8 GB RAM'e 8 GB RAM daha eklemek Dual Channel yapar mı?

LandBLade

Kilopat
Daha fazla  
  • Anakart: B150 Gaming M3
  • İşlemci: i5 6500
  • Ekran Kartı: R9 380 4 GB ASUS
  • RAM: Kingston 2133MHz DDR4

Şimdi sorum Valorant oyununda 144 FPS'in altına düşmemek için bir adet daha 8 GB RAM eklemeli miyim? Eklersem ne kadar performans artar? Şu an ortalama 130-140 civarı alıyorum bazen 90'a kadar düştüğü oluyor. Eklersem hangi RAM'i eklemeliyim? Anakartım 2133MHz destekliyor. Aynı RAM'den bulamıyorum çünkü üretimi durdu. Farklı MHz ve CL değerli RAM alsam Dual Channel çalıştırabilir miyim?

• Anakart: B150 Gaming M3.
  • İşlemci: i5 6500.
  • Ekran kartı: R9 380 4 GB ASUS.
  • RAM: Kingston 2133MHz DDR4.

Şimdi sorum Valorant oyununda 144 FPS'in altına düşmemek için bir adet daha 8 GB RAM eklemeli miyim? Eklersem ne kadar performans artar? Şu an ortalama 130-140 civarı alıyorum bazen 90'a kadar düştüğü oluyor. Eklersem hangi RAM'i eklemeliyim? Anakartım 2133MHz destekliyor. Aynı RAM'den bulamıyorum çünkü üretimi durdu. Farklı MHz ve CL değerli RAM alsam Dual Channel çalıştırabilir miyim?

Farklı frekans değerinde iki RAM ve farklı marka olmuyor diye biliyorum. Ama bence anakart değiştirebilirsin eğer bütçen olursa.

Farklı frekans değerinde iki RAM ve farklı marka olmuyor diye biliyorum. Ama bence anakart değiştirebilirsin eğer bütçen olursa.

@Yener K.

Tamamdır. Peki herhangi bir sorun yaşadığımda aldığım firmaya bunu açıklasam iade alırlar mı?
Zaten sorun yaşayacağınızı teşkil eden bir durumla karşılaşmamak adına doğru bellek seçimini dikkatle yapmanız önerilir. Eğer ki değiştirmek isterseniz de nedensiz bir şekilde 1 hafta içerisinde orijinal kutusu ile beraber iade edilebiliyor olması gerekiyor, tabii bazı satıcılar açılmış ürünü de geri iade almayabiliyor.

Bende de aynı problem var arada kaldım. Anakartım 2133mhz destekliyor corsair 8gb ddr4 2133mhz cl 15 ram var. Ayrıyeten yine corsair 8gb ddr4 3000mhz cl16 alsam sorun çıkartır mı şimdi anlayamadım?

@onlyest , mümkünse ani çökme, mavi ekran hataları, oyun vs oynarken aniden masaüstüne atma vb gibi can sıkıcı durumlarla karşılaşma ihtimaline karşın CL15 gecikmeli DDR4 tip bir bellek bakın, frekansı önemli değil, anakartınız üzerinden işlemcinin FSB'sine göre destekleyeceği maksimum hıza daha sonra yine dengeletip kitlersiniz.

Geri
Yukarı