9000 TL sistem önerisi

Bütçe
9000

Abdullah01

Hectopat
Yakın zamanda bir sistem toplamak istiyorum. Toplayacağım bu sistem oyun odaklı olacak, ben birkaç aydır kendimce araştırıyorum ama detaylı bir bilgiye sahip olmadığım için belki bu forumdaki bilgili kişilerden nasıl bir yol izlemem gerektiğini öğrenirim. Bu arada toplayacağım sistem ileriye dönük yani uzun ömürlü olmasını istiyorum. Işlemci olarak Intel, ekran kartı olarak da NVIDIA tarafından öneriler bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci olarak intel önermiyorum lakin madem öyle istemişsiniz buyrunuz. RTX 2060 vs i5-9600k işlemcili bir bilgisayar. Tam da istediğiniz gibi. Fiyatı daha ucuz.

Üzerine RTX 2070'li bir PC istiyorsanız:
İşlemcisi çoğu intel işlemciden daha güçlüdür. İntel değil diye üzülmenize gerek yok. Bu işlemci 9600k'dan daha güçlü bir işlemcidir.
Buradan baktığınızda MultiCore'da yani çoklu çekirdek kullanımında 9600k'dan daha güçlü olduğunu görebilirsiniz. Oyunlarda intel belki öne geçebilir ama render almak olsun diğer pek çok konuda bu işlemci daha güçlü. Karar sizindir.

Not: İkisi de ekran kartlarını son derece iyi besleyebilecek işlemcilerdir.

1606173933977.png

Ekran kartı: Sapphire 5700 XT Nitro

Toplamda 9100TL civarına geliyor. Karar yine sizin ancak fiyat performans olarak iyi bir sistem olduğunu düşünüyorum.

İşlemci olarak intel önermiyorum lakin madem öyle istemişsiniz buyrunuz. RTX 2060 vs i5-9600k işlemcili bir bilgisayar. Tam da istediğiniz gibi. Fiyatı daha ucuz.

Üzerine RTX 2070'li bir PC istiyorsanız:
İşlemcisi çoğu intel işlemciden daha güçlüdür. İntel değil diye üzülmenize gerek yok. Bu işlemci 9600k'dan daha güçlü bir işlemcidir.
Buradan baktığınızda MultiCore'da yani çoklu çekirdek kullanımında 9600k'dan daha güçlü olduğunu görebilirsiniz. Oyunlarda intel belki öne geçebilir ama render almak olsun diğer pek çok konuda bu işlemci daha güçlü. Karar sizindir.

Not: İkisi de ekran kartlarını son derece iyi besleyebilecek işlemcilerdir.

Eki Görüntüle 748330
Ekran kartı: Sapphire 5700 XT Nitro

Toplamda 9100TL civarına geliyor. Karar yine sizin ancak fiyat performans olarak iyi bir sistem olduğunu düşünüyorum.
Öneriler için hepinize teşekkür ederim. Overclock dan anlamadığım için k serisi bir işlemci düşünmüyorum zaten k serisi bir işlemci alırsam otomatik z serisi bir anakart almam lazım bu da ekstra masraf demek.

Öneriler için hepinize teşekkür ederim. Overclock dan anlamadığım için k serisi bir işlemci düşünmüyorum zaten k serisi bir işlemci alırsam otomatik z serisi bir anakart almam lazım bu da ekstra masraf demek.
Hocam forumdan bir arkadaş Crucial'ın o modeline ısınma sorunlu dedi SSD'yi Samsung 860 EVO ile değiştirirsiniz alacak iseniz.

Ölü soket ve işlemcinin Hyper thread desteği kapalı, RAM kötü, ekran kartının da ısınma sorunu var. Ayrıca k serisi bir işlemci'ye B serisi anakart koymak?

Ölü soket ve işlemcinin Hyper thread desteği kapalı, RAM kötü, ekran kartının da ısınma sorunu var.
2060'tan herkes memnun. Ben de eskiden ısınma sorunu var dedim fakat linç yedim :D. Diğerlerini de yavaş yavaş öğreneceğimi düşünüyorum. Ölü soket olduğunu nerden anladın ki? Hyper Thread desteği ne? RAM'in kötü olduğuna nasıl karar verdiniz? 🥴

2060'tan herkes memnun. Ben de eskiden ısınma sorunu var dedim fakat linç yedim :D. Diğerlerini de yavaş yavaş öğreneceğimi düşünüyorum. Ölü soket olduğunu nereden anladın ki? Hyper thread desteği ne? RAM'in kötü olduğuna nasıl karar verdiniz? 🥴

Ölü soket olduğunu en basit insan bile anlar zira artık 1151 pin işlemciler değil, 1200 pin işlemciler satılıyor. Intel 1200 Pin'e geçiş yaptı. Hyper thread ise bir işlemcinin 6 çekirdek iken yüke girdiğinde 12 çekirdek olması. İşlemcilerde yazan iş parçacığı o işlemcinin yükte kaç çekirdek olabileceğini gösterir. Örnek olarak R5 3600 6 çekirdek fakat yüke girince 12 çekirdek olabiliyor. RAM'e gelince ise o RAM'lerin forumda tavsiye etmediğini görüldüm. Bir de 2060'tan evet memnunlar fakat o modelin ısınma sorunu var. Belli ki size linç atan adam da pek bilmiyor o modeli.
Zotac Gaming RTX2060 alınır mı? - Technopat Sosyal

Bir şey soracağım yazanlara, işlemci olarak AMD önermiyorum gibi konuşmuşsunuz fakat kronik bir voltaj sorunu yok mu AMD'lerin? Son çıkan modelleri olsa neyse fakat bu bütçeye fazla yukarı çıkamaz. Intel, AMD'den daha mı kötü? i5 olarak?

Geri
Yukarı