden kasa içi havalandırma da önemli bir etken ama bunu uzun vadede sonuçlarını hissederiz.
89'a kaçtan atlıyor? Bir anlık 89 olmuştur sürekli olamaz bu soğutucuyla düzgün bir ortam ve uygun montaj yapıldıysa tabii. Lag spike gibi bir şey yani.

Dediğiniz gibi anlık bir atlayıştı sanırım onu göremedim. 89.9 görünce bir an noluyoruz diye panik yaptım ^^

Sanki sisteminiz öndeki panelden ötürü fazla hava alamıyor gibi. Ön paneli söküp deneyin. Sorun çözülüyorsa kasanın sınırlamasından kaynaklı diyebiliriz.
Kasanın ön panelindeki camı çıkartıp, yan camınıda açıp dener misin?

Yanları açınca yük altında fark etmedi fakat boşta iken 1 derecelik bir fark oldu.

Önü açtınız mı? Panelleri açmak yaramadıysa pompa ve fan yüzdelerini takip edin. Pompa bloğu düzgün temas etmiyor da olabilir ayrıca.

Aynen hocam ön tarfıda açtım denedim olmadı. Pompayı kontrol ettim sorun yok olarak gözüküyor. Diablo IV herşey ultra ayarda 72-74 arası gidip geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı