8000G vs RX 6600

@Oreki ye katıliyorum. Ne zaman 100'den 40'a düşmek normal oldu? AM4 sistemlerin ne zamandan beri boyle bir kronik sorunu var? Senin bilgisayarında bir sorun var o zaman. Bizde böyle bir şey yok çünkü.

Ben 1600 AF ile RX580 kullandım, yaşamadım. 5500 ile RX6600 kullandım, yaşamadım. Hatta şimdi 5500'ü RTX 3080 kullanıyorum 2K'da. Onda bile drop yemiyorum. Gayet akıcı bir şekilde oynuyorum. %0.1 ve 0.01'ler gayet iyi.

Aslında ben Ryzen 5500 ile sıkıntı yaşayan bayağı konu görüyorum ama sıkıntı işlemcide midir yoksa başka bileşende mi bilmiyorum. Kimisi 5500 yerine 5600 alınca sıkıntıların gittiğini de söylüyordu.

Aynen kral besletir. Bak 5600X & RTX 3070 kombosunda GPU kullanımı %50 üzeri zar zor geçiyor, o da Ultra ayarlarda.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Haklısın, bazı oyunlar var ki işlemci yetmiyor. Bu da onlardan biri. Mesela 9700K ile testine baktım bu oyunun, 3070 Ti %50 kullanılıyor 1080P'de.

Hoca sen dalga mı geçiyorsun ciddi mi bu mesaj? Dünyadan haberin yok galiba. 5500 değil 5600'den bahsediyoruz ve drop yiyorsun. Far Cry 5 oynuyorum GPU kullanımı %80 üstü görmüyor, CS 2 oynuyorum 250 FPS üzeri görmüyorum 50'lere çakıldığı oluyor. BF 2042 oynuyorum 100 FPS üzeri görmüyor FPS 20'lere kadar drop yiyor. Bunun kullanmayı bilmekle ne alakası vardır? Canım 5600'üm daha fazla FPS ver falan mı dememiz lazım biz mi bilmiyoruz?

Şu mesajı senin gibi birinden beklemezdim. Videoya bak bakayım ne değişiyor anlarsın. Senin o öve öve bitremediğin AM4 işlemcilerden 5600X'in anası ağlıyor %90 kullanımda 100FPS üzeri görmüyor. Eee ayar kısıp FPS mi artıracağız burada? 7800x3D 300 FPS'leri görüyor burada.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Aynen kral besletir. Bak 5600X & RTX 3070 kombosunda GPU kullanımı %50 üzeri zar zor geçiyor, o da Ultra ayarlarda.

Cherry pick videolarla geleceğine zibilyon tane 5600/5600X ile yapılmış CS2, Battlefield 2042 testini izle zaten cevabını alacaksın. Düşük performans bulacağım diye kasmışsın da kasmışsın. Zannedersin ortalıkta 1 tane bile 7500/7600 ile drop yaşayan yok. Hiç demiyorsun da 6/12 ve aynı önbelleğe sahip işlemcilerde IPC farkı yüzünden drop mu yenilir diye. Çünkü yenilmez?

Far Cry 5'i de kombine ettiğin GPU'nun modeli olmadan bilemem %99 besleyecek diye bir kaide yok, hoş ben de 5600 ile 4070 kombinasyonu kullanıyorum işlemciyi niye suçlayayım %80 üzerini görmüyor diye. Önemli olan %1 low ve ortalama FPS'in yeterli olması.

Tam olarak ne anlatmaya çalışıyorsun, nereye varmak istiyorsun, 8000G serisinin bu konudaki yeri nedir cidden beni aydınlat. Mesela CS2 ile Battlfield 2042'yi 8700G & Radeon 780M ile oynayınca drop olmuyor mu, FPS çok daha mı yüksek oluyor? Ben hala neden 17K bütçede onun tercih edilmesi gerektiğiyle ilgili bir somut veri göremiyorum.

Haklısın, bazı oyunlar var ki işlemci yetmiyor. Bu da onlardan biri. Mesela 9700K ile testine baktım bu oyunun, 3070 Ti %50 kullanılıyor 1080P'de.

7800x3D gibi bir işlemci ile bu tarz oyunlarda ki oyunların büyük kısmı böyle oldu artık, ayarı düşürürsün, FSR'ı Frame Gen'i açarsın, o FPS'yi yine yukarı çıkarırsın bir şekilde. Ama tersi durumda Ryzen 5 5600 & 3070 gibi bir kombo ile 144p yapsan bile FPS artmayacak.

8000G serisinin bu konudaki yeri nedir cidden beni aydınlat. Mesela CS2 ile Battlfield 2042'yi 8700G

Ben bu konudan bahsetmiyorum. 5600 & 4070 VS 7800x3D 4060 gibi bir kıyaslama yapıyorum.

Düşük performans bulacağım diye kasmışsın da kasmışsın.

Kasmadım karşıma çıkan ilk 3, 4 videoya baktım düşük GPU'lu olan bunlar vardı aldım attım. 5600'den 7800x3D'ye geçersem bizzat kendim göstereceğim ben sana işlemcinin önemini.

Kronik sorunla bir alakası yok, 90-100FPS oynuyorum sürekli bir drop yok ortada. Kalabalık haritalarda veya bölgelerde oluyor, bu da bire bir işlemci yetersizliğinin sorunudur ayrıca her oyunda da olmuyor, Dying Light 2 vs akıcı oynuyorum. Competitive veya işlemci ağırlıklı oyunlarda sorun var.

Burada kişisel tecrübeler devreye giriyor o halde. Böyle şeyleri hiç yaşamıyorum ben mesela CS 2 oynadım epey bir süre. Sadece sisin içine girdiğimde FPS düşüyordu ki o da drop şeklinde değil, sisin CS 2'de değiştirilen yapısı gereği. 3D olarak obje obje oluşturuyor GO'ya nazaran.

Bir de CS 2 için gelen optimizasyon güncellemeleri var. Mesela 2-3 ay önce Ancient haritasında T spawn bölgesinde hareket edildiğinde suyun oluşturduğu gerçekçi fizik FPS drop'a sebep oluyordu. Raporladılar bunu. Düzelttiler mi bilmiyorum, böyle bir sürü sorun vardı yani.

Bu arada CS 2 artık GPU intensive bir oyun oldu. Eskiden CPU intensive idi.

Son düzenleyen: Moderatör:
7800x3D gibi bir işlemci ile bu tarz oyunlarda ki oyunların büyük kısmı böyle oldu artık, ayarı düşürürsün, FSR'ı Frame Gen'i açarsın, o FPS'yi yine yukarı çıkarırsın bir şekilde. Ama tersi durumda Ryzen 5 5600 & 3070 gibi bir kombo ile 144p yapsan bile FPS artmayacak.
Diğer taraftan da şöyle bir durum var; bu ekran kartları zaten 2K oyunculuk için pazarlanıyor. Ekran kartları çok güçlendi işlemcilere göre.

Ben bu konudan bahsetmiyorum. 5600 & 4070 VS 7800x3D 4060 gibi bir kıyaslama yapıyorum.

Yahu benim bu forumda kaç tane "ben 5600 ve 4070 kullanıyorum ama siz 7500F ve 4060 Ti alın" mesajımı görürsün. Biz de biliyoruz soketin hangi koşullarda üstün olduğunu.

Ben bu konu özelinde konuşuyorum. Cebinde 17K parası olan adam 5500/5600 & RX 6600 kombinasyonu mu alsın yoksa 8600G'li APU mu alsın diye. Benim gözümde soket avantajı, oyun performansı farkının çok gerisinde ve rahatlıkla feragat edilebilir.

Geri
Yukarı