9 aylık Windows 11 deneyimi

Öncelikle eğer zamanınız azsa ve Windows 11'e geçsem mi diye diye düşünüyorsanız geçmeyin. Sebebi de basit, Windows 11 güzel bir işletim sistemi olmasına rağmen hala hazır değil. Performans sorunları ve hataları var, geçecekseniz 22H2 gelmeden önce geçmeyin derim.

Oyun performansı:
Windows 11 ile Windows 10 oyun deneyimi arasında ben çok büyük bir fark göremedim. Hatta Windows 10'un ortalama sistemler için daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Ancak sisteminiz iyiyse Windows 11 sizin oyun deneyiminize zarar vermez.

Günlük kullanım:
Windows 11 günlük kullanım için kolaylıklar sağlıyor fakat laptop kullanıyorsanız pil ömrü düşecektir.

Uyumluluk:
Windows 10'da çalışan neredeyse her uygulama Windows 11'de de sorunsuz çalışıyor. Windows 11'in sağladığı Android altsistemi de bir artı puan.

Arayüz:
Windows 11 arayüzü tek kelime ile muhteşem ve acayip kolaylıklar sağlıyor, dosya gezgini biraz daha iyi olabilirdi fakat 22H2 sürümünde bunlarında çözüleceğini düşünüyorum.

1660906481663.png

Sorunlar:
Windows 11 Pro 21H2 kullanıyorum ve 9 ay 10 günlük kullanım süremde aşırı can sıkan ve çözülemeyen hata bulamadım, ancak bazı küçük hatalar oldukça can sıkıyor.

İncelememi okudğunuz için teşekkürler, sizde kendi deneyimlerinizi ve sorularınızı alta yazabilirsiniz. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Madde madde sıraladıklarında hiçbir problemi olmadığını belirtiyorsun fakat paragrafın başında geçmeyin deyip performans problemlerinden dem vuruyorsun.

Nasıl bir inceleme bu anlamadım. Paragrafın başını okuyan biri geçmeme, sonunu okuyan biri ise geçme kararı alıyor.

Baya tutarsız bir inceleme olmuş.

Ben de uzun zamandır kullanıyorum ve her zaman olmasa da bazen bilgisayarın donup yeniden başlaması, görev çubuğunun görünmemesi gibi sorunlar yaşadım. Hatta bundan dolayı Windows 10'a geçmeyi düşündüm. Başta bu kadar karşılaşmıyordum fakat daha stabil bir sürüm olmadığı çok net. Bence bir süre daha Windows 10'da kalınması daha iyi gibi görünüyor.

Çok büyük hata olmamasının sebebi tema paketiyle sunulmuş Windows 10 olması.
İleride daha net Windows 11 göreceğiz. Bariz değişiklikler yapılıyor.

Dosya Ekleri

• windows 11 kayıt defterinde windows 10 olarak görünüyor 1.png
    windows 11 kayıt defterinde windows 10 olarak görünüyor 1.png
    116,4 KB · Görüntüleme: 45
1 yıldan fazladır kullanıyorum. Gayet de memnunum.

Günlük kullanımda sorunum yok. Oyun felan oynamam.

Notebook'ta kullanıyorum; 10'a göre çok daha iyi gidiyor pili.

Öncelikle eğer zamanınız azsa ve Windows 11'e geçsem mi diye diye düşünüyorsanız geçmeyin. Sebebi de basit, Windows 11 güzel bir işletim sistemi olmasına rağmen hala hazır değil. Performans sorunları ve hataları var, geçecekseniz 22H2 gelmeden önce geçmeyin derim.

Oyun performansı:
Windows 11 ile Windows 10 oyun deneyimi arasında ben çok büyük bir fark göremedim. Hatta Windows 10'un ortalama sistemler için daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Ancak sisteminiz iyiyse Windows 11 sizin oyun deneyiminize zarar vermez.

Günlük kullanım:
Windows 11 günlük kullanım için kolaylıklar sağlıyor fakat laptop kullanıyorsanız pil ömrü düşecektir.

Uyumluluk:
Windows 10'da çalışan neredeyse her uygulama Windows 11'de de sorunsuz çalışıyor. Windows 11'in sağladığı Android altsistemi de bir artı puan.

Arayüz:
Windows 11 arayüzü tek kelime ile muhteşem ve acayip kolaylıklar sağlıyor, dosya gezgini biraz daha iyi olabilirdi fakat 22H2 sürümünde bunlarında çözüleceğini düşünüyorum.

Eki Görüntüle 1490820

Sorunlar:
Windows 11 Pro 21H2 kullanıyorum ve 9 ay 10 günlük kullanım süremde aşırı can sıkan ve çözülemeyen hata bulamadım, ancak bazı küçük hatalar oldukça can sıkıyor.

İncelememi okudğunuz için teşekkürler, sizde kendi deneyimlerinizi ve sorularınızı alta yazabilirsiniz. :)
Dediklerinize katılıyorum hocam. Ama bende şöyle bir sıkıntı var: Bilgisayar 1 saniyeliğine de olsa donuyor, mesela arkadaşlarım Discord'da konuşurken bir anda sesleri bozuluyor ve bilgisayar donuyor. Yada video izlerken bir kısımda seste bozulmalar oluyor ve donuyor, geri sardığımda videoda öyle bir şey yok. Windows 10'dayken böyle bir sıkıntım yoktu ama Win 11 indirince bu sorun ortaya çıktı. Yüksek ihtimal Windows 11'den kaynaklı. Önerebileceğiniz herhangi bir çözüm var mı?

Dediklerinize katılıyorum hocam. Ama bende şöyle bir sıkıntı var: Bilgisayar 1 saniyeliğine de olsa donuyor, mesela arkadaşlarım Discord'da konuşurken bir anda sesleri bozuluyor ve bilgisayar donuyor. Yada video izlerken bir kısımda seste bozulmalar oluyor ve donuyor, geri sardığımda videoda öyle bir şey yok. Windows 10'dayken böyle bir sıkıntım yoktu ama Win 11 indirince bu sorun ortaya çıktı. Yüksek ihtimal Windows 11'den kaynaklı. Önerebileceğiniz herhangi bir çözüm var mı?
Hocam aynısını bazen yaşıyorum, sanırım tek çözüm Windows 11 stabil olana kadar Windows 10'a dönmek.

Aynı şeyler bendede oluyordu ama benimki driver yüzündenmiş güncelledim ve düzeldi.

Driver bulma ile sıkıntı yaşadın mı ?
Bendeki APU'nun driverını güncelleştirirken sorun yaşamıştım sadece ama düzelmişti.

Geri
Yukarı