8 GB RAM ve 8 GB ekran kartı oyunlar için yeterli mi?

Merhabalar. Ben bugün kasa topladım da. Ekran kartını bütçeye uysun diye düşük seçmek zorunda kaldım. Zotac Nvidia RTX 3060 8 GB aldım. Ram 3600MHz Dual Channel 2x16, işlemci intel i7 11700KF 3.6GHz, analart MSI B560M Pro-E, PSU FSP K Pro 750Watt Bronze. Bu sistemle şu an piyasadaki her oyunu oynayabilir miyim? Bi de mesela ilerde GTA 6 çıktı diyelim. Oynatır mı? Sistem kaç yıl götürür beni?

Merhabalar. Ben bugün kasa topladım da. Ekran kartını bütçeye uysun diye düşük seçmek zorunda kaldım. Zotac Nvidia RTX 3060 8 GB aldım. Ram 3600MHz Dual Channel 2x16, işlemci intel i7 11700KF 3.6GHz, analart MSI B560M Pro-E, PSU FSP K Pro 750Watt Bronze. Bu sistemle şu an piyasadaki her oyunu oynayabilir miyim? Bi de mesela ilerde GTA 6 çıktı diyelim. Oynatır mı? Sistem kaç yıl götürür beni?

Hangi çözünürlükte oynayacaksınız? 1080p'de her oyunu rahat oynarsınız. Fakat 8 gb vram'li model şu an bazı oyunlarda, birkaç sene sonra da daha fazlasına problem çıkarabilir. 12 gb'lı model daha uygun olurdu. 1440p'de kullanıyorsanız da şu an her oyunu oynarsınız fps arttırmak için de Dlss kullanabilirsiniz. Fakat vram sorunu 1440p'de daha da önemli. Gta 6'nın şu an isteyeceği sistem özelliklerini bilmiyoruz ama bu sistem oynatır her türlü, fakat vram sıkıntısı çıkarabilir.

Hangi çözünürlükte oynayacaksınız? 1080p'de her oyunu rahat oynarsınız. Fakat 8 gb vram'li model şu an bazı oyunlarda, birkaç sene sonra da daha fazlasına problem çıkarabilir. 12 gb'lı model daha uygun olurdu. 1440p'de kullanıyorsanız da şu an her oyunu oynarsınız fps arttırmak için de Dlss kullanabilirsiniz. Fakat vram sorunu 1440p'de daha da önemli. Gta 6'nın şu an isteyeceği sistem özelliklerini bilmiyoruz ama bu sistem oynatır her türlü, fakat vram sıkıntısı çıkarabilir.
Aslında ben de 12GB sipariş etmeyi düşünmüştüm ama; önce yanlışlıkla 8GB vermişim, sonra da bütçe kalmayınca mecbur bunda kaldım. Belki ileride değiştirebilirim. Bi de NVidia’ nın kendi sitesinden baktım; nedense 8GB, daha fazla teknoloji destekliyor. Çözünürlüğe gelince; monitörüm 1K zaten, daha geçen yeniledim. O yüzden çok yüksek çözünürlük arayacağımı zannetmiyorum. Bir de benim için ayrıntıları görmekten çok, biraz netlik, ama daha çok akıcılık daha önemli. Sırf bu yüzden monitörü bile daha yüksek çözünürlük+uzun yenileme hızı yerine, daha kısa yenileme hızı+daha düşük çözünürlük tercih ettim. Aslında şu anda da denemekte en sabıesızlandığım oyun RDR2; Gta5, Cyberpunk2077, Far Cry6 gibi birçok oyunu eski 2GB ekran kartımda açıp oynamışlığım, hatta hikayesi sarmışsa bitirmişliğim var. (Çok kastı dersem de yalan olur.) Ama RDR2’ yi sürekli takılmalarla bile oynayamaz haldeydim.

Geri
Yukarı