9. Sınıf Mutlak Değeri Anlamıyorum

İnternette illaki basit düzeyde anlatan kanallar vardır, biraz araştırmanız gerekiyor. Mutlak değer konusu zaten genellikle diğer öğrencilerin de sıkıntı çektiği bir konu.

Bu arada Mutlak Değer ve Ebob Ekok MEB kazanımlardan kalktı diye hatırlıyorum.

Mutlak değeri hiç anlamıyorum. Bildiğim sadece 2 3 bilgi; mutlak değerin içi pozitif ise aynen yazılır, negatif ise - ile çarpılır. Ama sorunun negatifliği veya pozitifliği ile ilgili anlama kıtlığı çekiyorum. Mutlak değer her zaman pozitif çıkmak zorunda, bildiklerim bu yönde. Sizlerden yardım bekliyorum, bazı arkadaşlar benim troll olduğumu ve 2004'lü olduğuma inanmamıştı :(
Bak dostum. |x-7| bunun içine bakıyorsun; negatif mi, pozitif mi? Eğer negatif ise dışarı atarken "-" ile çarpıyorsunki sonuç pozitif çıksın. Ha eğer içeri pozitif ise direk x-7 diye çıkar.

Mutlak değeri hiç anlamıyorum. Bildiğim sadece 2 3 bilgi; mutlak değerin içi pozitif ise aynen yazılır, negatif ise - ile çarpılır. Ama sorunun negatifliği veya pozitifliği ile ilgili anlama kıtlığı çekiyorum. Mutlak değer her zaman pozitif çıkmak zorunda, bildiklerim bu yönde. Sizlerden yardım bekliyorum, bazı arkadaşlar benim troll olduğumu ve 2004'lü olduğuma inanmamıştı :(

Kendi işaretini alarak çıkar, |-3| = -(-3) = +3

Bak dostum. |x-7| bunun içine bakıyorsun; negatif mi, pozitif mi? Eğer negatif ise dışarı atarken "-" ile çarpıyorsunki sonuç pozitif çıksın. Ha eğer içeri pozitif ise direk x-7 diye çıkar.
Zaten konu üzerinde olan bilgim bu. Benim anlamadığım kısım pozitif veya negatif nasıl çıkıyor, neye bakıyoruz.

Mesaj yazan ve yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim.

Keşke bende 9. sınıf olsam... Şu halime bak üniversite 3. başlayacak eylülde...

Zaten konu üzerinde olan bilgim bu. Benim anlamadığım kısım pozitif veya negatif nasıl çıkıyor, neye bakıyoruz.

Soruda bilgi veriliyor bununla ilgili. Mesela bir soru atarsan ve biz çözersek nerede takıldığını daha iyi anlayabiliriz.

Şunu kimisi zor anlıyor: a<0 demiş mesela soru ve a'yı mutlak değerden çıkarmak gerekiyor. A zaten negatif olduğu için -a olarak çıkıyor.
-(-5)=5 olması gibi işte. Bunu anlayınca hepsi çözülüyor.

Bu durumda x'in işaretiyle ilgilidir bir bilgi yoksa hem x'in negatif hem de pozitif olduğu duruma göre deniyorsun. Genellikle çözüm kümesi sorar bu sorularda. (Alıntıladığın mesaja göre cevap verdim.)

Bir de, sana buradan ben anlatamam ama kritik noktanın ne olduğunu araştır. Çoğu soru da kritik noktayla çözülüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
@BoluBeyi1441 tavsiyelerinizi şu anda uyguluyorum ama biraz basite indirgenmiş yollarınız, sizlerin bu konuyu anlama tarzınızı merak ediyorum. Sizin derken yani forum sakinlerinin, herkes öğrenci oldu sonuçta.

Sonuç; istediğimi tam olarak alamadım galiba. Biraz hocaların başını yemeliyim :)
Ben örnek soruları çözerek anlamıştım zamanında şimdi üniversiteye gidiyorum çok zaman geçti 12.sınıf gelince Türev de ve integral de Allah kolaylık versin şimdiden :) .

Geri
Yukarı