8.Kattan zemin kata internet kablosu çekmek ne kadar mal olur?

Daha fazla  
İnternet kablosunda sorun var. 8. Kattan zemin kata, yani internet kutusuna yeni bir kablo çektirmek ne kadara mâl olur? Binada asansör yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kat yükseklikleri genelde 3 metreye yakın oluyor. Kafadan en az 30 metre gerekecektir. Kablo fiyatı da metre başına maksimum 2₺ olur. 50-60 liraya halledersin. Elektrikçiye yaptırsan kabloyu da kendi getirir en fazla 70-80 liraya mâl olur.

Katların arası 3 metre olsa 3*8=24 metre yapar. Hesaba katmadığımız şeyler mutlaka olur, onlar için 10 metre daha yazalım 34 metre etsin. 1 metre de benden 35 metre kablo alıyorsunuz. Cat5 Cat6 kablo seçimi size kalmış. Ona bir şey diyemem. 50 metre kabloyu 100 liranın altında tedarik edersiniz. Kaliteli olsun, ömrü uzun olsun. Bina yapısı nasıl bilmediğim için bir şey diyemiyorum. Kendi binamda olsa delerim sıvarım. Siz nasıl halledersiniz bilemem. Eğer eski kabloların olduğu hatlardan geçirecekseniz kendiniz yapamazsınız. Ama dışarıdan yaparsanız alet edavata gerek kalmaz fazla. Evden kabloyu saldığınız zaman tek yapmanız gereken düzenlemek olur. Onu da biraz çivi, biraz kablo kanalı, biraz kablo tutucu kullanarak halledersiniz.

Şöyle açıklayayım oturduğum yerin hemen 20 metre ilerisinde 4 yıldızlı bir otel, arka kısmımda ise oldukça büyük bir okul bulunmakta. Ama gelin görünkü ADSL internet bağladılar. Binayı izah etmek gerekirse 8. katta oturuyorum internetim oldukça yavaş sorun iç tesisatta denildi bende babama sordum zemin kattan bize gelen kablolar yaklaşık 20 yıllıkmış. Bundan dolayı kabloyu yenilemek yerine yukarıdan aşağıya yeni bir internet kablosu göndermek daha mantıklıdır diye düşündüm tabi işleyiş nasıl oluyor bilmiyorum. Ben sadece kablo alıcam bunun için önerilerinizi bekliyorum. Tesisat içinde bir elektrikçi tutucam.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı