8+8 GB RAM vs 8 GB RAM + 8 GB ekran kartı

8x2 RAM vs 8 GB RAM + 8 GB Ekran kartı

• Oy verenlerin toplamı
    19
  • Anket kapandı .
Hatta örneğimiz RX 580 ise aynı fiyata daha iyi bir seçenek var:

RX 570 + 8GB RAM
Aslında bu o kadar da iyi bir tercih olmayabilir, kurdan dolayı ekran kartı fiyatları sabit değil bu aralar, daha da yükseleceğini düşünüyorum. Ama bellek fiyatları pek de değişmiyor, bundan dolayı 8GB bellek + RX 5500 XT öneriyorum. İleride arkadaşın eline para geçince bellek takviyesi yapılır.

Aslında bu o kadar da iyi bir tercih olmayabilir, kurdan dolayı ekran kartı fiyatları sabit değil bu aralar, daha da yükseleceğini düşünüyorum. Ama bellek fiyatları pek de değişmiyor, bundan dolayı 8GB bellek + RX 5500 XT öneriyorum. İleride arkadaşın eline para geçince bellek takviyesi yapılır.

Örnek üzerinden gittim. Tabii o fiyat aralığında şu anda çeşitli sitelerde 1650 TL'ye 5500XT 8GB ve 1500 TL'ye 1650 Super gibi alternatifler de var.

2x8GB RAM bu seviye kartlar ve üzeri için şart. Çünkü 1080 60+ FPS oynatacakları bazı oyunlar için 1x8GB RAM fazlasıyla yetersiz kalıyor.

Son 1 ayda 8GB RAM'li hazır sistem alıp düşük GPU kullanımı ve FPS düşüşlerinden şikayet edenleri görünce, 1x8'e fazla sıcak bakamıyorum 😄

Örnek üzerinden gittim. Tabii o fiyat aralığında şu anda çeşitli sitelerde 1650 TL'ye 5500XT 8GB ve 1500 TL'ye 1650 Super gibi alternatifler de var.

2x8GB RAM bu seviye kartlar ve üzeri için şart. Çünkü 1080 60+ FPS oynatacakları bazı oyunlar için 1x8GB RAM fazlasıyla yetersiz kalıyor.

Son 1 ayda 8GB RAM'li hazır sistem alıp düşük GPU kullanımı ve FPS düşüşlerinden şikayet edenleri görünce, 1x8'e fazla sıcak bakamıyorum 😄

Bakkal satıcılardan alınan hazır sistemlerdeki anakart, PSU ve bellek modelleri dandik oluyor genelde, düşük GPU kullanımı da buna bağlı oluyor.

Şimdi RX 570 alırsa değiştireceği zaman 5500XT, 1650S bu fiyat bandında olmayabilir. Ama dediğim gibi bellek fiyatları o kadar da değişken değil.

İkinci belleği çok uzun bir süre sonra almayacağını varsayarak ben 8GB bellek + 5500 XT öneriyorum. İşlemcisi besleyebililecekse ve C4 PSU'ya sahip değilse, 8GB bellek ve 5500 XT'yi idarelik kullanabilir.

Bu testte 2x4 8GB 1600MHz bellek kullanılmış, işlemci besleyebildiğinden ve kaliteli bellek&PSU kullanıldığından bellek nedenli düşük GPU kullanımı olmamış;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@Arkham Kn1ght Katılıyorum ama 2x4 ile 1x8 arasında çok fark var. 8/16GB RAM derken tek ve çift kanal vurgusu yapmayı unutmuşum. 2x4 iyi olsa da 1x8 sorunlu bazı yeni oyunlarda 🙂

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@kino
Benim de önerim çift kanal zaten. Ama anakartta burada önemli bir etken, 4 slotlu değilse 1x8 almak zorunda şimdilik. 4 slotlu anakartı varsa şimdi 2x4 alır, ilerde bir 2x4 veya 1x8 daha ekler. Burada iş biraz da konu sahibinin anakartında bitiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı