2+8 RAM Dual channel olur mu?

213082

Hectopat
Makaleler
3
İşlemci
i5 4210m
Arkadaşlar laptopta 2x2 4 GB RAM bulunmakta. 2 tane slot olduğundan bir tane 2 GB RAM'i çıkartıp yerine 8 GB RAM takmak istiyorum. Bu şekilde 10 GB RAM olacak. Dual channel ve stabil kullanılabilir mi bu şekilde?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar laptopta 2x2 4 GB RAM bulunmakta. 2 tane slot olduğundan bir tane 2 GB RAM'i çıkartıp yerine 8 GB RAM takmak istiyorum. Bu şekilde 10 GB RAM olacak. Dual channel ve stabil kullanılabilir mi bu şekilde?

Stabil olmaz Dual channel önceden oluyorsa şimdi de olur.
Alacaksanız iki tane 8 GB RAM alın.
2*2 4 GB RAM bulunan bilgisayar zaten muhtemelen eskidir o bilgisayara RAM yatırımı yapmak ölü yatırım gibi bir şey olacaktır.
Ayrıca RAM'lerin gömülü olmadığını nereden biliyorsun.

2 GB + 8 GB RAM'in 2 GB'lık bölümü 2+2 GB şeklinde çift kanal besleme yapar. Kalan 6 GB'lık kısım tek kanaldan aktarılmaya devam eder ihtiyaç duyulduğunda.
Casper Cn-Vsm4210x Core İ5 4210m 2.6ghz-4gb-500gb Hdd-15.6''-2gb -W8.1 Notebook fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgis laptop bu. Kardeşim Valorant, GTA 5 vs oynadığında fps drop girdiğini söyledi. 4GB ram alıp 6GB yapmak nasıl olur hocam sizce. İleride belki 4GB daha ekleyip 8GB kullanılır.
Stabil olmaz Dual channel önceden oluyorsa şimdi de olur.
Alacaksanız iki tane 8 GB RAM alın.
2*2 4 GB RAM bulunan bilgisayar zaten muhtemelen eskidir o bilgisayara RAM yatırımı yapmak ölü yatırım gibi bir şey olacaktır.
Ayrıca RAM'lerin gömülü olmadığını nereden biliyorsun.
RAM'ler gömülü değil. Ayrıca iki tane 8GB RAM alacak durum olsa gelip buraya konu açmazdım. Bilgisayarın kendisi zaten 1500TL.

@213082 drop girmesini azaltır tabii ki, 2 GB RAM günümüz için yok hükmünde bir miktar. Cihaz çok güçlü değil ama 60 FPS civarı akıcı Valorant oynamasını sağlar. 4 veya 8 GB RAM takviyesi yapın alete iş görür.
1366*768 çözünürlük ve low ayarlarda 100-150 FPS arası veriyor. Ama droplar yüzünden pek oynanmıyor. Zaten 2-3 yıldır sandıkta olan bir laptoptu. Öyle aman aman bir harcama yapmak istemiyorum laptopa 8GB almayı düşünüyorum gittiği yere kadar gitsin zaten ömrünü tamamlamış.

@213082 RAM'e çok masraf etmeyip, mümkünse ikinci el 4 GB indirip HDD'yi de kontrol edin. Bu tarz eski dizüstülerin HDD'leri de çok kötü performans sergiliyor. Olmadı bir tane 240 GB SSD takın da hızlanıp hayata dönsün alet. Bozulursa söker başka bilgisayara takarsınız.

@213082 RAM'e çok masraf etmeyip, mümkünse ikinci el 4 GB indirip HDD'yi de kontrol edin. Bu tarz eski dizüstülerin HDD'leri de çok kötü performans sergiliyor. Olmadı bir tane 240 GB SSD takın da hızlanıp hayata dönsün alet. Bozulursa söker başka bilgisayara takarsınız.

Bu da aklımda kalsın hocam teşekkürler. Şu an takılı HDD'ye test yaptım bad sector çıkmamıştı 100MB/sn okuma yazma hızı vardı. İllaki çok hızlı değil ancak aşırı bir yavaşlığınıda görmedim.

Bu da aklımda kalsın hocam teşekkürler. Şu an takılı HDD'ye test yaptım bad sector çıkmamıştı 100MB/sn okuma yazma hızı vardı. İllaki çok hızlı değil ancak aşırı bir yavaşlığını da görmedim.

100'er mb okuyup yazıyorsa güzel, iş görür rahatlıkla. 50 altına düşerse emekli edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı