8 GB RAM'e 16 GB yük binerse ne olur?

407204

Centipat
Örneğin 8 GB RAM'imiz olsun ve 16 GB'lık bir dosya (ya da herhangi 8'in üstünde sayı), bunu nasıl hafızasına kaydedebilir?
(Kopyalanan dosya sillindi diyelim bir de.)

Binemez. Saniyede 1 litre geçen huniye 10 litre su dökersen 10 saniyede hepsi aşağı geçer. Saniyede 10 litre geçen huniye 10 litre su dökersen 1 saniye sürer. Oyunlarda drop yersin, diğer programlarda yapılması gereken işlem daha uzun sürer.
Ben anlamadım. RAM'lere dosya yüklenmiyor diye biliyorum.
Dosya dediği şey yük veya işlem sanırım.

Örneğin 8 GB RAM'imiz olsun ve 16 GB'lık bir dosya (ya da herhangi 8'in üstünde sayı), bunu nasıl hafızasına kaydedebilir?
(Kopyalanan dosya sillindi diyelim bir de.)
Bu dediğin şeye ram darboğazı diyoruz. Oyunlar da fps en ya çok drop girer ya da 3090 nın olsa bile 1080p oynayamazsın bile atıyorum.

Tamam binince yazarım sana bay bay. Binince konuşacaksan ne diye yazıyorsun?

Ben anlamadım. RAM'lere dosya yüklenmiyor diye biliyorum.

Herhangi bir yük de olabilir anlatmaya çalıştığım şey yapabileceğinden fazla iş vermek.
RAM geçici bellektir. Kalıcı bir kayıt noktası değildir.

Tabii ki kalıcı bir kayıt noktası değil anlatmak istediğim herhangi bir şeyi kopyaladığımız zaman onu hafızada tutması ve yapıştır dediğimizde tekrar geri getirmesi. Gibi bir örnek verilebilir.

İstesen de o sınırı aşamazsın ya tam 8 GB yapacakken açacağın dosya artık RAM olmadığı için açılmaz ya da tam 8 GB olacakken diğer uygulamalardan veya Windows'tan RAM kısar bilgisayar aşırı yavaşlar.

Herhangi bir yük de olabilir anlatmaya çalıştığım şey yapabileceğinden fazla iş vermek.

Tamam verebilirsin fakat bu bir şeyi değiştirmez. Kısacası 2 GB RAM'e sahipsin diyelim sen GTA 5 açacaksın doğal olarak işlemci ve ekran kartı sayesinde oyunu açarsın fakat RAM'lerden dolayı oyundan zevk alamazsın. Çünkü RAM'e yüksek iş binecek fakat yapamayacak kasmalar ve drop oluşacak.

Geri
Yukarı