8+16 RAM Dual Channel olur mu?

Hocam ben ileride RAM almayı düşünüyorum ve sorum var. Şimdi benim şu anda kullandığım RAM 2666 MHz. Alacağım RAM ise 3000 MHz olursa bir sıkıntı çıkar mı?
Frekans değerleri farklı ise sorun çıkartmaz, birbirine eşitlenir fakat CAS Latency değeri farklı ise hata verdirebiliyor diye biliyorum. Tam olarak aynı RAM'i almanızı öneririm.

Asynchronous dual channel böyle durumlar için var. Yerine göre yer yer performansa negatif etkileri olabiliyor ancak genel olarak desteği varsa sıkıntı çıkarmaz. Ancak dediğim gibi zamanlamalar, SR-DR durumları falan hep aynı olmalı.

4+8 yapıyorum oda bir sorun yaratmaz bence.

Oluyor sanırım. Dediğim gibi RAM'lerin boyutu hariç özellikleri aynı ise 8+8 dual, diğer 8 ise single olarak çalışır diye biliyorum.
O 4 slotlu anakartlarda 3 tane RAM olma durumu. Konu sahibinin sorduğu daha farklı.
Hocam olur mu olmaz mı?
Benim kafa karıştı.
Genelde eskisi gibi uyumluluk sorunu olmuyor, anakartlar bu tip durumlara direkt uyum sağlıyor ancak %100 kesin bir şey diyememekle beraber mesela elinde Vengeance 8GB var, yanına Vengeance 16GB alırsan sıkıntı yapma ihtimali çok çok az.

O 4 slotlu anakartlarda 3 tane RAM olma durumu. Konu sahibinin sorduğu daha farklı.

Genelde eskisi gibi uyumluluk sorunu olmuyor, anakartlar bu tip durumlara direkt uyum sağlıyor ancak %100 kesin bir şey diyememekle beraber mesela elinde Vengeance 8GB var, yanına Vengeance 16GB alırsan sıkıntı yapma ihtimali çok çok az.
Hocam şimdi sizin demek istediğiniz 8+8 kendi arasında dual olarak çalışır, kalan tek modül single olarak mı çalışır?

Hocam şimdi sizin demek istediğiniz 8+8 kendi arasında dual olarak çalışır, kalan tek modül single olarak mı çalışır?
O 4 slotlu anakartlarda olabilen farklı bir durum. Benim dediğim biri 8 diğeri 16 GB olan iki modülün çalışması, o da mümkün. Şöyle mümkün, yine 16 GB'a kadar RAM'leri sistem eşit yüklüyor, sonrasında 8'lik doldu ya kalanını asenkronize şekilde 16'lık modüle yüklüyor. Bu da 16-24 GB arasındaki yüklenme durumlarında performansa negatif etki edebiliyor ancak 24 GB kapasite sahibi olmanı sağlıyor. 16'ya kadar düz çift kanal gibi, sonrasında da asenkronize kısım devreye giriyor.
Önemli Edit: İsim karıştırması yapmışım, Asynchronous dual channel @Haruki Murakami hocamın dediği gibi iki modülü dual, diğer modülü single channel çalıştıran modun adı, benim bahsettiğim ise asymmetric dual channel. İkisi de var ve mümkün, genel olarak modern çipsetlerin hepsi desteklemekle beraber asynchronous için 4 slotlu anakart lazım (ciddi olamazsın :D). İkisi de senkronize çift kanal kadar performans vermiyor çünkü adı üstünde o senkronize diğerleri değil, ancak tek kanaldan daha yüksek performans vermekle beraber çift kanala gayet yakın performanslar veriyorlar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı