İngiltere'nin Akdeniz'e Düşen F-35B Uçağı

Gelecek konusunda değil de şu ana kadar yaptıklarıyla ilgili yazdım. J-31, J-15, J-10, J-11, L-15 gibi örnekleri var imitasyonların. Aklıma gelmeyen en az 20 tane daha vardır.

Yok yani kopyalamaktan yön vermeye geçecekler anlamında dedim onu. :D

Ya adamlar iPhone'un çentiğini bile kopyalıyor ya... :D

Canın deniz mi çekti, Ege kıyıları seni bekliyordu işte... (!)
Oysa Atlas Okyanusu'nda doğan macerasından ve bunaltıcı Güney ikliminden sonra Ege'de ferah ferah güneşlenebilirdi. O kaybetti, biz değil :D

Ben hala uçak nasıl düştü onu merak ediyorum. Umarım ortaya atılan iddia yüzünden değildir :D Ne yaptınız İngilizler, ne yaptınız? :D

Ah F-35 ah, gelseydin Türkiye'ye, mis gibi bakardık sana. Canın deniz mi çekti, Ege kıyıları seni bekliyordu işte...
Oysa Atlas Okyanusu'nda doğan macerasından ve bunaltıcı Güney ikliminden sonra Ege'de güneşlenebildi. O kaybetti, biz değil. :D
Üzülmeyin, içinizi rahatlatmak için bir şey söyleyeyim. Yakında Hellenic Air Force altında bu uçaklar Akdeniz ve Ege'nin sıcak sularında istedikleri kadar denize girebilecekler. 😜

F-35 konusunda beni en çok üzen iki şey var, bu uçağı kullanma hayali yalan olan Harbiyeli gençler ve teknisyenlerimiz. F-35'e bir Türk teknisyenlerin eli değseydi keşke, doğru düzgün bir bakım görmüş olurlardı.
Ben de çok üzülüyorum. Böyle teknolojiye sahip bir uçağa sahip olacakken yanlış politikalar yüzünden kaybetmemize. Ayrıca etrafımızdaki ülkeler F-35 alırken bizim de durmamız lazım, bir şeyler yapılmalı.

Ben de çok üzülüyorum. Böyle teknolojiye sahip bir uçağa sahip olacakken yanlış politikalar yüzünden kaybetmemize. Ayrıca etrafımızdaki ülkeler F-35 alırken bizim de durmamız lazım, bir şeyler yapılmalı.
Bir şeyler yapıyoruz tabii ki, F-35 yalan oldu diye yerimizde sayacak değiliz sonuçta. Ama Hvkk envanterinde uçak açığı olduğu bir gerçek, F-35 bu açığı çok güzel kapatacaktı.

ABD F-16 Block 70'leri vermezse Refale alınacak mı onu merak ediyorum ben.

Üzülmeyin, içinizi rahatlatmak için bir şey söyleyeyim. Yakında Hellenic Air Force altında bu uçaklar Akdeniz ve Ege'nin sıcak sularında istedikleri kadar denize girebilecekler. 😜
İngilizlerle bir derdim yok ama Hellenic'in F-35'leri istedikleri kadar sıcak sularımızda yüzebilirler :D

@Jira, Sturuna-1'in öyle çok bir büyüsü olduğunu düşünmüyorum. Büyük ihtimal uzun dalga boyları ile çalışan bir radar geliştirdiler. Uzun dalga boyunda yayın yapan radarlar diğer radarlara göre çok uzağı görebilir ancak hedeflere kitlenemez ve hedefin tam yerini tespit edemez. Frekans ne kadar uzarsa doğruluk o kadar düşer. Erken uyarı radarlarında sadece erken tespit arandığından olabildiğinde uzağı görmesi için uzun dalga boylarını kullanır. Sturuna-1'de erken uyarı radarlarının biraz daha modifiye edilmiş hali olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Struna-1 sistemi geleneksel radarlara göre daha farklı bir teknoloji kullanarak radar izi düşük uçakları daha kolay tespit etmek amacıyla geliştirilen bir sistem.

Senin bir 5. Nesil uçağı yani radar izi düşük uçağı tespit edebilmen için illa böyle bir teknolojiye ihtiyacın yok. Stealth özelliğine sahip F-117 de zamanında radara yakalandı ve düşürüldü. F-35 Avrupa hava sahasında uçarken Alman bir şirketin radarları F-35'i yine yakaladı. Yakalamasının en büyük sebebi de uçak savaş konfigürasyonu ile havalanmamıştı yani gövdesinde belli bazı podlar vardı. Dolayısıyla radar izi yükseldi ve radarlara daha kolay görünerek (ve zaten kaçma gibi bir amacı da yok, çünkü savaş için kalkmıyor) yakalandı.

Görünmeyen, tespit edilmeyen uçak yoktur. O uçağı tespit edebilecek kapasitede radar yok dersen iş başka ancak dalga yayan bir elektronik alet radara yakalanmıyor dersen sana gülerler.

Hava savunma sistemlerinin radarları da bu uçakları yakalayabilir ama menzil içinde olmaları gerekiyor. Zaten stealth uçakların amacı bu radarlara yakalanmadan rakibe darbe vurmaktır ama bu asla ama asla yakalanmıyorlar diye bir olay yok. Öyle olsaydı zaten stealth uçaklar vurulamazdı, görülemezdi...

Fizik bilen bir insan zaten senin yaptığın yorumu yapmaz. Senin söylediğin olay fizik kanunlarına aykırı bir kere :)

Böyle bir şey de yok maalesef. Çin büyük endüstrisi ile, Rusya da hala ellerinde bulundurdukları nükleer güç sebebiyle küçümsenecek güçler değil. Öyle haritadan falan silme yorumları tamamen gerçek dışı yorumlardır.
Ben zaten asla tespit edilemez falan demedim şu anda tespit edilemiyor. Tespit edilse bile o uçağa atılan füzeleri takip ettirmek mesele, tek sorun tespit etmek değil. F-117'nin düşürüldüğünü biliyorsunuz ama keşke nasıl düşürüldüğünü, o uçağı düşüren komutan tarafından dinleseydiniz. Komutanın kendisi bizzat "Ateş etmek için kapakları açıldığında tespit ettik." şeklinde açıklama yaptı. ABD bu olaydan sonra kendisini topladı zaten. Senin dediğin gibi uçak radara girdi, tak düşürüldü değil. Ateş etmek için kapaklarını açtığı sırada tespit ediyorlar o kısmı.
Pasif radar sistemi VHF gibi düşük frekans bandında çalışıyor. Yakın frekansta doğru söylüyorsun tespit edilebilirler hatta Alman şirket öyle yakalayıp 100-200 kilometre takip ettiğini söylüyor. Stealth uçaklar ilerleyen zamanlarda daha da gelişecek bir sistem.
Haritadan silme muhabbetine gelecek olursak şunu söylemek istiyorum ki büyük nükleer güç olabilirler ama ABD'nin nükleer silah kullanımı olursa eğer her iki ülkeden daha fazla fırlatacak nükleer silahı var. Asker gücü bakımından ise her iki ordunun toplamından 2-3 kat daha fazla asker toplayacağına inanıyorum. Yeni bir dünya savaşı olursa eğer tamamen birbirlerini bitirmeye oynarlar, yaralamaya değil.

F-35 konusunda beni en çok üzen iki şey var, bu uçağı kullanma hayali yalan olan Harbiyeli gençler ve teknisyenlerimiz. F-35'e bir Türk teknisyenlerin eli değseydi keşke, doğru düzgün bir bakım görmüş olurlardı.

Onlar hayallerini MMU'ya saklasınlar. :)

F-35'te yaşayamadıklarımızı MMU'da doya doya yaşayacağız.

@Jira, Sturuna-1'in öyle çok bir büyüsü olduğunu düşünmüyorum. Büyük ihtimal uzun dalga boyları ile çalışan bir radar geliştirdiler. Uzun dalga boyunda yayın yapan radarlar diğer radarlara göre çok uzağı görebilir ancak hedeflere kitlenemez ve hedefin tam yerini tespit edemez. Frekans ne kadar uzarsa doğruluk o kadar düşer. Erken uyarı radarlarında sadece erken tespit arandığından olabildiğinde uzağı görmesi için uzun dalga boylarını kullanır. Sturuna-1'de erken uyarı radarlarının biraz daha modifiye edilmiş hali olabilir.

Kısa dalga boyları uzağa gidemez. Aksine, uzun dalga boyları daha uzağa gidebilir ve ayrıca penetrasyonları da daha yüksektir.

Kilitlenmek ise işin çok başka bir boyutu. O konuda Sturuna ya da benzer sistemler nasıl bir yaklaşım izliyor, bunu incelemek gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı