8 GB RAM 4 GB olarak gözüküyor

eclxpse

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
FX8300-8GB RAM-GTX650TI
Daha 5 dakika öncesine kadar RAM'im 8 GB idi az once bir şey denemek amaçlı RAM'lerin yerini değiştirdim. 4 slot var 2 ve 4. slot siyah ren 1 ve 3 mavi 2 ve 4'te kullanıyordum ben 8 GB sorunsuz 1 ve 3E taktım bilgisayarı açarken ekran gelmedi bende geri alayım bari dedim 2 ve 4'e taktım fakat şimdi de 4 GB olarak görüyor diğerini okumuyor ne yapabilirim böyle bir şey daha önce de yaşamıştım fakat 1-2 kere yer değiştirdikten sonra düzelmişti şu an olmuyor.

Daha 5 dakika öncesine kadar RAM'im 8 GB idi az once bir şey denemek amaçlı RAM'lerin yerini değiştirdim. 4 slot var 2 ve 4. slot siyah ren 1 ve 3 mavi 2 ve 4'te kullanıyordum ben 8 GB sorunsuz 1 ve 3E taktım bilgisayarı açarken ekran gelmedi bende geri alayım bari dedim 2 ve 4'e taktım fakat şimdi de 4 GB olarak görüyor diğerini okumuyor ne yapabilirim böyle bir şey daha önce de yaşamıştım fakat 1-2 kere yer değiştirdikten sonra düzelmişti şu an olmuyor.

Tüm RAM'leri sökün ve her slotta 2 RAM'i de deneyin. Ya RAM'lerden birisi ölü ya da soketlerden birisi ölü olduğu için sorun yaratıyor.

BIOS sıfırlayıp tekrar deneyin.

BIOS pilini cikartip taktim load to defaults da denedim fakat degisen bir şey yok RAM'lerin ikisinin de calistigini biliyorum ayri ayri slota takip denedim.
2-4 slot seklinde takiyorum 4. slotta ikisini de denedim calisiyor ekran veriyor fakat 2. slota takinca ikisi de ekran vermiyor ama daha once de boyleydi ikisini 2-4 seklinde takinca 8I okuyordu simdi neden boyle yapti anlamadim.
Tüm RAM'leri sökün ve her slotta 2 RAM'i de deneyin. Ya RAM'lerden birisi ölü ya da soketlerden birisi ölü olduğu için sorun yaratıyor.

2. soket ekran vermiyor ama ikili taktigimda 8 oluyordu daha once hatta daha once de degil 5 dakika oncesine kadar.

BIOS pilini cikartip taktim load to defaults da denedim fakat degisen bir şey yok RAM'lerin ikisinin de calistigini biliyorum ayri ayri slota takip denedim.
2-4 slot seklinde takiyorum 4. slotta ikisini de denedim calisiyor ekran veriyor fakat 2. slota takinca ikisi de ekran vermiyor ama daha once de boyleydi ikisini 2-4 seklinde takinca 8I okuyordu simdi neden boyle yapti anlamadim.

2. soket ekran vermiyor ama ikili taktigimda 8 oluyordu daha once hatta daha once de degil 5 dakika oncesine kadar.
Sokette sorun var demektir. 1 - 3 şeklinde kullandığınızda 8 olmuyorsa anakartı değiştirmeniz daha iyi olacaktır.

Öyle yapmak yerine yeni bir anakart almayı deneyebilirsiniz.

Yeni anakart alırsam eğer bunu elimden çıkarmak zor olacak artı işlemciyle uyumlu bulursam yine iyi işlemciyle uyumlu bulamaz isem bir de işlemci satıp uyumlu işlemci almam gerekecek.

Yeni anakart alırsam eğer bunu elimden çıkarmak zor olacak artı işlemciyle uyumlu bulursam yine iyi işlemciyle uyumlu bulamaz isem bir de işlemci satıp uyumlu işlemci almam gerekecek.

Eğer durum dediğiniz gibiyse yeni sisteme geçmeniz daha mantıklı olacaktır tabii ki TR şartlarında bütçe sıkıntınız olacağı için geçmiş olsun zor bir durum.

Hocam sorunu bir şekil deneye deneye çözdüm sanırım hala bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra ekran verecek mi garantisini veremem ama şu anda 8 GB RAM ile düzgün bir şekilde kullanıyorum.

Sorunumu şu şekilde çözdüm sürekli deniyordum yerlerini değiştirip sonunda 8 GB olarak açıldı normalde resimde mavi olanlar bende de mavi fakat beyaz olanlar siyahtı. Bu sorundan önce iki siyah porta yani yukarıdan aşağı 2. ve 4. porta takıyordum daha sonra çok yol denedim tek 4 GB ile 2. slotun çalıştığını da fark ettim slotlar bozuk değilmiş yani. Sonuç olarak 3 ve 4. porta taktım ekran verdi ve 8 GB olarak açıldı yan yana takmanın herhangi bir sorunu var mı bilmiyorum lakin böyle çalışıyorken daha ellemeyi düşünmüyorum.

Dosya Ekleri

• main-qimg-bafcb9bbe7f699ae957de6ee47fde513-pjlq.jpg
    main-qimg-bafcb9bbe7f699ae957de6ee47fde513-pjlq.jpg
    53,4 KB · Görüntüleme: 17

Yeni konular

Geri
Yukarı