820M ile düşük performans oyunlar bile rahat oynanmıyor

İşletim sistemi
Windows 10

RiskyZone

Kilopat
RAM
12 GB
Ekran kartı
820M
İşlemci
i3 4010U
Merhaba. İnternette araştırdığım kadarıyla bu bilgisayar ile düşük sistem gereksinimi gerektiren oyunları rahatlıkla oynayabilmem gerekirken çözünürlüğü en düşüğe almama rağmen neredeyse hiç bir oyunu akıcı şekilde oynayamıyorum. Aklıma acaba ekran kartını kullanarak açmıyor mu seçeneği geldi fakat bu tarz ayarların nasıl yapılacağını çok bilmiyorum. Önerebileceğiniz ayarlar ve tavsiyeler neler?

Kullandığın ekran kartı mobil olduğuna göre laptop kullanıyorsun ve tahminimce ikinci dahili bir grafik kartıda içinde barındırıyor. Büyük ihtimal haberin olmadan oyunlar dahili grafik kartını kullanıyor.
"NVIDIA denetim masası>3D ayarların yönetilmesi>program ayarları" kısmından sorun yaşadığınız oyun veya programı "yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi/NVIDIA GPU" seçeneğine getirip ayarları kaydedin.

Eğer işe yaramazsa probleme sebep olabilecek birkaç seçenek daha mevcut:
1) bilgisayar aşırı ısınıyor ise CPU-CPU işlem gücünü limitler.
2) driver uyumsuzluğu.
3) Windows sürümlerine göre değişen optimizasyon problemleri.
4) kart üzerinde fiziki problem.

@erengore beğenmeme sebebim, birçok sebepten oluşabilecek bir sorunu sadece CPU'ya bağlaman ve bunu açıklayıcı bulmamam.

Arkadaş probleminde sistemine göre ağır yük bindirmemesi gereken oyunlarda bile bu problemi yaşadığını belirtmiş ve bu problemin çözünürlük değişimine rağmen devam ettiğini söylüyor.
CPU Throttle sorunu çözünürlük değişimine bağlı pozitif veya negatif tepki vermesi gerekir. Bu da demek oluyor ki sorun en azından tek başına CPU kaynaklı değil.

@erengore beğenmeme sebebim, birçok sebepten oluşabilecek bir sorunu sadece CPU'ya bağlaman ve bunu açıklayıcı bulmamam.

Arkadaş probleminde sistemine göre ağır yük bindirmemesi gereken oyunlarda bile bu problemi yaşadığını belirtmiş ve bu problemin çözünürlük değişimine rağmen devam ettiğini söylüyor.
CPU Throttle sorunu çözünürlük değişimine bağlı pozitif veya negatif tepki vermesi gerekir. Bu da demek oluyor ki sorun en azından tek başına CPU kaynaklı değil.
Yüksek ihtimal CPU'dandır anlamında dır ekini ekledim. Yoksa Adaptör de yetersiz olabilir. Evet açıklayıcı değil. Konu sahibi merak ederse dönsün diye çünkü açıklayıp ilgisini çekmeyip vaktimi çalmasın diye.

Hafif oyunlarda da oluyor olması bir şeyi değiştirmez. BD PROCHOT Throttle inanılmaz performans düşüren bir Throttle'dır çünkü.

CPU Throttle herhangi bir pozitif tepkiye de sebep olmaz. Komplike bir paragrafınız var mesaj sonunda ama alakası yok. CPU Throttle var ve düzeltilebilir veya düzeltilemez. Gayet basit bir açıklaması var komplike olamayacak kadar.

Aynı laptopun 4030U işlemcili halini uzun yıllar kullandım, 820M o kadar güçsüz bir kart ki hiçbir oyunda işlemci doğru düzgün yüke girmiyor.

Konu sahibi yüksek ihtimalle oyunları dahili ekran kartıyla oynuyor.
Çok da değil ya. Ben de kullandım. Ama evet kesinlikle çok güçlü değil. CPU ve RAM ile güzel besleyince açılıyor kart.

Merhaba. Biraz eski bir model olduğu için sürekli prizde kullanıyorum yani bataryası çok iyi değil ve adaptör olarak kendi adaptörünü kullanıyorum Asus'un. Kötü bir adaptör değil yani. Onun dışında manuel olarak nvidia gpu'yu seçtim. Sıcaklıklara program ile bakmadım ama laptopun sıcak hava çıkış kısmı sıcak oluyor. Bazı ayarlarımı aşağıya ekliyorum.

Dosya Ekleri

• 1712171898513.png
    1712171898513.png
    51,7 KB · Görüntüleme: 7
  • 1712171924598.png
    1712171924598.png
    28 KB · Görüntüleme: 7
  • 1712171940847.png
    1712171940847.png
    33,6 KB · Görüntüleme: 7

Geri
Yukarı