8000 TL'ye PC Toplama

Bahsettiğiniz oyun ve kullanımınız için 8.000 TL yüksek bir rakam. Param var bir kereden dizmek istiyorum derseniz amenna ancak R5 2600X ve RX 580 8GB tabanlı bir sistem sizin işinizi fazlasıyla görecektir.
Ortalama tutar ise monitör hariç 5.000 civarı olacaktır.

Çok teşekkür ederim hepinize... bütün görüşleri dikkate alıyorum. 1070ti'a geçemem maalesef. Sistem şu anda hazır aslında, monitörle beraber 8000 civarı olacak gibi. Ben seçtiğimiz şekilde kararımı verdim. Bilgisayar şirketinde x470 anakart önerdiler. Onlar da 1000 tl 1200 tl arası modeller var. Sizce onu yapmama gerek var mı? OC falan öğrenmeyi düşünüyorum aslında ama oyun performansı yüksek, stabil, ısınma problemi çok olmayan ve sağlam bir anakart istiyorum. Yukarıdaki modeli söyledim bana eskidi o modeller dediler. Bu arada anakartta wifi entegre olanlar varmış, onlar daha iyiymiş falan kafam karıştı. 1-2 güne halletmem gerekiyor, napmam lazım ya? :D
Değer, 1070Ti nerdeyse 1080 kadar güçlü bir kart.
Bahsettiğiniz oyun ve kullanımınız için 8.000 TL yüksek bir rakam. Param var bir kereden dizmek istiyorum derseniz amenna ancak R5 2600X ve RX 580 8GB tabanlı bir sistem sizin işinizi fazlasıyla görecektir.
Ortalama tutar ise monitör hariç 5.000 civarı olacaktır.

Alıntı yapamadım pardon. Telefondan giriyorum da

Son düzenleme:
Hangi model eskimiş? Bunu diyen adam size daha pahalı model satmaya çalışıyor emin olun. Aorus Pro modeli çok dolu bir modeldir. Yayın yapacaksanız zaten gidip Wi-Fi ile bağlanmayacaksınız herhalde.

Hangi model eskimiş? Bunu diyen adam size daha pahalı model satmaya çalışıyor emin olun. Aorus Pro modeli çok dolu bir modeldir. Yayın yapacaksanız zaten gidip Wi-Fi ile bağlanmayacaksınız herhalde.

Ben de onu dedim, ethernet bağlayacağım diye. Arada wifi da kullanıyorum fakat onu da adaptörle hallederim diye düşünüyordum. Adam bana x470 modellerle arasında uçurum var dedi, bir tane baya pahalı bir kart önerdi. Asusun aorus'unu beğendiğimi söylediğimde de onun chipseti eskidi, oyunlarda fps kaybına yol açar OC yapılamaz dedi, benim de acaip fazla kafam karıştı, çünkü 50 bin tane anakart modeli var, hangisi oyun oynamak için en iyilerden bilmiyorum. Gereksiz para harcamaya karşıyım, parasını gerçekten hakediyorsa fazla para veririm zaten ama adamın dedikleri kafamı karıştırdı. B450 modeller yavaş eski anakartlar falan dedi. Ben de anakarttan hiç anlamıyorum. Ama anakartımın çok sağlam olmasını istiyorum en önemli parçalardan biri bence. Önceki bilgisayarımda anakart baya eskiydi hiç önem vermemiştim, ne kadar özelleştirme yapsam da performans değişmiyordu, anakartı çok çok eskiydi zaten. Şimdi internete bakınca o kadar çok anakart modeli var ki. Araştırdım da biraz b450 350 x falan nedir diye, pek bir şey yine anlamadım. Asusun anakartlarının kötü olma imkanı bencr zaten yok, ama almışken oyun odaklı en pahalı olmasa bile 1000 liraya kadar verebilirim yani. Aorus baya övülmüş internette, bu adama da yıllardır pc tamir ettiriyoruz ailecek, neden öyle dedi anlamadım valla.

Ya bir de şeyi sorabilir miyim, bu monitörlerde hep freesync var bunu da sadece amd kartlar destekliyormuş. Ben rx 580 veya 590 ya da bütçe kalırsa indirim vs olursa vega 64 falan bakayım diyordum, freesync baya iyi bi şeymiş sanırım. Daha önce hiç dikkat etmemiştim. Amd kart mı almalıyım yoksa nvidia mı? Çünkü gsync çok pahalı ya 3000tl falan imkansız yani. Bi de ben 1800tlye 244hz monitör buldum viewsonic'ten, o daha mı iyi demek oluyor? Bu dediklerim çok farkeder mi yoksa ben direk nvidia kart mı alayım? 1070 ve 1080 lerde indirim var. Kafam acaip karıştı bu yılbaşı indirimi vs ile ya.

Son düzenleme:
Şimdi güzel sorular gelmiş. Tek tek cevaplamaya çalışacağım. Öncelikle, size B450 yonga setinin eski olduğunu söyleyen kişi her kimse ona artık güvenmeyin. Çünkü AMD'nin en son çıkardığı 2 yonga setinden biri B450'dir. Eski olan ise B350'dir. B450 ile X470 arasında pek fark yok, OC falan yapılamaz demesi cehaletinin bir kanıtıdır.
%2.jpg

X470 almak isterseniz bu modeli alabilirsiniz. Ama dediğim gibi diğeri de nerdeyse aynı işlevi görüyor.
X470 Aorus Ultra Gaming
34.jpg

FreeSync olayı güzel elbette, ancak alacağınız monitöre bağlı bu da. Diyelim sizde 144Hz bir monitör var, ve elinizde GTX 1070 gibi güçlü bir kart var. Monitörünüzü 144Hz'e ayarladığınızda, oyunun verdiği FPS 144'ü geçtiği anda yırtılmalar olabilir. Bendeki 60Hz monitörde LOL'de hiç yırtılma olmuyordu 1070 ile. 144Hz'ye sabitlemiştim FPS'yi güzel güzel oynuyordum. Ancak diğer oyunlarda V-Sync açarak 60FPS oynuyordum, diğer türlü yırtılmalar ve performans kayıpları oluyordu.

144Hz alırsanız, bu FPS'den yukarı çıktığınızda FreeSync olsa bile yırtılma olacaktır. Çünkü onun da çalışma aralığı mevcut. Size tavsiyem 144Hz bir monitör ile 1070 almanız olacaktır. Uzun süre arkaya bakmanıza gerek kalmaz. Ama çok fazla ağır grafik gücü istemeyen oyun oynamayacaksanız RX 580 alıp geçedebilirsiniz. Çünkü 2 ekran kartı da sizi üzmez.
Umarım hala almamışsınızdır. %18 KDV indirimleri geldi, fiyatlar çok düştü. Çok daha uyguna liste yapabilirim.

Son düzenleme:
Şimdi güzel sorular gelmiş. Tek tek cevaplamaya çalışacağım. Öncelikle, size B450 yonga setinin eski olduğunu söyleyen kişi her kimse ona artık güvenmeyin. Çünkü AMD'nin en son çıkardığı 2 yonga setinden biri B450'dir. Eski olan ise B350'dir. B450 ile X470 arasında pek fark yok, OC falan yapılamaz demesi cehaletinin bir kanıtıdır.
Eki Görüntüle 353315

X470 almak isterseniz bu modeli alabilirsiniz. Ama dediğim gibi diğeri de nerdeyse aynı işlevi görüyor.
X470 Aorus Ultra Gaming

FreeSync olayı güzel elbette, ancak alacağınız monitöre bağlı bu da. Diyelim sizde 144Hz bir monitör var, ve elinizde GTX 1070 gibi güçlü bir kart var. Monitörünüzü 144Hz'e ayarladığınızda, oyunun verdiği FPS 144'ü geçtiği anda yırtılmalar olabilir. Bendeki 60Hz monitörde LOL'de hiç yırtılma olmuyordu 1070 ile. 144Hz'ye sabitlemiştim FPS'yi güzel güzel oynuyordum. Ancak diğer oyunlarda V-Sync açarak 60FPS oynuyordum, diğer türlü yırtılmalar ve performans kayıpları oluyordu.

144Hz alırsanız, bu FPS'den yukarı çıktığınızda FreeSync olsa bile yırtılma olacaktır. Çünkü onun da çalışma aralığı mevcut. Size tavsiyem 144Hz bir monitör ile 1070 almanız olacaktır. Uzun süre arkaya bakmanıza gerek kalmaz. Ama çok fazla ağır grafik gücü istemeyen oyun oynamayacaksanız RX 580 alıp geçedebilirsiniz. Çünkü 2 ekran kartı da sizi üzmez.
Umarım hala almamışsınızdır. %18 KDV indirimleri geldi, fiyatlar çok düştü. Çok daha uyguna liste yapabilirim.

Bu kadar güzel detaylı açıklama için çok teşekkür ederim. Ben yine sizin ilk önerdiğiniz b450 aorus anakartta bir kusur görmedim ki görsem de anlamam zaten. Adam neden öyle dedi cidden anlamadım. Onun demesiyle araştırdım ve x470 asu prime pro diye bir kart buldum, vatanda 1000tl şu anda.

yani ben vega64 gibi bi kart da alsam freesync ile yırtılma olma oranı yüksek? insanlar bunu 144 fps sabitleyerek mi yapıyor çünkü bazılaronda 240-300fps rahat görüyorum, bazılarında görmüyorum (yayıncılardan bahsediyorum) ya da ultra lüks bilgisayarları var. Vievsonic 24 inch 244hz 1ms bir monitör buldum, 1800tl gibi bir fiyatı var. Yaklaşık 2000-2300tlydi sanırım MSI optix 244hz bir monitör daha vardı. Biraz göz gezdirdim ama kafam çok karıştı. 8500tl yi aşmak istemiyorum hala.

Bu şartlar altında (monitör, ekran kart, işlemci) düşünülerek bir sistem daha bakabiliriz. 2600x 1300 gibi bir fiyatta vatanda. 2700 de var fakat farketmediğini düşünüyorum rendering falan kaldırabilir sanırım, bilmiyorum. Ilk kurduğumuz güzeldi ancak ekran kartlarında ve işlemcide fiyat çok değişti. Benim durumumumda siz nasıl yapardınız? Lol'ün yanında bazı diğer hafif oyunları da oynuyorum, ama fortnite pubg vesaire de oynuyorum arada. Almışken güzel bir sistem kurmayı istiyorum pahalı parçaları değiştiremeyeceğim uzun süre.

Ben olsaydım bu bütçe ile 1080Ti sistem toplardım. Beni geçin. :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Öncelikle FreeSync'i bir anlamak adına videoyu izleyin.
Benim az biraz işim var, 1 saat içinde dönerim. B450 Aorus Pro kadar kaliteli ve o fiyat aralığında bir anakart bulamadım şahsen. Tek sorun Nanokatalog stoğunda var mı bu ürün.

Ben olsaydım bu bütçe ile 1080Ti sistem toplardım. Beni geçin. :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Öncelikle FreeSync'i bir anlamak adına videoyu izleyin.
Benim az biraz işim var, 1 saat içinde dönerim. B450 Aorus Pro kadar kaliteli ve o fiyat aralığında bir anakart bulamadım şahsen. Tek sorun Nanokatalog stoğunda var mı bu ürün.

hahahahahah.... ben daha monitör falan alacağım ya. sistem dengesiz olursa hakkını veremez, ben verdiremem :D bakalım ileride kendi kazandığım parayla tecrübeyle kurarım belki.

ben bu freesync olayını sevdim, fakat bunun için gtx 1070ti veya 1080 yerine amd kart almaya değer mi? rx580-vega64 hepsine bütçe yetiyor şu an.

birinden kısınca başka bi şeyi artırabiliyorum monitör anakart vb. bu arada, asusun prime pro modeli nasıl sizce? b450 olan da var x470 de. aorus ile aynı fiyat, ve asusun biosu ve kalitesi, servisi çok övülüyor. ama gigabyte da çok iyi bir marka biliyorum. Ne yapmalı ki? amd ekran kartı ve freesync almak mı yoksa 1070ti veya 1080 ile 144hz monitör mü. Çünkü 1070ti ve 1080 bence çok fazla fps verecektir 144hz monitörde onu algılayabilir niyim, hakkını verebilir miyim ki? tabii başka oyunlarda hissettirecektir farkı sanırım. yoksa viewsonicin fakan 240hz monitörleri var. Deliricem ne zo iş bu?

Aslında hiç zor değil. Ben RX 580 kullandım, yüksek ayarlarda 100FPS bile zor veriyor. O yüzden 144Hz fazlasıyla yeterli o kart için. Ben 1070 ten aldığım tadı 580 den alamadım açıkçası. Alamazsın da zaten. Baya fiyatlar düşmüş. 1070Ti zaten 1080 kadar güçlü bir kart, ancak arada çok fazla fiyat farkı oluyor, neredeyse 1000TL. 2300TL'ye Vatan'da 1070 vardı. Vega'ya sakın ha bulaşmayın. 240Hz de çok fantaziye kaçıyor.
İşlemci: Ryzen 2700 1860TL
Anakart: B450 Tomahawk 650TL
RAM: Kingston HyperX 8GB 3000MHz 422TL x2 = 844TL
Ekran kartı: GTX 1070 2400TL
SSD: Samsung 860 Evo 500GB 535TL
Monitör: MSI Optix MAG241C 23.6" 144Hz VA 1390TL
Kasa: Aerocool P7 Beyaz 470TL
PSU: High Power 750W Gold Full Modüler 525TL
8670TL. Böyle olabilir. Aorus Pro sadece 3 ilde mağazada kalmış, yoksa onu kesin eklerdim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı