8 GB RAM oyunlar için yeterli mi?

512 MB RAM ile NFS oynayan birisi olarak her 1 GB'ta 1 bu soruyu sordum. Hard Truck serisinden sonra ETS 1'de bilgisayarımın kasmaya başlaması sonucunda bilgisayar donanımlarını daha yakından tanıdım.
Şu anki oyunlarda maksimum deneyim için bence sağlam bir ekran kartı ile beraber 32 GB RAM gerekli. Yani şöyle söyleyeyim. Mesela Hilmi Şahin'in videolarını izlerken ETS 2'deki görüntüye hayran kalıyorum. Gökyüzü, yollar, yol kenarları, manzaralar vs. Ama benim bilgisayarda oyunu açtığımda çizgi film gibi bir görüntü çıkıyor. Bu da ister istemez insanın hevesini kırıyor.
Bu işin ucu yok gençler. Birkaç sene sonra bugün bahsettiğimiz 16 GB RAM'lere çöp diyeceğiz.

LoL oynarken bile 9-10 GB RAM kullanımı görüyorum MSI Afterburner yazılımı kullanarak. Biraz RAM kullanımı yüksek bir uygulama ama Microsoft Flight Simulator'da 13 GB civarı geziyor. Yani 10 GB üstü bir kullanım oluyor genelde çift kanal 16 GB için. 8 GB artık yetersiz kalıyor. Oyun oynayabilirsiniz ama tam performansı alamazsınız. Artık çift kanal 16 GB şart gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı