8.000-12.000 Sistem Önerisi

efesay

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar,

Bilgisayar toplamaya karar verdiğimde YouTube'da kanala denk geldim oradan buralara kadar geldim :)

Şu güne kadar hep notebook kullandım, gerek şekli gerek de garanti konusunda rahat edebilecegimi düşündüğüm ASUS ROG modellerinden kullandım. Yerleşik düzene tamamıyla geçtiğimden dolayı bir bilgisayar toplamaya karar verdim.

Ama fark ettimki fazlasıyla bilgisizmişim notebook alırken SSD'si olsun ekran kartı 970 olsun 1070 olsun diğerek alıp geçmişim.

Şimdi toplucağım bilgisayardan beklentilerim, günde 2 saat Max oyun oynanıcak bazı zamanlarda basit biçimde SolidWorks kullanılıcak. Ama bu SolidWorks kullanımı şu anki 2-3 senelik notebook umda bile yeterli oluyor. Oyun olarak da BFV PUBG ow gibi oyunlar oynuyorum.

Beklentim bu bilgisayarı aldıktan sonra 2 sene sonra notebook çöp olduğu gibi çöp olmasın. 2 sene sonra gerekirse ekran kartını değiştireyim birkaç değişiklik yine güzel bir kıvama gelsin.

Araştırmalarım sonucu ki gerçekten YouTube Benchmark testleri bir ton şey araştırdım ama bilgim kısıtlı olduğu için sizlere danışmak istedim.

Şöyle bir liste oluşturdum,

AMD Ryzen 7 3700X 3.6GHz 32MB Önbellek 8 Çekirdek AM4 7nm İşlemci (i7 9700k daha pahalı ve Benchmark'larda daha kotu duruyordu )
ASUS ROG STRIX X570-F GAMING 4400MHz(OC) Soket AM4 RGB M.2 PCIe 4.0 HDMI DP ATX Anakart ( B450 bir anakart daha uygun fiyata ya da Prime'ler daha uygun siz ne önerirsiniz )
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 2070 OC 8GB GDDR6 256 Bit Ekran Kartı ( fiyat olarak yüksek geldi ama biraz daha uzun ömürlü olması için bunu tercih ettim sizin önerileriniz nelerdir )
CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance RGB PRO Siyah 3000MHz CL15 DDR4 Dual Kit Ram ( tipi hoşuma gitti aşırı bir para farkı olmadığı için uygun göründü )
COOLER MASTER MasterLiquid ML240L RGB 240mm İşlemci Sıvı Soğutucu ( sıvı soğutma özendiğim birseydi öneriniz nelerdir tercihim kasayla aynı marka olması )
COOLER MASTER MasterCase H500 RGB Tempered Glass Mesh Panel USB 3.0 Mid Tower Kasa ( bu konuda hiçbir fikrim yok ama soğutma çok önemli olduğunu düşünüyorum seçim sebebim görüntüsü hoşuma gitti. )
Cooler Master MasterWatt Lite 600W 80 Plus Aktif PFC 120mm Fanlı PSU ( tamamıyla aynı marka olsun kasayla ve 80Plus sertifikası olması gerektiğini okudum ondan bu seçim )
SAMSUNG 500GB 860 EVO Okuma 550MB-Yazma 520MB M.2 SSD ( işyerinde SATA veya SSD gerektiğinde her zaman Samsung almışımdır çokta memnun kaldım ama başka öneriniz varsa olur )

Bu sistem 13.000 TL civarına geliyor. Beklentim akıcı oyun oynamak ve uzun ömürlü olması biraz daha. ASUS tercih etme sebebim tamamıyla daha bilindik ve problem yarattığında muhatap bulabileceğimi düşünmem yüzünden. Rakam olarak bana fazla geldi 13000 TL bilgisizliğim sebebiyle gereksiz kullanmışım gibi geldi anakart olsun işlemci olsun gibi. 8-9-10 bin civarlarına önerecek olsanız bu isteklerim doğrultusunda siz ne önerirsiniz?

Bir sorum daha var fiyat açısından aynı ürünleri vatan da toplatsam daha pahalı olacak. Bileşenleri tek tek alırsam siteden siteye farklılıklar sebebiyle daha uyguna topluyabilirim. Ama garanti süreci nasıl başlatılıyor tek tek parça aldığımda farklı yerlerden. Bu listeyi oluştururken araştırarak yaptım elimden geldiğince ama tabii bilgim kısıtladan öte berbat durumda :) onun dışında anakartta ekran kartında RGB olması hoşuma gitti. RGB olması gözüme de hitap etmesi önemli ama o 50 tane RGB li fanlarla döşenmiş kasalar kesinlikle olmasın :)

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Bilgim çok az olduğu için önerirken sebepleriyle yazabilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
12700tl.png

Bir de buna bak derim ben.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı