8 GB RAM Geçici Olarak Yeterli mi?

Selim Akıncı

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. İtopya'dan kasa sipariş verdik, GTX 1660 Ti, R5 2600. RAM 8 GB yaptim çünkü 1 ay sonra bir 8 GB RAM daha alacağım. Fakat kafamda 8 GB şu anlık sıkıntı çıkarır mı sorusu var. Oynayacağım oyunlar Rainbow6, Witcher 3, Arma 3, Dylight. Sizce sıkıntı çıkar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeterli olur. Daha yeni Ryzenle ilgili bir şey okudum doğruluğunu bilemiyorum ama çift kanal kullanılmadığında droplar yaşanabiliyormuş. Yanlış bilgilendirme ise biri düzeltsin lütfen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. İtopya'dan kasa sipariş verdik, GTX 1660 Ti, R5 2600. RAM 8 GB yaptim çünkü 1 ay sonra bir 8 GB RAM daha alacağım. Fakat kafamda 8 GB şu anlık sıkıntı çıkarır mı sorusu var. Oynayacağım oyunlar Rainbow6, Witcher 3, Arma 3, Dylight. Sizce sıkıntı çıkar mı?

Sıkıntı çıkarmaz ama performansı olabileceğinden düşük olur. Dual olarak ikinci bir 8GB RAM taktığında %30'a varan ciddi bir performans artışı yaşarsın.

Örnek:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Sıkıntı olmaz, gönül rahatlığıyla oynayabilirsiniz. İleride yapacağınız takviye performansınızı daha da artırır.

Ben de eski bir sistem topladım, 4+4 dual ddr3 kullanıyorum, 8GB rahatlıkla yetiyor (1080p oynuyorum ama daha hiç AAA oyun açmadım) Ancak tabiki tavsiyem hertürlü 2*8 , yerli youtube kanallarında gördüğümüz incelemelerde gta5 gibi bir oyun 11GB lere kadar ram tüketebiliyor mesela, artık standart eşik 8 değil bence 16 gb (kesinlikle dual channel)

1 ay sonra 2. RAM'ı alacaksan neden konu açtığını anlamadım. Oyun açıkken arka planda çok fazla uygulama açarsan veya unutursan PC kilitlenir, donar veya kapanır. En yüksek verimlilik için RAM'ın bir kısmının boş olması gerekiyor. Mesela oyun 4GB, Windows 2GB RAM kullanıyorsa boşta 2GB yer kalıyorsa performansı çok düşüyor. 2GB'nin altında RAM'de yer kalırsa kilitlenebilir. Bende 4 adet var. Oyun oynamayacaksam 2, oynayacaksam 4 takarım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı