8GB RAM kullanılabilir 3.95 GB

Hookabase

Hectopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği(Öğrenci)
7 adet ek yükledim ve gördüğünüz gibi 8 GB RAM (kullanılabilir 3.95) yazıyor. Neredeyse her şeyi denedim. RAM'lerim doğru slotlarda duruyor. Tekil sıkıntısız çalışıyor. BIOS açılış ekranımda 4000 MB görükse de SPDF adlı sekmede 2. ve 4. slotlarda 4 GB'lık 2 adet RAM okuyor. CPU-Z programı da aynı şekilde ama tek sıkıntım RAM'ler sebepsizce single channel çalışması. Benim idrak ettiğim kadarıyla 1 tane 4 GB RAM hiç kullanılmıyor ve diğeri single kanalmışcasına çalışıyor. Yardımlarınıza muhtacım arkadaşlar.

6.PNG
3.PNG
4.PNG
5.PNG
7.PNG
1.png
2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows'unuzun 32 bit olma olasılığı var mı acaba ?

Bend e yakın zamanda AMD Athlon 4400+ sistemi 3GB RAM'den 7GB yaptım. Eski Windows 7 32 bit olduğundan kullanılabilir 3GB diyordu. Sonra 64 bit Windows 10 kurdum tıkır tıkır çalışıyor şu an.
Sisteme ayrılan bellek miktarıda 500MB üzeri çıkmaz diye biliyorum.

Windows'unuzun 32 bit olma olasılığı var mı acaba ?

Ben de yakın zamanda AMD Athlon 4400+ sistemi 3GB RAM'den 7GB yaptım. Eski Windows 7 32 bit olduğundan kullanılabilir 3GB diyordu. Sonra 64 bit Windows 10 kurdum tıkır tıkır çalışıyor şu an.
Sisteme ayrılan bellek miktarıda 500MB üzeri çıkmaz diye biliyorum.

Windows 7 Ultimate 64 bit kullanıyordum formatını ben atmamıştım ne kadar orijinal olduğuna dair bir fikrim yoktu. Sorunu Windows 10 ile halleden arkadaşlar varmış ve orijinal 64 bit Windows 10 Education indirip formatını attım. BIOS güncellemesini de yapmıştım. Bir faydası olmadı.

RAM'lerin yerini değiştirmeyi deneyebilir misiniz ? Bende hep olurdu.

Her türlü kombinasyonu denedim olmuyor.

Donanıma ayrılan kısmı devre dışı bırakmayı dener misiniz?

Bunu denemedim nasıl yapacağımı anlatırsanız hemen deneyeyim.

başka anakartta RAM'leri test edermisiniz, artık olası tek sorun RAM slotlarından yada anakart çipsetinden olabilir. Desteklenmiyor olabilir RAM'lerden biri. Anakart fazla yada az voltaj veriyor olabilir. BIOS ayarlarını sıfırlamayı deneyin.

Görev yöneticisini açıp uygulamaların tükettiği RAM miktarını toplayın. 4GB civarı tutuyorsa maalesef arka plandaki uygulamalar çok fazla RAM yiyor demektir ve bu bir sorun değil. Tek çözümü de RAM eklemek. Ama o kadar tutmuyorsa ortada başka bir halt var demektir.
NOT: Benim de 16GB RAM'm var mesela genelde 12GB'ı kullanılabilir oluyor. Orada gösterilen kullanılabilir RAM boştaki RAM boyutunu gösterir. Mesela oyundayken daha da düşer. Tekrar söylüyorum o boştaki RAM miktarı. Sistemin kullanabileceği MAX. RAM miktarı değil.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı