9000 TL Sistem Toplama Tavsiyesi

IşQlı MşQlı

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, şöyle bir sistem topladım.
410083

Soğutucu olarak biraz aşırıya kaçtığımın farkındayım fakat benim için önemli olan birkaç soru var. Aldığım fanları, kasanın üstündeki ışıklandırmaları bağlamak ve senkronize etmek için anakart uygun mudur? Ayrıca siz olsaydınız ucuz RTX 2070 mi pahalı RTX 2060 mı tercih ederdiniz?

Merhabalar, şöyle bir sistem topladım.Eki Görüntüle 410083
Soğutucu olarak biraz aşırıya kaçtığımın farkındayım fakat benim için önemli olan birkaç soru var. Aldığım fanları, kasanın üstündeki ışıklandırmaları bağlamak ve senkronize etmek için anakart uygun mudur? Ayrıca siz olsaydınız ucuz RTX 2070 mi pahalı RTX 2060 mı tercih ederdiniz?
Dostum öncelikle hayırlı olsun inşallah. Dediğin gibi o işlemciye soğutucu çok fazla. Rxt 2070 daha iyi bir seçim olabilir. Ayrıca kasayı ve psuyu ayrı ayrı almanı tavsiye etmem. Maliyeti baya yükseltir ayrı olarak alınca. Birde sana şöyle bir tavsiyede bulunayım.

Dostum senin için topladım. Tamamı 9.181.81₺. Hem ram 16x2 hemde soğutucu var. 212 led bu işlemci için gayet yeterli bence.

Şu an PC başında olmadığım için, detaylı bir tavsiye veremiyorum fakat R5 2600X, o soğutucuya ihtiyaç duyacak bir işlemci değil. 250-350 liralık bir kule tipi soğutucu, fazlasıyla yeter.

Aynen o soğutucu gereksiz masraf bence. M2 ssd kesin almalısın bu bütçeyle.

M.2 SSD, eğer SATA III SSD ile yakın fiyatlarda seyrediyorsa alınmalı. Çünkü M.2 SSD ile SATA III SSD arasında hız farkı yok. İkisi de anakart üzerinden, SATA III yolunu kullanıyor. Kastettiğin SSD, M.2 NVMe SSD oluyor. Onun okuma ve yazma değerleri efsane fakat ona da oyunda gerek yok. Çünkü normal SSD ile arasında; oyun açılışlarında bazı oyunlarda 1-2 saniye oynuyor, bazı oyunlarda ise hiç fark olmuyor.

Bu yüzden veri transferi ile yoğun olarak uğraşılmıyorsa, NVMe M.2 SSD gereksiz masraf. M.2 SSD ise dediğim gibi, eğer SATA III SSD ile arasında fazla fiyat farkı olmazsa alınmalı. En azından anakartın üzerinde estetik durur ve kasada yer kaplamaz.

Dostum öncelikle hayırlı olsun inşallah. Dediğin gibi o işlemciye soğutucu çok fazla. Rxt 2070 daha iyi bir seçim olabilir. Ayrıca kasayı ve psuyu ayrı ayrı almanı tavsiye etmem. Maliyeti baya yükseltir ayrı olarak alınca. Birde sana şöyle bir tavsiyede bulunayım.

Dostum senin için topladım. Tamamı 9.181.81₺. Hem ram 16x2 hemde soğutucu var. 212 led bu işlemci için gayet yeterli bence.
Hocam o kasa için çok iyi şeyler okumadım keza benim seçtiğim PSU'nun çok daha iyi olduğundan eminim. RAM olarak 32 GB yerine daha iyi bir RTX 2070 modeli almak daha mantıklı gibi.
Hocam RGB ile olan sorumu yanıtlayabilecek olan yok mu?
410103

Ayrıca önerilerinize göre sistemi yeniden düzenledim. Soğutucu olarak kutu içinden çıkan Wraith Spire kullanmaya karar verdim.

Merhabalar, şöyle bir sistem topladım.Eki Görüntüle 410083

İnventustan topluyosun ben de ordan aldım soğutucu biraz abartı olmuş ben noctua nhu12s kullanıyorum fazla fazla yeterli bir soğutucu bence imzamda sistemim var işlemci intel düşünürsen yine 9600k öneririm :)

@IşQlı MşQlı

SSD olarak sırf NVMe olsun diye, 250GB'a hapsolman çok saçma. Onun yerine, imzamdaki Samsung 860 Evo 500GB M.2 SSD'yi öneririm. Şu an 593 TL.

HDD olarak kesinlikle onu alma. O model sesli çalışıyor. İlk seçtiğin WD10EZEX çok sessiz çalışıyor. Kendim de kullanıyorum.

Eğer 500GB M.2 SSD ve 1TB HDD yetmezse, şimdi ya da sonradan Samsung 860 Evo 500GB SATA III SSD'yi ekleyebilirsin.

İşlemci, anakart, RAM ve ekran kartı tercihlerin güzel. Yalnız PSU olarak, imzamda yer alan High Power SuperGD 850W 80+ Gold 14cm fanlı tam modüler PSU'yu almanı şiddetle tavsiye ederim. Fiyatı şu an 750 TL. Eğer fazla diye düşünürsen, aynı PSU'nun 750W modeli de sana fazlasıyla yeter. Fiyatı da 662 TL.

Soruna gelecek olursak da o anakartın adreslenebilir RGB desteği yok.

Kasa olarak CM MB511'i düşünebilirsin. Mesh ön panel senin için daha iyi olur.

Ek olarak sorduğun ucuz RTX 2070 vs pahalı RTX 2060 konusunda, elbette RTX 2070. Modellere, fan sayılarına, O/C yapılmış olmasına ve ışıklandırmalarına göre fiyatları değişiyor. Bilindik bir marka olduktan sonra, elbette ucuz RTX 2070.

Son düzenleme:
Hocam o kasa için çok iyi şeyler okumadım keza benim seçtiğim PSU'nun çok daha iyi olduğundan eminim. RAM olarak 32 GB yerine daha iyi bir RTX 2070 modeli almak daha mantıklı gibi.
Hocam RGB ile olan sorumu yanıtlayabilecek olan yok mu?Eki Görüntüle 410103
Ayrıca önerilerinize göre sistemi yeniden düzenledim. Soğutucu olarak kutu içinden çıkan Wraith Spire kullanmaya karar verdim.
Kasa için cooler master mb520 tavsiye ederim çok şık ön 3 fan led ayrıca hava akımı da iyi fiyat performans kralı 500 tl ye almıştım ben.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı