8 GB RAM, kullanılabilir RAM miktarı 4 GB

frkn_cakr

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar 4 GB RAM olan sistemime 4 GB daha RAM aldım. İkisini taktığımda 4 GB kullanılabilir RAM olduğunu gördüm. Sonra eski RAM'imi çıkardım ve sadece yeni RAM'i bıraktım ve ekran gelmedi. Sorun nedir?
Anakart: G41M s2t F2.
Eski RAM: Team Elite 1333 MHz DDR3.
Yeni RAM: Hi-Level 1333 MHz DDR3.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar 4 GB RAM olan sistemime 4 GB daha RAM aldım. İkisini taktığımda 4 GB kullanılabilir RAM olduğunu gördüm. Sonra eski RAM'imi çıkardım ve sadece yeni RAM'i bıraktım ve ekran gelmedi. Sorun nedir?

Slotlardan biri bozuk olabilir, CL değerleri aynı olmayabilir. Windows RAM yiyor olabilir. Pek çok gariplik var.

Hocam kullanılabilir RAM'den kastınız ne? 8 GB RAM olduğu gözüküyor ancak (4 GB kullanabilir) şeklinde bir yazı mi var yoksa direkt 4 GB RAM mi gözüküyor?

Geçtiğimiz günlerde başıma gelen olay. Anakart değişikliği yaptım RAM'leri taktığımda aynı söylediğin olay başıma geldi. Kontrol ettigimde işlemci soketi yamulmuştu. Bir kontrol et derim.

8 var 4 GB göxüküyor.

Hocam sorun soketlerde mi kontrol için yeni RAM'i eski RAM'in soketine takabilirsiniz veya eski RAM'i yeni RAM'i taktığınız sokete. Örneğin eski RAM diğer sokette de çalışırsa sorun yeni ramdedir kuvvetle muhtemel.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgi

MSConfig'den ayar çektiniz sanırım gidip hem işlemci hem de RAM sınırını kaldırın. Windows istediği zaman işlemciyi zaten kullanır. RAM'lere sınır getirmekte bazen böyle problemlere yol açabiliyor. Eğer MSConfig ile uğraşmadıysanız da bilemiyorum.

Sadece yeni RAM'i bıraktım ve ekran gelmedi.
Gayet açık ve net değil mi? Ya yeni RAM bozuk ya da yeni RAM uyumsuz. Kaldı ki Hi-Level düpedüz dandiktir.

Bu arada anakart revizyonunu yazarsan varsa BIOS güncellemesi bakılabilir ama bence RAM'in bozuk olma ihtimali daha yüksek.

Hi-Level önerisi buradan yapıldı ise o kişiyi de banlayalım.

Konuyu okumadan cevaplamak moda oldu ise buna özel bir kural da çıkartırız arkadaşlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı