8. Sınıftan Çok Korkuyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Korkma 8'de yemezler ama lisede Sosyal'de uygunsa ananı belleyecekler. En uygun dille bunu duldum. Lise 1 ve lise 4 zor olanlar. Asıl o zamanlar çok çalışmalısın. Ama şimdi de boşlama çalış dersini ama abartma kendine de vakit ayır.

Sosyal dersi lisede çokmu zor ?

İlk TEOG kurbanlarından biriyim. Düzenli bir şekilde çalış, kendi çalışma planını kur, anlamadığın yerleri tekrar et ama öncesinde dersde hocana kesinlikle bir daha anlatması için rica et, soru bankası felan al, emin ol dersaneye gitmene gerek yok. İlk TEOG kolaydı fakat ben basit hatalar yaptım :/ . Çalışırsan başarırsın :) .

İkisi de zor. Aslında tüm dersler zor. 8. sınıfı 1. sınıf gibi düşünün. Lise 1'i de 6. sınıf gibi yani derslerin hocaları ayrıldığında küçük bir zorlanma yaşamışsınızdır, o zorlanmanın çok daha büyüğünü yaşayacaksınız.

Anadolu liselerinde ikinci yabancı dil de oluyor.
Size müzik mi resim mi diye soruluyor. Birini seçiyorsunuz ve okul bitinceye kadar o dersi görüyorsunuz.

Türkçe: Edebiyat, dil ve anlatım
Fen: Fizik, Kimya, Biyoloji
Sosyal: Coğrafya Tarih

İkisi de zor. Aslında tüm dersler zor. 8. sınıfı 1. sınıf gibi düşünün. Lise 1'i de 6. sınıf gibi yani derslerin hocaları ayrıldığında küçük bir zorlanma yaşamışsınızdır, o zorlanmanın çok daha büyüğünü yaşayacaksınız.

Anadolu liselerinde ikinci yabancı dil de oluyor.
Size müzik mi resim mi diye soruluyor. Birini seçiyorsunuz ve okul bitinceye kadar o dersi görüyorsunuz.

Türkçe: Edebiyat, dil ve anlatım
Fen: Fizik, Kimya, Biyoloji
Sosyal: Coğrafya Tarih
Ben anadolu lise 1. sınıfa geçtim sen böyle söyleyince korkmaya başladım bide bizim buralarda muhtar durumları var insan dahada korkuyor :S

İlk TEOG kurbanlarından biriyim. Düzenli bir şekilde çalış, kendi çalışma planını kur, anlamadığın yerleri tekrar et ama öncesinde dersde hocana kesinlikle bir daha anlatması için rica et, soru bankası felan al, emin ol dersaneye gitmene gerek yok. İlk TEOG kolaydı fakat ben basit hatalar yaptım :/ . Çalışırsan başarırsın :) .
Kesinlikle katılıyorum. Böyle sistemleri denerken biraz hafiften alırlar. Ama ikinci senesinde biraz daha zorlaşabilir sınav diye düşünüyorum. Ama şanslıyız ki Teog sınavında sadece 8. sınıf konuları yer aldı. Üstelik bütün 8. sınıf konuları da değil.
Sana tavsiyem birinci dönemde olacak sınava iyi çalış. Bunu sana söylüyorum çünkü ilk dönemde olacak sınavda konular çok az ve bu konulara kendin daha fazla çalışabilirsin. Üstelik türkçe, matematik soruları hiçte zor değildi. İkinci dönem seni biraz zorlar ama şu anda birinci dönem sınavı kolay ben çalışmayayım ikinci dönemdekine çalışırım dersen ayvayı yersin. Senin odaklanacağın şey şudur: İlk sınavdan alabildiğince yüksek puan alman, ikinci sınava da mümkün mertebede çalışman ama kendini yormayacak ve bazı şeyler dışında eğlenmeni bozmayacak şekilde çalışman. Eğer fazla müzik dinlersen ve bu müziklerin (Türk Halk müziği de dahil) belirli bir temposu varsa bu tempoyu sen uyurken filan söyleyebilirsin. Ders çalışırken de bu ritim aklına gelir ve dikkatini dağıtır. Sana tavsiyem ya müziğini günde bir çok fazla tekrar etmeden dinlemen ya da klasik müzik dinlemen çünkü gerçekten de başına dert açabilir.
Derslere çok fazla çalışmana gerek yok. Hafta da bir- hafta sonu- bütün ders kitap ve defterlerini açarak okul başladığından bu yana ne yaptığını tekrar etmelisin. Okuldan dönünce işlediğin konuyu kafan almamışsa o konuyu sakin bir kafayla tekrar gözden geçirmen eğer üstesinden gelemiyorsan öğretmenine sorabilirsin. Eğer bir bilgiyi öğrenmeden test çözmeye başlarsan başarısız olursun. Bunu aklından çıkarmamanı öneririm. "Ben bu konuyu sonra öğrenirim.", "Kolay konu zaten bu." gibi düşünürsen daima yanılırsın. Sınav günü yaklaşınca anlarsın zorluğunu veya anlayamazsın ne kadar kolay olsa da, bazen de konu ne kadar kolay olursa olsun o konuyla ilgili soru çözmeden aklında iyi kalmıyor konu ve şaşırıyorsun ne yapacağını, pratik yapman gerekiyor ama sen sınava yaklaşınca çalışmaya başlarsan vaktin olmadığından yetiştiremezsin konular ne kadar az olursa olsun. Bu yüzden sana ikinci bir tavsiyem okulda öğrendiğin konuları günde 1 saat bile olsa oturup iyice anlaman ve haftada bir tekrar etmen. Canın sıkıldığında veya sınava 1-2 ay kala kendini yormadan yavaş yavaş ve anlamadığın sorulara birilerine danışarak çalıştığın halde kolayca sınavdaki soruları yapabileceğini ve iyi bir liseye yerleşebileceğini düşünüyorum.
Bu yazdıklarımı üşenmeden oku. Bu arada kitap okumayı da ihmal etme günde 10 dakika da olsa 5 dakika da olsa kitabını oku.

Ya ne kadar abartmışsınız şu okul işini ya. Bende liseye ikincilikle girdim ne var yani. Bekir Öztürk lisenin 1 ve 4. sınıfları zor demiş daha 15 yaşında biri nasıl bilebiliyor sonuncu sınıfın zorluğunu. 11 yıldır zorlandığım bir sene olmadı. 10. sınıfta su çiçeği yüzünden 20 gün okula gitmedim. Okula gittiğimde 15 sınavım birikmişti. 8'i zayıf geldi ilk sınav oldukları için bir anda 8 zayıf oldu son sınavlarda dahil olmak üzere aşırı çaba göstermeden tek zayıfla geçtim. Bu güne kadar oturup saatlerce ders çalıştığımı hiç hatırlamam. Bir kere elektrik makineleri dersine biraz fazla çalışmaya kalktım ondan zayıf aldım. Kasmamak daha iyi oluyor. :D

Lise 1 cidden çok zor fakat seçmeli ders olarak bize beden-müzik-resim olarak sordular. Ama ben anadolu imam hatip'im belki normal anadoluda başka türlü olabilir. 8. Sınıftan korkma. Lise 1'den kork :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı