9. sınıf önemli mi?

9. sınıfa giderken çalışmak yetmiyor, üzerine yazın da mı çalışılacak yani? Oldu olacak 1. sınıftan itibaren TYT çalışsın.

Koca bir sene boyunca balak gibi yattım hiç çalışmadım diyor konuyu okudun mu acaba? Dediğim gibi eğer iyi bir okul istiyorsa 9. sınıfta kaçırdıklarını telafi etmesi ve sonrasında da sıkı çalışması lazım. Maalesef sistem bu. Bu sistemi kim yazdıysa parmaklarındaki sinir uçlarına kadar küfür edesim geliyor ama burada yapamam.

İstediğin kadar çalış aklında kalmıyor YKS sınavına tekrar çalışman gerekiyor. O yüzden takıl kafana göre ama çok da salma YKS'de 30 puan fark ediyor okul puanı.

Sözel derslere çalışmaması ona kalmış bir şey fakat sayısal derslerde geri kalması çok kötü olur. Aynı zamanda tamamen unutacak diye bir şey yok, yarım yamalak dahi hatırlasa 9 ve 10. sınıfı boş geçirmediği için 11 ve 12. sınıfa geçtiğinde bir sürü YKS rakibinin önüne atar kendini.

Sözel derslere çalışmaması ona kalmış bir şey fakat sayısal derslerde geri kalması çok kötü olur. Aynı zamanda tamamen unutacak diye bir şey yok, yarım yamalak dahi hatırlasa 9 ve 10. sınıfı boş geçirmediği için 11 ve 12. sınıfa geçtiğinde bir sürü YKS rakibinin önüne atar kendini.

Dersi dinlese sınavlara çalışsa yeter çok kasmaya gerek yok. Sonuçta Kore ,Çin, Japonya değil burası Türkiye.

İleride karşıma çıkar mı sorusundan kastın üniversite sınavı içinse evet çıkar. Ama şimdiden oturup üniversite sınavına çalışmak için çok erken. 9. sınıf konuları TYT sınavının temeli ama öyle zar zor konular değil. Üniversiteye hazırlık kanalları bile 9. sınıf müfredatını birkaç videoda hallediyor. Kısacası önemsiz değil ama şimiden oturup çalışmaya değmez bu konulara.

Yaz için yapmanı tavsiye ettiğim gezmen dolaşman ve en önemlisi düzenli olarak bol bol kitap okuman. Okuduğunu anlama yetini kitap okuyarak geliştirirsen üniversite sınavının ilk basamağında çok rahat edersin. Ayrıca okuduğunu anlamayı sadece sınav için değil hayatın her noktasında kullanacaksın.

Kısacası bu yaz kendine bak. Hobilerinde uğraş ve kitap oku. Şimdiden oturup 9. sınıf konularıyla da uğraşma. (Uğraş diyenlere de bakma kimse 9. sınıf sonunda oturup 9. sınıf konularını baştan almadı.)

Ekleme: TYT'ye de ayrıca 10. sınıf sonunda başlarsın. TYT birikim işidir bu arada. Oturup 9. ve 10. sınıf konularını çalışıp "ee ben tyt'yi bitirdim." diye bir muhabbet bence yok. Temel yetenekleri ölçüyor bu sınav. Okuduğunu anlama analiz etme ve temel işlemler.

Son düzenleme:
Dersi dinlemesi yetmiyor işte, tekrarda yapması en azından bireysel anlamda 1-2 saatte olsa bir şeyler katması lazım. Onun dışında kasması gereken bir durum yok zaten, tekrar okuyabilirsin yazdıklarımı.

Kore, Çin, Japonya değil burası Türkiye.

Bu kafa yüzünden gelişemiyoruz zaten. Burada 50 tane konu açılmıştır 9 ve 10. sınıf dersleri hakkında, herkes kafana takma diyor ancak adam 11. sınıfa geldiğinde eninde sonunda o konulara çalışacak. Neden insanları yanlış yönlendiriyorsunuz anlamıyorum. Konuyu açan kişi madem ders çalışmak, derslerini toparlamak istiyor bırakın toparlasın. İstemiyorsada zorlamanın anlamı yok, sonuçta üniversite sınavı yaklaşınca aklı başına gelecektir zaten. 9. sınıfı boş kafayla geçmesinin etkisini ilerki sınıflarda yaşayacak, temeli zayıf oluyor çünkü.

Dersi dinlese sınavlara çalışsa yeter çok kasmaya gerek yok. Sonuçta Kore, Çin, Japonya değil burası Türkiye.

Bence öyle yapacaksa şimdiden okulu bıraksın. Boşu boşuna 3 senesini kaybetmemiş olur. O sürede de kendini çok geliştirebilir. Bizim 18-19 yaşımızda bir şeyler yapabilmek için üniversite sınavlarında popomuzu terlettiğimiz sırada o büyük şirketlerde çalışmaya başlayabilir.
Bu kafa yüzünden gelişemiyoruz zaten. Burada 50 tane konu açılmıştır 9 ve 10. sınıf dersleri hakkında, herkes kafana takma diyor ancak adam 11. sınıfa geldiğinde eninde sonunda o konulara çalışacak. Neden insanları yanlış yönlendiriyorsunuz anlamıyorum. Konuyu açan kişi madem ders çalışmak, derslerini toparlamak istiyor bırakın toparlasın. İstemiyorsada zorlamanın anlamı yok, sonuçta üniversite sınavı yaklaşınca aklı başına gelecektir zaten. 9. sınıfı boş kafayla geçmesinin etkisini ilerki sınıflarda yaşayacak, temeli zayıf oluyor çünkü.

Kesinlikle katılıyorum. 10. sınıfa geldiğinde keşke 9. sınıfta çalışsaydım diyecek. 11. sınıfa geldiğinde keşke 10. sınıfta ikisi de halletseydim diyecek. 12. sınıfa geldiğinde 9'a mı çalışayım, 10'a mı çalışayım, 11'e mi yoksa 12'ye mi derken kaybolup gidecek.

Bence öyle yapacaksa şimdiden okulu bıraksın. Boşu boşuna 3 senesini kaybetmemiş olur. O sürede de kendini çok geliştirebilir. Bizim 18-19 yaşımızda bir şeyler yapabilmek için üniversite sınavlarında popomuzu terlettiğimiz sırada o büyük şirketlerde çalışmaya başlayabilir.

Kesinlikle katılıyorum. 10. sınıfa geldiğinde keşke 9. sınıfta çalışsaydım diyecek. 11. sınıfa geldiğinde keşke 10. sınıfta ikisi de halletseydim diyecek. 12. sınıfa geldiğinde 9'a mı çalışayım, 10'a mı çalışayım, 11'e mi yoksa 12'ye mi derken kaybolup gidecek.
Öyle bir yazmışsın ki şimdi çocuğun moralini bozmak istemem ama Türkiye şartlarında mezun olduktan sonra alacağı maaşı yaz da ona göre motive olsun çocuk :D

Öyle bir yazmışsın ki şimdi çocuğun moralini bozmak istemem ama Türkiye şartlarında mezun olduktan sonra alacağı maaşı yaz da ona göre motive olsun çocuk :D

Hangi bölümden mezun olacağına bağlı. Mesela benim aklımda dijital oyun tasarımı var. Bugünden çalışmaya başlarsa üniversite sınavında Bahçeşehir Üniversitesini kazanabilir. 4 sene orada krallar gibi eğitimini aldıktan sonra mavi diploması ile dünyanın her yerinde ve -kendini yeterince geliştirirse- istediği şirkette çalışabilir. 4 sene boyunca deli gibi çalışıp da memur olacak kadar salak değildir diye düşünüyorum.

Hepinize önerileriniz için teşekkürler, yüksek ihtimal boş zaman buldukça derslerin üzerinden geçer kısa kısa notlar alırım. Zaten 10. sınıf itibariyle derslere daha çok ağırlık verip üniversite sınavı için hazırlıklara başlıyacağım.

Geri
Yukarı