8 GB Crucial Ballistix 3000MHz CL15 yanına RAM önerisi

Makaleler
2
Daha fazla  
Bu oyun 1300X/2200G ve tek kanal bellek ile böyle çalışıyor, daha önce en az 20 tane konu gördüm aynı bu model işlemciler ve tek kanal bellek kullananlar açıyor hep. Altına yazılan şeyler hep aynı:

"Oyun optimizasyonu çöp"

"Patch geliyor düzelir"

Bunlar çözüm değil, bunlar safsafadır. Ben bu oyunu 1300X ve 8 GB bellek ile denedim, benzer şekilde ani takılmalar düşüşler yaşıyordum. 8 GB bellek yetersiz kalıyor bu oyun için. Adına optimizasyon sorunu deyin, ne derseniz deyin yani durum bu.

Çift kanal belleğe geçin geçebiliyorsanız, iyileşme olacaktır, hem işlemci hem APU performansına faydası olur.

Hocam peki 8 GB Crucial Ballistix 3000MHz CL15 RAM için yanına bir RAM önerir misiniz aynısından alamam 470TL olmuş. 300 360 bandına olursa alabilirim.
Hocam şöyle belirteyim, GTA Online gibi biraz daha işlemciye yüklenen oyunlarda darboğaz sebebiyle FPS'iniz düşebilir,

Kendi iGPU sunda darboğaz mümkün değil diye biliyorum.

Hocam peki 8 GB Crucial Ballistix 3000MHz CL15 RAM için yanına bir RAM önerir misiniz aynısından alamam 470TL olmuş. 300 360 bandına olursa alabilirim.

Alabiliyorsanız aynı modelden almanızı tavsiye ediyorum. Uyum açısından bu çok önemli. Gerekirse 1 ay erteleyin derim. Başkaları size belki uyumlu olacağını düşündüğü modelleri atabilir fakat ben size bir bellek öneremem çünkü uyumsuzluk yaşanması durumunda sorumluluğunu alamam.

Önceki mesajda belirttiğim RAM'le uyumsuzluk olur mu?

Alabiliyorsanız aynı modelden almanızı tavsiye ediyorum. Uyum açısından bu çok önemli. Gerekirse 1 ay erteleyin derim. Başkaları size belki uyumlu olacağını düşündüğü modelleri atabilir fakat ben size bir bellek öneremem çünkü uyumsuzluk yaşanması durumunda sorumluluğunu alamam.

1 ay daha ertelersemde bütçem değişmeycek aylık bir burs alıyorum ve bu burs PC taksidine gidiyor ailemle konuştum sonraki ayı onlar ödiyecek ve bende RAM alacağım.

Kendi iGPU sunda darboğaz mümkün değil diye biliyorum.

Mümkündür, iGPU performansı RAM ile birebir doğru orantılıdır, ne kadar hızlı bellek kullanırsanız o kadar yüksek verim alırsınız ayrıca iGPU belleğini RAM üzerinden aldığı için yine toplam bellek miktarı çok önemlidir.

Mümkündür, iGPU performansı RAM ile birebir doğru orantılıdır, ne kadar hızlı bellek kullanırsanız o kadar yüksek verim alırsınız ayrıca iGPU belleğini RAM üzerinden aldığı için yine toplam bellek miktarı çok önemlidir.

Anladım hocam teşekkürler. Bir de oyunda CPU hızımın bir anda 3.5GHz'den 2 küsurlere düştüğünü gözlemledim. CPU'yu 3.5GHz'e sabitleyebilir miyim?

Bende Ryzen 3 3200G kullanıyorum bu son 1 haftadır bende de drop sorunu oluyor. FPS bir anda 120'den 50'ye düşebiliyor. 8x2 16 GB RAM kullanıyorum.

Anladım hocam teşekkürler. Bir de oyunda CPU hızımın bir anda 3.5GHz'den 2 küsurlere düştüğünü gözlemledim. CPU'yu 3.5GHz'e sabitleyebilir miyim?

Sabitleyebilirsiniz fakat düşüyorsa bunun altında bir soğutma problemi var mı acaba bunu araştırmalısınız. Eğer ısındığı için düşüyorsa sabitlememeniz daha iyi olabilir, fakat bir ısı problemi yoksa overclock yaparak bu hızda sabit çalıştırabilirsiniz. Fakat Overclock işi araştırma, test etme ve en önemlisi sabır gerektirir, yani aceleye getirmeyin, araştırmanızı iyi yapın.

Geri
Yukarı