8500 TL sistem toplama

Murat Enis

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Elimde olan 2 adet notebook'u satıp üstüne biraz da para koyarak 8500 TL civarında bir sistem toplamayı düşünüyorum. En son bilgisayar topladığımda ortaokuldaydım, dolayısı ile çok fazla bilgim olduğunu söyleyemem bu işte, dolayısı ile temel sorular soruyor olabilirim. Aşağıdaki gibi bir sistem topladım şu anda, okuyup bana bazı konularda yardımcı olursanız sevinirim.

Sorularım şu şekilde olacak:
1) Overclock yapmayı düşünmüyorum. Ama bilgisayarı çok yoğun kullanıyorum, hafta içi işten döndükten sonra 5-6 saat illa ki açık olur, hafta sonu ise günde 12 saat kullanıyor olurum. Bu kullanımlarda işlemciye stok fan yetersiz kalabilir diye işlemciyi 6700K alıp ek olarak işlemci soğutucu almayı planladım. Sizce doğru mu yapıyorum? Yoksa 6700 alıp stok fan kullansam yeterli midir? Bu şekilde 300 liraya yakın bir tasarruf olabiliyor.

2) Anakart seçimi gereksiz pahalı mıdır? ROG modeli olduğu için seçtim, hiçbir fikrim yok.

3) Ekran kartında 1080 ile 1070 arasında 1000 TL bir fark var. Sizce bu fark performansı yansıtır mı, almaya değer mi?

4) Elimde 2 TB'lık harici disk var, ona ek olarak SSD olarak da Samsung Evo düşündüm, kullanan var mı, iyi midir?

5) Kasanın büyük kasa olması ve 3 adet fanı olması ile soğutma konusunda sıkıntı yaşamayacağımı düşündüm, önerileriniz nedir?

6) Monitör olarak G-sync özelliği olması ekran kartı ile uyum açısından iyi olur diye düşündüm. Fikriniz nedir?

7) Klavye için mekanik klavye ne derece önemlidir? Bazı arkadaşlarım mekanik klavye kullanmadan alma, hissiyatını sevmeyebilirsin diyor. Mekanik almalı mıyım, alacaksam modeli ne olmalıdır?

8) Hoparlörleri açıkçası bilerek ucuz aldım, çünkü genellikle kulaklık kullanıyorum. Elimde Logitech G430 model kulaklık var. Ama yine de önerilere açığım.

9) Kablosuz adaptörde antenli bir model düşünmedim, çünkü kasam ile modemim aynı odada olacak. Bu model uygun mudur?

Her türlü önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Allah aşkına 8500 TL verebilecek paran var ve 6700k sistem mi topladın yani x99 sistem dururken bunu yapmayın n'olur! Şuanlık G-sync monitor limitli bütçe için gerekli değil. Düşünsene 1860TL sadece monitöre ayırmışsın, sana ne kadar mantıklı geliyor? Takıntılı değilsen mekanik klayve lüks. Hoparlör ne için almak istiyorsun anlamadım, kulaklığın varsa pc başındayken onu kullan başında durmayacağım diyorsan da o hoparlörler işe yaramaz ciddi bir ses sistemi almadıktan sonra gereksiz. Usb adaptör sana kalmış. Aşagıda sana çok uzun süre sıfır sıkıntısız yetecek bir sistem topladım, klavye mouse tercihini sen yap ama onlara da çok takıntılı biri değilsen logitech'in güzel oyuncu takımları var çok pahalı olmadan alabileceğin şeyler. Kesinlikle paran varsa böyle birşey almalısın!
Adsız123123.jpg

Allah aşkına 8500 TL verebilecek paran var ve 6700k sistem mi topladın yani x99 sistem dururken bunu yapmayın n'olur! Şuanlık G-sync monitor limitli bütçe için gerekli değil. Düşünsene 1860TL sadece monitöre ayırmışsın, sana ne kadar mantıklı geliyor? Takıntılı değilsen mekanik klayve lüks. Hoparlör ne için almak istiyorsun anlamadım, kulaklığın varsa pc başındayken onu kullan başında durmayacağım diyorsan da o hoparlörler işe yaramaz ciddi bir ses sistemi almadıktan sonra gereksiz. Usb adaptör sana kalmış. Aşagıda sana çok uzun süre sıfır sıkıntısız yetecek bir sistem topladım, klavye mouse tercihini sen yap ama onlara da çok takıntılı biri değilsen logitech'in güzel oyuncu takımları var çok pahalı olmadan alabileceğin şeyler. Kesinlikle paran varsa böyle birşey almalısın!
Eki Görüntüle 189924

Bilgiler için teşekkürler, ama azarlamadan önce (ki bu tonda yazışacaksak hiç yazışmayalım) en tepede en son bilgisayarımı çok uzun süre önce topladığımı, ve temel bilgimin bile bazı durumlarda olmadığını yazmıştım. Bunu okuyarak yorum yaparsan sevinirim. Dediklerini dikkate alacağım, tekrar teşekkürler.

Bilgiler için teşekkürler, ama azarlamadan önce (ki bu tonda yazışacaksak hiç yazışmayalım) en tepede en son bilgisayarımı çok uzun süre önce topladığımı, ve temel bilgimin bile bazı durumlarda olmadığını yazmıştım. Bunu okuyarak yorum yaparsan sevinirim. Dediklerini dikkate alacağım, tekrar teşekkürler.

Kesinlikle azarlamak gibi bir konu söz konusu değil yanlış anlamışsınız beni, bu sebeple özür dilerim. Maksatım sadece sizin o tutardaki bir parayla çok daha iyi bir sistem sahibi olmanız. O fiyata yazdığınız şekilde bir bilgisayar toplanır ama uzun vadede düşünüyorsanız mutlu edecek bir sistem değil, 6700K yetersiz gelecektir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı