8.000 TL Bütçeli Sisteme Ekran Kartı Önerisi

Celebrimborr

Centipat
Yer
Ankara
Yakın bir zaman sonra kasa toplama gibi bir hedefim var, bütçem 8000₺ civarlarında. Planını şimdiden yaparsam vakti geldiğinde daha az kararsız kalırım diye düşündüm. Bu bütçeyle toplanacak bilgisayar için ekran kartı tarafında en mantıklı seçim sizce nedir?

AMD ekran kartlarına karşı biraz antipatim var, ön yargılı yaklaşmak istemiyorum sonuç itibariyle işleyişi hakkında hiçbir fikrim yok fakat internette yaptığım araştırmalar ve gözlemlerim AMD ekran kartların kronik sorunlarla dolu olduğunu düşündürdü bu yüzden Nvidia tarafına biraz daha olumlu bakmaktayım.

Sistem oyun üzerine olacak, RDR 2, Witcher 3 tarzı oyunlar oynamayı planlıyorum.

Yakın bir zaman sonra kasa toplama gibi bir hedefim var, bütçem 8000₺ civarlarında. Planını şimdiden yaparsam vakti geldiğinde daha az kararsız kalırım diye düşündüm. Bu bütçeyle toplanacak bilgisayar için ekran kartı tarafında en mantıklı seçim sizce nedir?

AMD ekran kartlarına karşı biraz antipatim var, ön yargılı yaklaşmak istemiyorum sonuç itibariyle işleyişi hakkında hiçbir fikrim yok fakat internette yaptığım araştırmalar ve gözlemlerim AMD ekran kartların kronik sorunlarla dolu olduğunu düşündürdü bu yüzden Nvidia tarafına biraz daha olumlu bakmaktayım.

Sistem oyun üzerine olacak, RDR 2, Witcher 3 tarzı oyunlar oynamayı planlıyorum.
Dostum önyargın gereksiz testlerde RX 5700 XT neredeyse RTX 2070S ile aynı performansı veriyor son güncellemeyle bütün hatalar giderildi ve ileride alıcağı güncellemelerle kart çok daha fazla güçlenicek.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

R5 3600
B450 MAX
2*8 3600MHz RAM (3200 CL16 da olur)
2060S: Garip fiyat; Asus Geforce Rtx 2060s 6gb Dual Oc Evo Gddr6 192b - n11.com (2514TL)
SX8200PRO veya MP510 500GB Nvme
MB511 RGB 650W 80+
İhtiyaca göre Seagate 256MB Cache 2TB HDD

Böyle 7000TL. 2070S gelirse bütçeye alınabilir.

NOT: Ben Nitro+ 5700XT alacağım.
Önerileriniz için teşekkür ederim, alacağınız kartı almak çok mantıklı fiyat performans açısından lakin sorunlar yaşamaktan korktuğum için çekiniyorum, paraya kıyayım kafam rahat olsun derdindeyim biraz, ekran kartı tarafında maksimum çıkabileceğim seviye sanıyorum 2070s oluyor, test sonuçlarına baktığımda da 2080'e göre daha performanslı gözüküyor.

Önerileriniz için teşekkür ederim, alacağınız kartı almak çok mantıklı fiyat performans açısından lakin sorunlar yaşamaktan korktuğum için çekiniyorum, paraya kıyayım kafam rahat olsun derdindeyim biraz, ekran kartı tarafında maksimum çıkabileceğim seviye sanıyorum 2070s oluyor, test sonuçlarına baktığımda da 2080'e göre daha performanslı gözüküyor.
Oyundan oyuna değişiyor evet çok yakınlar. Daha yeni sonuçta, aynı fiyat bile olsa ben de 2070S alırdım. 5700XT'den korkunuzu anlayabiliyorum. Saygı duyuyorum. Ben 3000TL'e canavar alabiliyorken 4200-4500TL verme taraftarı değilim ama siz de haklısınız. Yalan yok sorunlar yaşandı evet. Hiç sorun yaşamayanlar da var aynı kart ile ben de bu kısmı anlayamıyorum :) ama dediğim gibi saygı duyuyorum. Tercih meselesi. Size tavsiyem dandik bir 2070S almaktansa Gaming Z gibi kaliteli bir 2070 almak bence daha doğru olurdu. Modellere bakmak lazım fiyatlar çok enteresan, size attığım mesela 2060S'in o fiyatta olması çok garibime gitti son 2 stok ürünü de olsa şaşırdım. Ne zaman ne fiyat olacağı belli olmuyor. Gözlerimle en iyi kart diyebileceğim Gaming Z 2070 (en iyi 2070 daha doğrusu diyebileceğim-şahsi fikrim) 3550TL'e satılıyordu Kasım ayındaki özel indirimlerden önce. 3500TL bandında bu tür bir güzel kart görürseniz kaçırmayın sepete ekleyin alın derim. Sistemi sonra yine toplarsınız :)

Dostum önyargın gereksiz testlerde RX 5700 XT neredeyse RTX 2070S ile aynı performansı veriyor son güncellemeyle bütün hatalar giderildi ve ileride alıcağı güncellemelerle kart çok daha fazla güçlenicek.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu kart modelinin Sapphire ayağında mı bir sorun yaşanıyor yoksa AMD tarafında mı?
Recep Baltaşın şöyle bir gönderisine rast gelmiştim, rx 5700

Bu kart modelinin Sapphire ayağında mı bir sorun yaşanıyor yoksa AMD tarafında mı?
Recep Baltaşın şöyle bir gönderisine rast gelmiştim, rx 5700
Recep Baltaş benden 10 kat bilgili ve deneyimlidir. Kendilerini çok severim ve yalan söyleyeceğini düşünmüyorum. Saygı duyuyorum. Ben tüm sorunlarına ve konulara rağmen 6 ay boyunca herkese önerdiğim Nitro+RX570'i kendim de aldım ve yaklaşık 6 aydır kullanmaktayım. İnanın yani buna yemin mi etmem gerek bilmiyorum tek bir sorun bile yaşamadım. Sadece çözemediğim bir yeni şey var; Ekran kartı ile web tarayıcıda video oynatmak :) Ne yaptıysam RX570'i kullandıramıyorum Chrome veya Opera veya başka herhangi bir tarayıcıya. Bir şeyi kaçırıyorum ama az kaldı çözeceğim :)

NOT: Neden böyle bir şey arıyorsun diyebilirsiniz. 4GHz X3440 bile 4K 60FPS video oynatabiliyor evet ama 60FPS olmadığını rahatlıkla hissedebiliyorum. Donanım hızlandırmadan ekran kartını kullandırırsanız tarayıcıya, 8K 60FPS bile oynatabilir çünkü çözücüsü çok daha güçlü. İşte hiçbir şekilde işlemci değil ekran kartına yükü veremedim Youtube'dan 4k 60FPS video izlerken işlemcim %80-90 lara çıkıyor ve smooth akış sağlayamıyor. Sadece meraktan RX570'im ile 8K 60FPS oynatmak istiyorum :)

Bende benzer bütçede bir PC toplamaya çalışıyorum. Günden güne fikrim değişiyor. Sapphire RX 5700 XT Nitro almaya karar veriyorum bir problem bir yorum okuyorum kafam RTX'e kayıyor fakat fiyatlarda ortada. Zor iş.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı