8 GB RAM'le oyunlarda yetersiz bellek hatası

SWAMP133

Centipat
Daha fazla  
1650 Super + Ryzen 3 3100 sistemim var. PC 4 aylık ve bu zamana kadar hiçbir oyunda hata almadım. Son 2 gündür Valorant, Apex Legends, GTA V gibi oyunlarda girince hata almaya başladım. RAM'im 8 GB 3000 MHz ama görev yöneticisinde 2133 MHz 4.5 GB gösteriyor, önceden böyle göstermiyordu. Bu hatayı nasıl çözebilirim?
Windows 10.

ram foto.png
foto 1.jpg
foto 2.jpg
foto 3.jpg
foto 4.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
G.Skill 8 GB 3000 MHz RAM'i kırmızı renk olan. Olay olmadan önce bir şey yaptım bilmiyorum Windows üzerindeyse yapmadım.

Aslında bir şey yaptım şimdi aklıma geldi ama o nedenden dolayı olacağını pek düşünmüyorum.
Ne yaptığınızı söyler misiniz? Ayrıca bu test 5-6 saate kadar sürebiliyor, boş olduğunuz zaman yapın.

Ne yaptığınızı söyler misiniz? Ayrıca bu test 5-6 saate kadar sürebiliyor, boş olduğunuz zaman yapın.

unknown.png

İnternette görmüştüm sistem yapılandırmasına girip buradaki bellek üst sınırını açıp 8192 MB girmiştim biraz zaman sonra tekrar kapatmıştım bu nedenden dolayı olacağını pek sanmıyorum.

Gerçekten çok değişik, aslında 8 GB RAM yüklü ancak 4.5 GB kullanılabilir. Hiçbir fikrim yok, Memtest86 ile test yapın, hata kodunu atın, bu şekilde tam olarak bir fikre varabilirim.

Bunun bir sebebi şu olabilir aşağıdaki adımları izleyerek kontrol edin;

• Arama kısmına msconfig veya Sistem Yapılandırması yazarak girin
  • Önyükleme kısmında Gelişmiş Seçenekler'e tıklayın
  • Bellek üst sınırı seçili ise kaldırın, seçili değil ise seçerek ilgili bölüme 8192 MB yazarak bilgisayarınızı tekrar başlatın.
Çoğu sistemde çözüm oluyor, paylaşırsanız sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı