85 M.2 ev için mesh sistem mantıklı mı?

Salih METİN

Kilopat
Makaleler
13
Merhaba arkadaşlar. Şu an evimde Türk Telekom 500 Mbps'lik fiber internet var. Salonda ONT cihazı ve TP-Link Archer C5v modem var. Antrede ise redline router var. İnternet modemden routera kablosuz şekilde geliyor, bana da kablosuz şekilde ulaşıyor. Sorunum şu ki; bulut oyunculuk ile ilgilenen bir kişiyim. Düşük gecikme değeri ve güçlü paket yönetimi bu iş için olmazsa olmaz. Şimdilik Redline routerımdan memnun değilim. Sevgili @Ulunay hocam ile birlikte Redline'ın paket yönetiminin oldukça başarısız olduğuna kanaat getirdik.

Çözüm olarak başta kaliteli bir router almayı düşündüm ancak yine sorun yaşatır mı diye edemedim. Zira TOKİ'de oturuyoruz ve duvarlar çok kalın. Ağ sinyallerinin geçip geçmeyeceğini bilemiyorum. Mesh sisteme yönelmem de bu sebepten ötürü. Aklımda salonda modeme kablolu şekilde bağlı Deco'yu modemin yanına yerleştirip antreye de bir deco koyup aralarında kablosuz bağlantı kurmaları fikri var. TP-Link deco X20 2'li paket 3500 TL civarlarında. Bu fikir mantıklı mıdır yoksa kaliteli bir router yeterli olur mu? Sevgili @Ulunay ve @erengore sizlerin değerli görüşünüzü merak ediyorum.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. Şu an evimde Türk Telekom 500 Mbps'lik fiber internet var. Salonda ONT cihazı ve TP-Link Archer C5v modem var. Antrede ise redline router var. İnternet modemden routera kablosuz şekilde geliyor, bana da kablosuz şekilde ulaşıyor. Sorunum şu ki; bulut oyunculuk ile ilgilenen bir kişiyim. Düşük gecikme değeri ve güçlü paket yönetimi bu iş için olmazsa olmaz. Şimdilik redline routerımdan memnun değilim. Sevgili @Ulunay hocam ile birlikte Redline'ın paket yönetiminin oldukça başarısız olduğuna kanaat getirdik.

Çözüm olarak başta kaliteli bir router almayı düşündüm ancak yine sorun yaşatır mı diye edemedim. Zira TOKİ'de oturuyoruz ve duvarlar çok kalın. Ağ sinyallerinin geçip geçmeyeceğini bilemiyorum. Mesh sisteme yönelmem de bu sebepten ötürü. Aklımda salonda modeme kablolu şekilde bağlı Deco'yu modemin yanına yerleştirip antreye de bir deco koyup aralarında kablosuz bağlantı kurmaları fikri var. TP-Link deco X20 2'li paket 3500 TL civarlarında. Bu fikir mantıklı mıdır yoksa kaliteli bir router yeterli olur mu? Sevgili @Ulunay ve @erengore sizlerin değerli görüşünüzü merak ediyorum.

Keenetic öneririm eğer mesh almak istiyorsanız. Yazılım konusunda çok başarılı olduğu gibi güzel özellikleri de bulunmakta. Örneğin bir tane Keenetic modemeniz var ve birkaç tane de Keenetic mesh var. Bunları kendi yazılımdan rahatlıkla ve stabil bir şekilde bağlayabiliyoruz. Tabii illa aynı olmak zorunda değil. Ama kendi cihazlarında kullandığın zaman daha stabil çalışır.

@erengore hocam göremedim herhalde.
1710286757276.png

Geri
Yukarı