8.000-12.000 TL Sistem Toplama

imja

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, AMD bir sistem toplamak istiyorum ancak parça seçimlerinde kararsız kalıyorum. Aklımda AMD Ryzen 7 3700X var ama forumdan birisi AMD Ryzen 5 5600X önerdi. Öncelikle bu iki işlemciden hangisi seçilmelidir? Bazı sayfalarda işlemcilere bakarken kutusuz oldukları yazmaktaydı. Kutusuz işlemcilerde stok fan oluyor mu? AMD işlemcilerdeki stok fan iş görüyor mu? Yoksa radyatör tarzı bir soğutucu mu almak lazım? Anakart hakkında bir şeyler ararken forumda bir yazı ile karşılaştım. Asım Demir isminde birisi yazmış, yöneticilerden birisi mi bilmiyorum. AMD Ryzen 3. Nesil işlemciler için önerilen anakartlar olarak Ryzen 7 için ASUS TUF Gaming X570-PLUS belirtmiş. Sizce bu iyi mi? Yoksa başka bir modelemi bakmalıyım? RAM olarak en az 16 GB düşünüyorum. RAM'leri alırken 2x8'ya da 4x8 olarak almak daha iyimiş galiba, biliyorsanız lütfen yorumda belirtiniz. Tavsiyeniz var ise lütfen RGB olmayan modellerden olsun. Samsung M.2 SSD almayı düşünüyorum. HDD evde mevcuttur. Ekran kartı olarak NVIDIA 1050 Ti ile 2060 arasında geniş bir yelpaze bırakıyorum. Sizce bu iki kart veya ikisi arasında çıkan kartlardan hangisi alınabilir? Son olarak da mümkünse yanı camlı kasa istiyorum. Ön kısmının malzemesi sizlere kalmış. Bu saydıklarımı bulabileceğim güvenilir bir mağaza link, adres veya site ismi istiyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

Ekran kartı olarak NVIDIA 1050 Ti ile 2060 arasında geniş bir yelpaze bırakıyorum.

GTX 1000 serisi kartlara bulaşmayın, artık eskide kaldılar.

Bazı sayfalarda işlemcilere bakarken kutusuz oldukları yazmaktaydı. Kutusuz işlemcilerde stok fan oluyor mu?

Attığım işlemcinin yanında stok fan ve kutusu geliyor, sizin dediğiniz şey "tray" işlemci.

Tavsiyeniz var ise lütfen RGB olmayan modellerden olsun.

RGB RAM koydum, isterseniz yazılımdan kapatabilirsiniz, belki beğenirsiniz :D.

Şöyle bir sistem bırakıyorum:

Toplam 12.069 TL.

Son düzenleme:
Peki neden Ryzen 5 5600X alınmalı. Ryzen 7 3700x, 3800X veya 3800XT neredeyse aynı fiyatlar ancak mimari olarak ZEN 2 ve ZEN 3 olarak ayrılmışlar. Bunlar arasında nasıl bir fark var. 5600X'in + ları nelerdir.

Geri
Yukarı