8.000-12.000 TL Sistem Toplama Önerisi

Dostum bu diğer marka ssdlerde bu kadar konu açılıyormu bilmiyorum ama ufak bir araştırmayla bile şu kadar şikayetçi buldum.

James Donkey SSD 3 milyon GB gözüküyor - Technopat Sosyal bu çok iyi :D

Hem ekonomikten kastınız nedir tam olarak bakın mesela

120 GB olanlara bakalım arada 10 lira fark var sonuçta yani 10 lirada bulursun diye düşünüyorum.

240 GB modellerde 4 lira fark var.

480 GB modellerde 5 lira fark var.

960 GB modellerde crucial daha ucuz :D
Derler ya Teknoloji şans işi, bana henüz JD den sıkıntı olmadı. Şöyle bir şey var sanırım 3 yıl koşulsuz değişim de sunuyor JD. Seagate kullanıyorum 500gb harici mesela, 2008 senesinde almıştım hala taş gibi :D

Çok güzel fikirler ve saygılı tartışmalar dönüyor. Konu sahibi olarak benden daha bilgililerin arasına boş mesaj eklememek adına çok dahil olmuyorum ancak her mesajı dikkatle okuyup planladığım sistemi düzenliyorum. Gerçekten her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim, umarım böyle güzel ilerlemeye devam eder de sadece bana değil daha birçok kişiye faydası olan bir konu olur.

Aşağılamak değil, kullanıcıyı yanlış yönlendirmek bu. Bilmediğin konu hakkında yorum yapmayacaksın, bu kadar basit. Yarın gidip bu sistemi satın alsa adam, bir sürü problem yaşayacak. Bunlar düşünülerek sistem önerilmeli.

Arkadaşlar zaten konu sahibi bütçeyi yükselteceği kadar yükseltmiş neden 12.000 TL üstü sistem atıyorsunuz. Ekteki sistemi alabilirsiniz. Sizi uzun yıllar götürür. Depolama desek 1 TB NVMe SSD + 1 TB HDD etti 2 TB yeter de artar, kasada 3 fan var. Öndeki 2 fanı çıkarıp yukarı takarsanız ve sıvı soğutmayı ön kısıma takarsanız daha güzel olur. Kasa tarafından sıkıntımız yok. Soğutma kısmına gelirsek sıvı soğutma Cooler Master adlı firmanın kaliteli sorun çıkartacağını sanmıyorum. Anakartın X570 çipseti var gayet güzel. İşlemci 3.nesil Ryzen X ibareli bir işlemci bilen bilir gayet güzel. RAM sıkıntısı asla çekmeyeceksiniz 16 + 16, 32 GB 3200 MHz hoş bir RGB olan G.Skill RAM'lerinden var. FSP 700W 80+ PSU ile yükseltme kolayca yapabilirsiniz onun için yüksek seçtim. PSU zaten kaliteli bir firmanın ve hatta Cooler Master veya Corsair gibi markalarda bu firmadan satın alıp üstüne etiket basıyor sıkıntı çıkarmaz. Ekran kartı RTX 2070 Super. MSI Gaming X olduğu içinde tadından geçilmez. Kısaca ileriye dönük ve sizi baya götürecek bir sistem pişman bırakmaz. Bütçenizi de geçmiyor.

Dosya Ekleri

• Adsız Doküman-1.jpg
    Adsız Doküman-1.jpg
    201,8 KB · Görüntüleme: 36
Arkadaşlar zaten konu sahibi bütçeyi yükselteceği kadar yükseltmiş neden 12.000 TL üstü sistem atıyorsunuz. Ekteki sistemi alabilirsiniz. Sizi uzun yıllar götürür. Depolama desek 1 TB NVMe SSD + 1 TB HDD etti 2 TB yeter de artar, kasada 3 fan var. Öndeki 2 fanı çıkarıp yukarı takarsanız ve sıvı soğutmayı ön kısıma takarsanız daha güzel olur. Kasa tarafından sıkıntımız yok. Soğutma kısmına gelirsek sıvı soğutma Cooler Master adlı firmanın kaliteli sorun çıkartacağını sanmıyorum. Anakartın X570 çipseti var gayet güzel. İşlemci 3.nesil Ryzen X ibareli bir işlemci bilen bilir gayet güzel. RAM sıkıntısı asla çekmeyeceksiniz 16 + 16, 32 GB 3200 MHz hoş bir RGB olan G.Skill RAM'lerinden var. FSP 700W 80+ PSU ile yükseltme kolayca yapabilirsiniz onun için yüksek seçtim. PSU zaten kaliteli bir firmanın ve hatta Cooler Master veya Corsair gibi markalarda bu firmadan satın alıp üstüne etiket basıyor sıkıntı çıkarmaz. Ekran kartı RTX 2070 Super. MSI Gaming X olduğu içinde tadından geçilmez. Kısaca ileriye dönük ve sizi baya götürecek bir sistem pişman bırakmaz. Bütçenizi de geçmiyor.
Dostum ne yalan söyleyeyim baya uğraşıp açıklamışsın tek tek her şeyi ve harika bir sistem önermişsin az olsa biraz bilgim var her parçası gayet iyi. Para durumuma göre her oyunu indirme alışkanlığım olmadığından 1 TB HDD yerine 250/480 GB yine samsung m2 970 SSD alıp 1.2/1.5 TB SSD gücü yapabilirim bu sistemi notlarıma ekleyeceğim.

12 bin TL'lik kasaya önerdiğiniz güç kaynağının Bronze sertifikası bile bulunmamakta. FSP kaliteli bir marka olabilir ama her modeli iyi diye bir şey yok. Güç kaynaklarına dair bir çok kişinin kullandığı bu listeye göz atabilirsiniz.

Cooler Master'ın sıvı soğutmaları hakkında bir çok kişiden gereğinden fazla ses yaptığına dair geri dönüşler alınıyor, bu noktada işi şansa atmaktansa Corsair veya NZXT gibi markalara yönelmenin daha doğru olacağını düşünüyorum.

12 bin TL'lik sisteme önerdiğiniz anakart yine herkesin örnek aldığı güncel olan bu listede B450 chipset kullanan Tomahawk modelinin bile altında yer almakta.

Trident Z piyasanın şu andaki en iyi RAM'leri denilebilir fakat bu bütçe varken 3600 Mhz CL18 hatta biraz daha bütçe ile CL16 tercih edilebilir, 3200'in sıvı soğutmalı 3600X'e sığ kalacağını düşünüyorum.

Önerdiğiniz kasa önü akrilik panel olan hava akışı kısıtlı olan bir kasa. Biraz oturup Youtube'da JayzTwoCents, Bitwit, GamersNexus gibi kanalları izlediğinizde bile çoğunlukla hava akışına önem verilen kasaları tercih ettiklerini görürsünüz, bu kasanında bu sisteme yeterli olmayacağını düşünüyorum.

Toplanılan bu sistemde en sağlıklı tercihlerin İşlemci, Ekran kartı ve SSD'den yana yapıldığını düşünüyorum fakat NVMe SSD'nin 1 TB'lik 970 Evo olmasının biraz gereksiz olduğu kanaatindeyim, render vb. işler için kullanılmayacak bir sistemde 1 TB'lik NVMe yerine Windows'u ve önemli programları çevirebilecek kapasitede (250-480-500 GB) bir NVMe SSD ile 1 TB'lik SATA SSD alınması daha uygun ve mantıklı olacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı