90'lı Yıllarda Düşen F-4'ümüz

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 1B
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Terörle mücadelenin sürdüğü 90'lı yıllarda Malatya'dan kalkan bir F-4E bombalama görevinden dönerken bir sorun yaşar ve düşük irtifadayken pilotlar atlamak zorunda kalır. Atladıkları bölge dağın başında fakat düz bir arazidir ve uçak bir süre daha kendi kendine uçtuktan sonra pofff diye karların üzerine tek parça düşer ve kayarak durur. Uçağın yakınında yere inen pilotlar hemen uçağa koşar ve halen çalışan telsizi kullanarak yardım ister. Çok geçmeden bölgeye ulaşan jandarma ekibi kurtarır ama uçağa ne yapılacağı büyük bir sorun olarak ortaya çıkar. O dönemde uçağı kaldırıp götürecek bir araç TSK envanterinde yoktur. Bölge dağın başı olduğundan yol, iz yoktur ve etrafta ciddi bir terörist tehdidi olduğundan uçağın parça parça sökülüp tırlara yüklenmesi de imkansızdır. Sonunda uçaktan işe yarar parçaların sökülmesine ve helikopterle taşınmasına karar verilir.

Hemen bakımcılardan bir ekip yapılır, uçağın başına götürülürler ve yanıbaşlarına da koruma amaçlı bir jandarma bölüğü getirilir. ekip uçağı yavaş yavaş söker, işe yarar malzemeleri alırlar ve geride kalan boş kaporta imha edilir. ben de bu olayı yıllar sonra, o ekipte bulunan kulakları çınlasın motorcu bir abimizin uçak başında çektiği fotoğraflardan ve kendi anlattıklarından öğrenirim. Şu anda hala hayıflanıyorum neden bu fotolardan bir kopya almadım diye. İnanılmaz fotoğraflardı, mesela uçak bir kar duvarı üzerinde dururken motor hizalarının altına karda kazılan tünelden motoru sökmeye filan çalışıyorlar. Kar o denli fazla ki ağaçların üst dallarına varıncaya dek birkaç metre yağmış.

Alıntıdır...

Çok güzel bir anı, paylaştığın için teşekkürler ama insan foto almaz mı? Yapma be bunu Jira, yakıştı mı sana. Ben olsam bunu kırk yıl anlatırdım🤣

Soru : Uçağı olduğu gibi taşıyabilseler çalıştırabilirler miydi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı