8700K ve MSI Z370-A PRO overclock

krokan11

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar ismim canberk bilgisayar mühendisliği bölümünden bu sene mezun oldum. Overclock konusunda bilgim yetersiz olduğundan yardımlarınıza başvurmaya karar verdim.

Sistemim: Anakart - MSI Z370-A PRO (BIOS yeni güncelledim)
İşlemci - i7 8700K.
Bellek: Tridentz 2x8GB 3000MHz RGB.
Sıvı soğutma: Cooler Master Seidon 120V V3.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX 2070.

Öncelikle BIOS'dan Enhanced Turbo modunu açtım ve gayet güzel 4700MHz'de rahatça kullanabiliyorum fakat verdiği voltaj değerlerine baktım ve 1.480V a kadar çıktığını gördüm. Bu voltaj normal mi acaba? Oynadığım oyunlar CS:GO ve PUBG olduğundan çoğu kişi gereksiz buluyor overclock u fakat enhanced Turbo modunda özellikle CS:GO o kadar akıcı oluyor ki artık default BIOS ayarlarında kullanamıyorum. Ne yapmam gerek BIOS'daki hiçbir özelliğin ne işe yaradığını bilmiyorum diyebilirim. Fakat PUBG'de 87 dereceleri gördüğü oluyor. Default ayarlarda Prime95 ile test ettiğimde en fazla 90 derece gördüm 4300MHz'de en fazla voltaj ise 1.241V idi. Değerlere CPUID HWMonitor programıyla bakıyorum. Enhanced Turbo modunda dereceler hemen 95 ve üstüne çıkıyor bundan dolayı testi durdurmak zorunda kalıyorum.

İncelediğim birçok video ve forum mesajlarında enhanced Turbo'nun fazla voltaj verdiğinden bahsediliyor fakat kendim denediğim voltajlarda enhanced Turbo'nun verdiği akıcılığı sağlayamadım.
Diyeceğim o ki ne ayar yapmalıyım? İşlemcimi yakmadan en yüksek performansı nasıl alabilirim? Hangi voltaj değerleri ve CPU hızını kullanmalıyım? BIOS'da otomatikten çıkarmam gereken veya kapatmam gereken ayarlar neler? Yardımlarınızı beklemekteyim. Teşekkürler.

İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı