8 Gb Ram Kullanılabilir Miktar 3,9 Gb

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

monaktus

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Win 8.1 64 bit işletim sistemim. Anakartım Asus M5a99x Evo r2.0'dır. Ramlerin takılı olduğu slotlar anakartın kullanım kılavuzunda yazan dual ram kullanımlarında önerilen A2-B2 yani mavi renk olan slotlardır. Görev yöneticisinden baktığım zaman donanıma ayrılan ram miktarı 4 küsür gb. Cpu-z programı ile baktığım zamanda çalışma frekansı single oluyor. İşin garibi ara sırada dual frekansında çalışıyor. Yani donanımsal olarak ramlerde her hangi bir sıkıntı yok. Yazılımsal bir sıkıntı var. Şu zamana kadar yaptığım işlemler;
  • Bios versiyonu 2501 yani son versiyon.
  • Bios'u kaç kere default moda getirdim.
  • Msconfig altından max bellek sınırı işaretli değil. Hem işaretleyip hem de işareti kaldırıp denedim.
  • Yine biostan memory remapping açıp kapatıp denedim.
  • Memtest sonucu sorunsuz çıktı.
  • Diğer siyah olan slotları takıp denedim. Sonuç aynı.
Çok sinir bozucu bir durum. Bu konu ile ilgili ne kadar forumlarda ne kadar konu varsa okudum. Çözüldü yazıp da konunun sonuna net bir cevap yazmamışlar. Sorun soğutucumu değiştirdiğim zaman meydana geldi. Ondan önce böyle bir sorunum yoktu. Pagefile dosyası ile ilgili bir sorun da olabilir.

RAMleri birer birer ve de her slotta takıp dener misin?
Ram marka ve parça numaralarını da aktar mısın? Parça no stickerlarında yazar, sticker yok ise özelliklerini de verebilirsin. CORSAiR Vengeance 1866Mhz CL9 ise gerek yok.

Ramlerim çalışıyor. Sadece 4 gb donanıma ayrılıyor. Dual kanal çalıştıramıyorum. Tek tekte çalışıyor. Anakartın bütün slotlarıda çalışıyor.
FD6D8626F9463623D8B422D9184F6DE4.png

1DF5D542DE4361C9E8CC39EC8A40F556.png
EABDC4DB748F781738947FCA66F20949.png
F81DF44EDC874054421F149B91D023C8.png

Son düzenleme:
İlk baş Asus Türkiye ile görüşün. Derdinizi anlatın aynı burada detaylı bir şekilde yazdığınız gibi. BIOS ile ilgili bir sıkıntı var bence. BIOS sürümünde bir hata olabilir.

ERP ready ne alaka anlamadım ? Bu bir Avrupa birliği norm' u değilmi, enerji tüketimleriyle ilgili ? Yoksa benmi yanlış hatırlıyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı