8 GB RAM 6 GB(kullanılabilir 3 GB) olarak gösteriyor

erayseker_41

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. İkinci el bir bilgisayar almıştım bundan 4 ay önce. Sistemde 3x2 GB olmak üzere 6 GB RAM vardı. Fakat sistem özelliklerine baktığım zaman 5 GB (kullanılabilir 3 GB) yazısını görmüştüm. Satıcıya sorduğumda "1 GB'ını APU ekran kartına veriyor" dedi. Ben orasına hak verdim ama neden kullanılabilir 3 GB yazıyor diye sormadım. Kendim MSConfig'den hallederim diye düşündüm. Ama sonrasında MSConfig'den baktığımda zaten 0'dı. Yani onla bir alakası yoktu. Bende telaşlandım tabii slotların yerini değiştirdim, BIOS'a baktım vs. vs. Çözemedim. Bu arada RAM'lerin 2'si aynı 1333 MHz CL9 (aynı marka).Diğer 1'i ise 1600 MHz CL9(farklı bir marka).Bugünde 2 GB 1333 MHz CL9 değerinde Kingston RAM aldım. Sisteme takınca 8 GB (kullanılabilir 7 GB) görmeyi beklerken "6 GB (kullanılabilir 3 GB)" yazısını gördüm. CPU-Z'den bakınca 8 GB olarak gözüküyor. Ama sisteme gelince maalesef durum dediğim gibi. İşletim sistemi Windows 7 Ultimate 64 bit Service Pack 1.Sorunu bir türlü çözemedim. Bu arada işlemci AMD A4-3400.Stok 2.7 GHz ben bunu BIOS'tan 4 GHz'ye çektim. Ekran kartıda işlemcinin içinde bulunan Radeon HD 6410D. BIOS'tan baktığımda ekran kartına 1 GB verilmiş gözüküyor. Windows 10'a yükseltmeyi düşünüyorum belki sorun böyle çözülür. Bu arada 4 adet RAM'in 2'sini taktığımda 4 GB(kullanılabilri 3 GB) yazısını görüyorum. Haliyle bu normal ama ne yaparsam yapayım kullanılabilir miktar 3 GB'dan yukarı çıkmıyor. Yardımınızı bekliyorum teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    122,9 KB · Görüntüleme: 54

Geri
Yukarı