9. Nesil Intel İşlemciler Z370 Anakartları Destekler mi?

1337

Kilopat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Merhaba, Z370 chipseti gelecek nesil Intel'lere destek verecek mi son haberleri takip edemedim, durum nedir?
Yoksa sadece CoffeLake mi destekleyecek?
picnav-n1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD'nin nm küçültüceğini düşünürsek Intel de küçülecek nm konusunda bu yüzden büyük ihtimal ile desteklemiyecek.

Destekleyecek diye düşünüyorum, nanometre ile alakalı bir durum göremiyorum. Ryzen 2 modelleri 12 nanometre ile gelecek ama şu an piyasadaki Ryzen Anakartlar destekleyecek, Ryzen serisinin ilk işlemcileri 14 nanometre üretim sürecine sahipti, 2200G ve 2400G modelleri de 14 nanometre Finfet üretime sürecine tabii tutulan modeller oldu.

Son düzenleme:
Sadece Z97 anakartlar 22 NM 4. nesil sonrası çıkan ama fazla rağbet görmeyen 14 NM 5. nesil işlemcileri destekliyordu. Aynı şekilde yakın bir zamanda Coffee Lake için Z390 anakartlar çıkacak. Belki istisna olarak bu yonga setli anakartlar bir sonraki nesil işlemcileri destekleyebilir. AMD'nin satış politikasıyla Intel'in satış politikası birbirinden çok farklı Intel yıllardır her 2 yıl sonrası yeni mimariyle tüketiciyi anakart değiştirmeye zorlarken AMD için bu süre 2 yıldan hep daha fazla olmuştur.

Son düzenleme:
Orası öyle, bu defa Intel'in soket değiştireceğini sanmıyorum fazla tepki alıyor ama Intel'e güvenilir mi dersen güvenmem, hiç belli olmaz kullanıcılara yeni Anakart aldırmayı kendine huy edinmiş bir marka ne de olsa. Belki Intel'in bunu yapmasını Anakart üreticileri de istiyordur bilemiyorum, sonuç itibariyle yeni Anakart alınması Anakart üreticilerine de yarıyor, güncelleme yapmak isteyen kullanıcılar neticede yeni Anakart almak zorunda kalıyor. Sıfırdan sistem toplayanlar için fark etmiyor ne de olsa yeni Anakart alınacak. Fakat elinde Coffee Lake Anakart olup ve yeni gelecek işlemcilere geçiş yapacak kullanıcılar olacaktır, eğer bu yeni gelecek işlemciler Anakartlara uymazsa yeni Anakart almak mecburi olacak bu durumda Anakart üreticileri kazanç sağlayacak. Kaby Lake serisinden Coffee Lake sistemlere geçişte bu oldu. Umarım yeni gelen işlemcilerde böyle bir durum olmaz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı