Çözüldü 8 GB RAM donanıma ayrılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

wsamedd

Femtopat
Selamlar arkadaşlar, buralarda yeniyim. 2 gun önce sipariş ettigim Corsair Vengeance 2400 MHz CL16 RAM elime ulaştı. Aynı RAM'den zaten bende bulunuyordu 16 GB yapmak istedim. Anladığım kadarıyla anakart slotlarında veya RAM'lerde arıza yok. Tek tek RAM'leri de slotları da denedim RAM'ler 16 GB gozukuyor CPU-Z dahil her yerde aynı degerlere sahipler 1200(2x) de Dual Channel gozukuyorlar fakat gorev yoneticisinde ve bilgisayar ozelliklerinde 16 GB(7.95GB kullanılabilir) olarak anakart surumum guncel kullandıgım sistemi yazayım.

MSI A320M Pro v/h Plus.
Cooler Master rs-500.
MSI Aero ITX 1050 Ti.
WD Blue 1 TB HDD 7200RPM.
2X Corsair Vengeance 2400 MHz CL16 RAM.

Lutfen MSConfig cozumunu soylemeyin orası işaretli degil. Kullandıgım BIOS arayuzu Click BIOS 1 çok işlevli degil seçenekleri bulamadım bile çok karışık yardım ederseniz çok sevinirim. Çözümü bulamasak bile teşekkürler <3.

Ekstra olarak işlemci fanının vidalarını hepsini yarı yarıya gevşettim işlemci fanını çıkarıp tekrar taksam ama az oturtarak sizce işe yarar mı? Öyle çözümlerde görmüştüm.
Ve şu anda Windows 10 surum 2004'e guncelliyorum bilgisayarı ondan sonra ise AMD chipset Driver yukleyecegim.

Dosya Ekleri

• aaa.png
    aaa.png
    25 KB · Görüntüleme: 72
  • aaaa.png
    aaaa.png
    23,5 KB · Görüntüleme: 57
Çözüm
Sorunum çözülmüştür yardıma ihtiyacı olan arkadaşlar 5 saattir uğraşıyorum hiç beklemediğim bir çözüm ile sorunum çözüldü. Silgi yöntemi ile çözüldü şaka gibi. Yazan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum <3 iyi forumlar.
Bilmiyorum etkisi var mıdır? Fakat aynı anda hem AMD chipset guncellemesini yaptım hem RAM slotlarının yerini değiştirdim (bunu daha once 3-4 kere yapmıştım) hem de silgi ile RAM'lerin sarı ucunu sildim.
@helvaci Hocam çok teşekkür ederim.
  • Güncellemelerin bitmesini bekleyin.
  • BIOS'a girin. Exit kısmında Load Factory Defaults/Fabrika ayarlarına geri döndür gibi bir seçenek olması lazım. Bunu seçin ve ayarları kaydedip çıkın.
  • Sorun devam ederse bilgisayarı kapatın ve fişten çekin. BIOS pilini çıkarın ve 5 dakika bekleyin. Bellekleri de çıkarın. Sarı uç taraflarını silgiyle hafifçe silin. İşlemciyi de çıkarın. Kırılmış veya yamulmuş pin var mı kontrol edin. Pinler sağlamsa hepsini yerine takarak sistemi tekrar çalıştırın.
  • Soğutucuyu aşırı sıkmayın. Soğutucu gevşetme Intel sistemlerde işe yarıyor ama siz de deneyebilirsiniz.

Şu anda yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum. Veya BIOS'ta bir seçenek yüzünden böyle. En kötü ihtimalle format veya RAM iadesi gibi gözüküyor. @helvaci dediklerinizin hepsini uyguladım şu güncellemeleri bekliyecegim. Teşekkürler haberdar ederim bitince.

Dosya Ekleri

• aaaa.png
    aaaa.png
    9 KB · Görüntüleme: 41
BIOS'um güncel.

Dosya Ekleri

• aaa.png
    aaa.png
    10,5 KB · Görüntüleme: 40
  • aaaa.png
    aaaa.png
    10,6 KB · Görüntüleme: 41
Hic islemcinin pinlerine baktiniz mi? Ben bir mallik edip bir pini kirmistim, ayni sizdeki gibi bir adet RAM kanali gitmisti. 16GB'yi görüyordu ama sadece 8 kullanabiliyordum. Islemciye bir bakin derim ben.

Belleklerin birbirinin aynısı değil. Çip üreticileri farklı. Biri Samsung diğeri Hynix. Her şeyi denemenize rağmen sorun çözülmediyse bellekler birbiriyle uyumsuz olduğu için bu sorunu yaşıyorsunuzdur.

Sorunum çözülmüştür yardıma ihtiyacı olan arkadaşlar 5 saattir uğraşıyorum hiç beklemediğim bir çözüm ile sorunum çözüldü. Silgi yöntemi ile çözüldü şaka gibi. Yazan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum <3 iyi forumlar.
Bilmiyorum etkisi var mıdır? Fakat aynı anda hem AMD chipset guncellemesini yaptım hem RAM slotlarının yerini değiştirdim (bunu daha once 3-4 kere yapmıştım) hem de silgi ile RAM'lerin sarı ucunu sildim.
@helvaci Hocam çok teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• aaa.png
    aaa.png
    54,4 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı