8 GB + 4 GB Bellek Stabil Olur mu?

Anıl_Yılmaz

Hectopat
Daha fazla  
Monster marka dizüstü bilgisayarım 8 GB belleğe sahip. Ben buna aynı voltaj ve frekansta (bulabilirsem aynı marka) 4 GB bellek daha taksam stabil olur mu? Monster'a gidip sorduğumda stabil olmaz 8 GB ekleyin demişlerdi. Açıkçası hem bütçemi aşıyor. hem de içinde GTX 1050 olan bir makineye 16GB belleği gereksiz görüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? 8+4 kullanan arkadaşlar var mı? Sıkıntı oluyor mu?

Aynı teknik detayları taşıdığı sürece bir problem olmaz.

Ben 3 aydır laptopumu 8+4 olarak kullanıyorum. Biri Hynix diğeri Samsung bu belleklerin. Frekans ve CL değerleri aynı. Herhangi bir takılma veya mavi ekran gibi bir şeyle hiç karşılaşmadım. Hatta CPU-Z belleklerimin dual çalıştığını söylüyor fakat ne kadar doğrudur bilmiyorum önemsemediğim için detaylı bakmadım hiç.

8+4 dual çalışır ama tam dual değil.Tam verim almak için 8+8 kullanın daha fazla performans artışı sağlarsınız. 1050 için 16 gb gereksiz diye birşey yanlış olur.Oyunlarda fps artışı için 8+8 şart artık. bendede monster var gtx1050 li geçen ay bende 8 gb ram ekledim 16 oldu dual. Battlefied 5 de 8 gb ram ile 55 fps alırken 16 gb ram ile 70 fps alıyorum artık. Oyunlarda artık sadece ekran kartının etkisi olmuyor işlemci,ram,ram frekansları fpsleri çok etkiliyor haberiniz olsun.

Cl ve voltaj değerleri aynı olursa bir sorun çıkmaz %90, ama farklı markalar sorun yaratabiliyor bazen %10 ihtimalde olsa. Bende de farklı markalar var, gayet iyi çalışıyor.

Ben de aynı şekil yaptım 5 ile 10 FPS oyunlarda fazla alıyorum. Dual yazıyor 128bit'de sorunsuz çalıştığını söylüyor programlar. Mavi ekran hataları da almadım testleri yaptım sorun gözükmüyor. Yeni nesil cihazlarda sorun olmaz. CL ve voltaj değerleri aynı olduğu sürece kolay kolay sorun çıkarmıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı