Windows 11 deneyimi

VreaXC

Femtopat
Daha fazla  
Açıkçası Windows 11'i kullanalı epey zaman olmadı, yaklaşık 2 gün denebilir. Buna rağmen 2 gündür kullanıyorum ama birçok hata ile karşılaştım.

Şimdilik gördüğüm hatalar aşırını önemli olmayan hatalar;

-Yeniden başlatınca Virüs ve Tehdit koruması kapanıyor.
-Başlat kısmında simgeler yüklenmiyor veya geç yükleniyor.
-Yeni güncellemeye beraber sağ kısımdaki araçların üste çıkması.
-Kalem seçeneği açılmıyor, açsanız bile görev çubuğuna gelmiyor. Ben kendisini ekran alıntısı yapmak için kullanıyordum.
-Birçok kişinin aksine sistemin biraz da olsa yavaşladığını hissediyorum.
-Sağdaki araçlar bazen geç açılıyor.
-Uygulamalar geç açılıyor.
-Animasyonlar bazen kasıyor ufak bir kasma ama yine de dikkatli bakıldığında rahatsız edici.

Zaten Windows 10'dan kalma ve halen devam eden hatalarım bunlar kişisel hatalar yani Windows 11 ile gelmedi.
-Windows Defender hangi modda olursa olsun tarama çizgisi dolmadan işlemi bitiriyor. Buna maalesef bir çare bulamadım.

Beğendiğim Özellikler:

-Arayüzü beğendim, yavaş yavaş alışmaya başladım. Bence Windows 10 arayüz konusunda çok kabaydı.
-Arka plan fotoğrafları belki de en çok beğendiğim özellik.
-Yeni Microsoft Store'u çok beğenmedim ama idare eder.
-Görev çubuğu hoşuma gitti. Ben sola almadım yeniliğe ayak uydurup ortaya alışmayı düşünüyorum. Zaten neredeyse alıştım.
-Sesleri beğendim sakinleştiriyor bence Windows 10 kadar kaba sesler değiller.
-Animasyonlar çok tatmin etmese de hoşuma gitti denebilir.
-Başlat menüsü hoşuma gitti bence Windows 10'a göre daha kullanışlı.

Beğenmediğim Özellikler:

-Görev çubuğunda "Görev çubuğu düğmelerini birleştir" özelliği kaldırılmış, uygulamalara tıklarken arada afallıyorum.
-Dosya Gezgini'nin kendi arayüzünde ufak değişiklikler olmuş. Ben beğenmedim. Bence aşırı basit kaçmış.
-En sağda Masaüstünü Göster seçeneği halen var ancak sadece üzerine gelince gözüküyor, tıklaması da zor.
-Dosya Gezgini'ndeki simgeleri beğenmedim indirilenler, belgeler vb.

Şimdilik bu kadar. İlerleyen zamanlarda halen Windows 11'i kullanmaya devam edersem yeni bir konu açarım tabii kurallara aykırı değilse.

Sistemin yavaş olması hissi Windows 10'a kıyasla daha çok animasyon oldugu içindir.

Çoklu ekran kullanımı, directstorage ve autohdr için W11'e geçmeyi düşünüyorum. LTSC sürümü çıkarsa onu kullanırım büyük ihtimal. Tasarımsal anlamda fazla takıntılı değilim o konuda yorumum yok.

"Görev çubuğu düğmelerini birleştir" özelliği bugün insider güncellemesi ile gelen "Yenile" butonu gibi tekrardan gelecektir. Bana göre bunlar olmazsa olmaz menülerdir. 🤓

Başlat düğmesi sorunu çözüldü ve sonunda yenilemek için daha fazla seçenek göster'e tıklamamıza gerek yok, sisteminiz biraz düşük olabilir mi acaba? Ben FX işlemci kullandığım halde neredeyse hiç animasyonlarda kasma yaşamadım ve uygulamalar da genel olarak daha hızlı açılıyor. Yeni animasyonları çok beğendim ben, yumuşacıklar. Hele o duvarkağıtları ve sesler. Çok hoşş.

Başlat düğmesi sorunu çözüldü ve sonunda yenilemek için daha fazla seçenek göster'e tıklamamıza gerek yok, sisteminiz biraz düşük olabilir mi acaba? Ben FX işlemci kullandığım halde neredeyse hiç animasyonlarda kasma yaşamadım ve uygulamalar da genel olarak daha hızlı açılıyor. Yeni animasyonları çok beğendim ben, yumuşacıklar. Hele o duvarkağıtları ve sesler. Çok hoşş.
Sistemim ortalama bir sistem yani düşük sayılmaz zaten dikkatli bakıldığında öyle gözüküyor dedim belki de henüz alışamadığımdan psikolojik olarak öyle geliyordur muhtemelen.

Yeni konular

Geri
Yukarı